Kínának nincs történelmi joga a dél-kínai-tengeri területekhez, és így ahhoz sem, hogy igényt tartson az ott található nyersanyagok kitermelésére - mondta ki ítéletében az Állandó Választottbíróság kedden.
A hágai székhelyű bíróság kimondta, hogy Kína megsértette a Fülöp-szigetek szuverenitását azzal, hogy a szigetországhoz közeli zátonyokon terjeszkedik és nyersanyag-kitermelést folytat.
A nemzetközi szerződések megsértése mellett tevékenységével állandó és visszafordíthatatlan károkat okozott több korallzátony ökoszisztémájában. A Fülöp-szigetek partvonalától számított 200 tengeri mérföldes körzetbe eső szigetek, zátonyok, homokpadok nem tartoznak Kína gazdasági övezetébe - tették hozzá.
Kína már előre közölte, hogy a döntést nem fogadja el, bármi legyen is az, a Fülöp-szigetek viszont üdvözölte az ítéletet.
Japán is beszállhat
A terület feletti uralomét folytatott burkolt küzdelem már jó ideje folyik: Kína újabb és újabb katonai támaszpontokat húz fel a térségben, míg az Egyesült Államok szintén csatahajókat és repülőgép-hordozókat vezényelt. Szinte minden héten van olyan eset, amikor valamelyik fél túl közel megy a másikhoz, amit provokációnak nyilvánítanak. A konfliktus hátteréről Káncz Csaba külpolitikai elemző írt bővebben.
Ráadásul lassan Japán is tényezővé válhat: Abe Shinzo miniszterelnök alkotmánymódosításra készül, amivel felülírná azt a II. Világháború utáni rendelkezést, miszerint Japán nem viselhet hadat külföldön. Peking azonnal reagált híre, szerintük ezzel Japán csak még instabilabbá teszi a helyzetet.