Májusban 52,2 pontra emelkedett az euróövezet feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe az áprilisi 52,0 pontról, és így megegyezett a márciusban elért tízhavi csúccsal. A májusi 52,3 pontos előzetes érték a véglegesnél kissé magasabb növekedést mutatott.
BMI az eurózónában. Forrás: Markit Economics |
Ahol munkahely van, ott növekedés is
A spanyol, a holland és az olasz feldolgozóipari teljesítmény növekedése gyorsult a legnagyobb mértékben, a spanyol 55,8 ponton 97 havi, a holland 55,5 ponton 17 havi, az olasz 54,8 ponton 49 havi csúcsot ért el.
Mindhárom országban az új munkahelyek létesítésének tekintélyes mértékű növekedését mutatta ki a Markit felmérése.
Régen látott gyarapodás
Spanyolországban az új exportvolumen 15 éve nem tapasztalt mértékű növekedése járult hozzá a legnagyobb mértékben a BMI javulásához. Olaszországban a termelési volumen és az új megrendelések több mint négy éve nem növekedtek olyan mértékben, mint most májusban.
Országokra lebontott BMI. Forrás: Markit Economics |
A németországi végleges májusi érték 51,1 pont lett, alacsonyabb az 51,4 pontos előzetes értéknél és a márciusi 52,1 pontnál. A legnagyobb mértékben a termelési érték növekedési üteme lassult Németországban, de lassult az új munkahelyek létesítésének növekedési üteme is.
Egy éve lendületben
"Az euróövezeti BMI végleges értéke elmaradt ugyan kissé az előzetestől, de még így is az európai feldolgozóipari teljesítmény leglendületesebb növekedését jelzi közel egy éve" - mondta Chris Williamson, a Markit Economics vezető közgazdásza. "A felmérés alapján 0,5 százalékos első negyedévi feldolgozóipari növekedésre lehet következtetni az euróövezetben, ami a GDP-növekedésnek is újabb lendületet adhat a második negyedévben" - mondta.
Kiemelte: országok szerinti bontásban a feldolgozóipar az euróövezet "magjában" mutatja a gyengélkedés jeleit, a franciaországi teljesítmény továbbra is csökken, a németországi pedig csak vontatott ütemben növekszik. Spanyolország és Olaszország ezzel szemben a lendületes növekedés útjára lépett, elsősorban exportjuk látványos javulásának köszönhetően. Az export növekedése pedig az ipar nemzetközi versenyképességének javulását jelzi, ami viszont bíztató hosszú távú gazdasági kilátásokat vetít előre. A francia és a német feldolgozóipar erős konkurenciát kapott - hangsúlyozta.