A sztrájkot meghirdető két érdekvédelmi szövetség a GSEE, a magángazdaságban dolgozók vezető szakszervezete, valamint az ADEDY közszolgálati szakszervezeti szövetség. Ezek együtt 2,5 millió munkavállalót képviselnek, amely az összes görög foglalkoztatott fele.
Görögország hitelezői - az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap - a további hitelfolyósítás fejében azt várják a görög kormánytól, hogy fogadjon el egy 11,6 milliárd eurós pótlólagos megtakarítási csomagot, amelyet a következő két évben vezetnének be. A görög pénzügyminisztérium múlt héten válaszul egy 17 milliárdos spórolási tervvel állt elő, amely azonban a trojka képviselői szerint több ponton aggályos.
Nemrég három magas rangú görög vezető is tárgyalt Németországgal, amely az euróövezet egységének megtartását kívánja: Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter "központi fontosságúnak" nevezte a vállalások teljesítését. A reformok előrehaladását jelenleg viszgálják a hitelezői trojka szakértői, jelentésük a tervek szerint októberben készül el. Lapinformációk szerint a munkahét hatnaposra nyújtása is szerepel trojka ötletei között - részletek >>
A trojka jelentésétől függhet, hogy Görögország az euróövezet része maradhat-e. Ugyanakkor a Der Spiegel vasárnapi száma szerint Angela Merkel német kancellár azt mondta: feltétlenül meg kell őrizni Görögország euróövezeti tagságát, mert a dél-európai állam kiválása a közös pénzt használó uniós tagországok sorából dominóhatást váltana ki".
Az idei első nyolc hónapban majdnem 34 százalékkal volt kisebb a görög költségvetés hiánya, mint a múlt év azonos időszakában, elsősorban a kiadások és a beruházások visszafogása miatt.