3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A menekültválság kapcsán többször felvetődik, hogy a szíriai polgárháború pacifikálása után a helyzetet viszonylag gyorsan normalizálni lehet, és célzott befektetések eredményeképpen az elüldözöttek visszatérhetnek hazájukba. A szomszédunkban húzódó nyugat-balkáni térség tapasztalata viszont arra figyelmeztet, hogy két évtizedes békeidőszak és az EU szomszédsága sem hozott érezhető külföldi tőkebeáramlást és fellendülést.

Kedvező fekvés, komoly jogbizonytalanság

Nyugat-Balkán számos országa – Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró és Szerbia – Európa szegényházai maradtak, ez pedig geo-stratégiai veszélyforrást jelent az EU számára. Tavaly az EU kereskedelmének csupán 1,1 százaléka bonyolódott a Nyugat-Balkánnal, annak ellenére, hogy gyakorlatilag nincsen vám és a térséget három oldalról is EU tagállamok veszik körül.

A régió Európa és Ázsia keresztútján fekszik, a 8-as és 10-es pán-európai közlekedési folyosók találkozásánál, négy tenger között és két óriási gáz-vezeték projekt mentén. Mindezen gazdaság-földrajzi előnyök ellenére a külföldi befektetők rendkívül óvatosak, mert a két évtizede véget ért összetűzések utáni megnyugvás nem hozta el sem a demokráciát, sem a törvények uralmát, sem a politikai stabilitást.

A 208 ezer négyzetkilométeres nagyságú területre, közel 20 milliós népességre az elmúlt öt évben kevesebb, mint 20 milliárd euró külföldi befektetés jutott. A nyugati befektetőket elriasztja a jogbizonytalanság, a súlyos korrupció és a kézen-közön zajló privatizáció. A nagyobb cégek nem fektetnek a térségbe, mert nem hajlandók bíbelődni 20 millió ember esetében hat különböző közigazgatással, vám- és adórendszerrel.

A régió munkanélküliségi rátája a 30 százalékot közelíti. Nem véletlen, hogy júliusi adatok szerint a németországi menedék-kérők 40 százaléka a nyugat-balkáni térségből jött.

Politikai rizikó-faktorok

A Nyugat-Balkán többnyire nem integrálódott nagyobb katonai tömbökbe, csupán Albánia tagja a NATO-nak. A visszamaradott régió folyamatosan kitett az orosz és a radikális közel-keleti mozgalmak behatolási kísérleteinek. A koszovói belügyminisztérium közlése szerint a kevesebb, mint 2 millió lakossal rendelkező Koszovóból mintegy 300-an csatlakoztak eddig az ISIS szíriai háborújához.

Szerbia politikai elitje történelmileg is orosz-párti és fennáll a veszélye az ország putyinizálódásának. Bosznia-Hercegovina továbbra is megosztott, nem csupán a régi etnikai és tartományi törésvonalakon, hanem ideológikusan is Oroszország és az iszlám mozgalmak között.

Macedónia stratégiai vákuumban helyezkedik el Kelet és Nyugat között. Az ország belpolitikája törékeny, miközben folyamatos viták övezik kapcsolatát három nagyobb szomszédjával: Görögországgal, Bulgáriával és Szerbiával. Ez bizony a kis országot nagy geopolitikai veszélyforrássá avatja.

A külföldi befektetők számára ez sem szívderítő, hogy visszaélések miatt folyamatosak az őrizetbe-vételek magas rangú tisztviselők esetében, beleértve Bosznia és Hercegovina szövetségi elnökét. Bírósági tárgyalás szakaszában vannak miniszterek ügyei Montenegróban, Koszovóban és Szerbiában.

Brüsszeli kegyelemkenyér

Tirana, Belgrád és Szarajevó is csatlakozni kíván az EU-hoz, annak bővítése azonban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szerint a következő öt évben nem várható, és a görög válság ráadásul további óvatosságra intheti a tagállamokat.

Mindenesetre az EU 1 milliárd eurót különítette el a térség számára a 2014-2020-as időszakra és tíz kiemelt projektet társfinanszíroz ebből az összegből.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG