A Hormuzi-szoros |
Az incidensre vasárnap került sor, és a Reutersnek nyilatkozó források szerint az Iráni Köztársasági Gárda csónakjai 800 méterre közelítették meg nagy sebességgel a USS Mahan rombolót, amely két másik hadihajót kísért. A romboló rádiókapcsolatot létesített az irániakkal, és kérte őket, hogy lassítsanak, de nem tették. A figyelmeztető lövések előtt figyelmeztető lángokat is kibocsátottak, és egy helikopter is jelzéseket adott.
Az oroszlán bajsza
A Fehér Ház szerint az iráni hajók felelőtlenül viselkedtek, és nem tudni, mi volt a szándékuk, de tekintettel arra, hogy az incidens nemzetközi vizeken történt, ez elfogadhatatlan. Amerikai katonai források szerint már előfordult ilyen eset: tavaly augusztusban ugyancsak figyelmeztető lövésekkel állítottak meg hasonló iráni járműveket, melyek két amerikai hadihajóhoz közeledtek.
Donald Trump ezek után szeptemberben azt mondta, ha az iráni hajók zaklatni fogják az amerikai hajókat, ki kell lőni őket. Ekkor még nem sok esélye volt elnökségének, de most rövidesen hivatalba lép. Nem kizárt, hogy most a hivatalba lépés előtti helyzetet próbálták tesztelni az irániak, és amerikai források szerint nem ez volt az egyetlen incidens a hétvégén: összesen hétszer került közel a Mahan iráni hajókhoz, de ez volt az egyetlen veszélyes szituáció.
Régi ellenség
Amerika és Irán között immár közel 40 éve romlottak meg a kapcsolatok, amikor az addigi Amerika-barát sah rendszerét megdöntötte az iszlám forradalom. Az iráni atomprogram miatti szankciók feloldása után tavaly enyhült a viszony, de komoly feszültségek maradtak még Irán ballisztikus rakétaprogramja, és az iraki és szíriai helyzet eltérő megítélése miatt.
Mindez persze nem indokolná, hogy Irán hergelje a szuperhatalmat, bár lehet, hogy most az utóbbi időben Oroszországgal kialakított barátsága miatt úgy érzi, többet tehet meg, és elmegy a falig, hogy kipróbálja, mekkora a hatalma. Tény, hogy a Perzsa-öböl (amint azt neve is mutatja), végig Irán partjai mentén fut, és a Hormuzi-szorosnál különösen közel haladnak a hajók a szárazföldhöz. Ettől azonban ezek még nemzetközi vizek, és egy rajtuk provokált háború nem túl ésszerű dolog.
Nem okos ötlet
Ha tegyük fel, effektív támadás érne amerikai hajókat iráni részről, Amerika nyilván nagy légi-, és tengerészeti erővel reagálna, kezdetben csak iráni hajók ellen. Ebben az esetben Oroszország valószínűleg megpróbálná visszafogni Iránt a további hadműveletektől, mivel neki sem állna érdekében egy kiszélesedő konfliktus, sőt, ebben az esetben esetleg kénytelen lenne kihátrálni Irán mögül. A perzsa állam ezzel óriási kockázatot vállalna, mert ha egy szuperhatalom hadihajóit nemzetközi vizeken támadják meg, az válaszul bármilyen ellencsapásra jogosultnak érezheti magát.