A két ciklus a monetáris transzmisszió oldaláról nézve is sikeres volt, minden alapkamatot érintő kedvező döntés mind a vállalati, mind a lakossági kondíciók esetében megjelent. Sőt a rövid távú hatások közép- és hosszútávon is kedvezően hatottak például az állampapír-hozamokra és így az adósságcsökkentésre is. Az eddigi alapkamat-csökkentések – a main kívül – 700 bázisponttal hozták lejjebb a lakáshitelek és 500 bázisponttal a vállalkozói kamatokat. 300 milliárd forinttal csökkent az államadósság kamatkiadása.
Az 1,35 százalékos alapkamatot az egyensúlyi kamathoz közeli szintnek tartjuk hónapokra, akár évekre – mondta Matolcsy György. A Fed esetleges kamatemelése kapcsán fontos információ, hogy a Fed nagyon hosszan laza monetáris politikát fog folytatni. Ez azt üzeni, hogy hosszan tartó tartásra rendezkedhetünk be, ráadásul az MNB döntéseit kevésbé határozza meg akár a Fed, akár az EKB kamatszintje.
Windisch László alelnök, Matolcsy György elnök, Balog Ádám alelnök a márciusi kamatvágás után. MTI Fotó: Kovács Tamás |
Az MNB-nek nincs árfolyamcélja – mondta Matolcsy György, ám a középtávú célkövető rendszer szempontjából a magyar monetáris politika biztonságban van. Persze, fel kell készülnünk a váratlan eseményekre is, pl. arra is, hogy a görög válság elhúzódik – de még a mostani legrosszabb forgatókönyv szerint sem okoz komoly gondot – mondta a jegybankelnök.
Az eurózóna jövőjével kapcsolatban látható, hogy fájdalmas, költséges és hosszan tartó folyamat lesz, mivel előbb a politikai döntés született az eurózónáról és ezt kell most gazdaságilag biztosítani. Ugyanakkor úgy érzem, hogy túl vagyunk a nehezén és nincs ok arra, hogy Magyarország feladja az a csatlakozáskor felvállalt célt, hogy a belátható időn belül csatlakozunk az eurózónához.
Minden korábbi programot folytatunk, ám a megszabott határidőket be fogjuk tartani – akár az önfinanszírozási programról, akár az nhp-ról van szó – mondta Matolcsy György.
Baloggal nullszaldós lehet az MKB
A kamatcsökkentés, az nhp és az önfinanszírozási program együttesen a hazai GDP-növekedés feléért tehető „felelőssé”, az idei GDP-növekedésnek pedig majd a harmadát igazolják a lépések
Balog Ádám kinevezésével lezárul egy korszak az MKB Bank életében. De ez csak a szanálás első szakasza. Tavaly 150 milliárdos veszteséget termelt az MKB, az idén ugyanakkor bankadó nélkül is 0 közeli eredményt ér majd el a bank, jövőre pedig adózás után is nullszaldós lehet.
Balog Ádám mindig is számíthat majd a jegybank támogatására – az MKB a hazai bankélet motorja lehet majd. A jegybank most távozó alelnöke eddig 2010 óta folyamatosan bizonyított – nem is szívesen engedjük el – mondta Matolcsy György.
Balog Ádám elmondta: a bankból lényegében sikerült értékesíteni a problémás állomány nagy részét, az el nem adott tételek pedig az év végéig a szanálási vagyonkezelőbe kerülnek. Komoly leépítéseket és átalakításokat hajtottak végre, új SZMSZ-t fogadtak el a hatékonyabb működés érdekében. De az átalakításhoz már új menedzsment kell, ezt már nem lehet az MNB gyámsága alatt, a Szabadság térről irányítani. A következő félévben az átalakítást lezárják, a szanálást lezárják. Ennek következménye ugyanakkor, hogy bankot az év végén, a jövő év elején értékesíteni kell. Arra a kérdésre, hogy ezek szerint egy fél éves átmenetért érdemes-e feladni a még évekig biztos alelnöki poszot, Balog Ádám azt felelte: úgy véli, ha ezt az
Nincs meglepetés: Nagy Márton az új alelnök
A miniszterelnök a mai nappal a monetáris politikáért és hitelösztönzésért felelős alelnökének jelölte ki Nagy Mártont – jelentette be Matolcsy György. Azt várom el tőle, amit vele, Balog Ádámmal és a Monetáris Tanáccsal és vele korábban már elkezdtünk, azaz az MNB továbbra is konzervatív ugyanakkor kreatív lesz.
Ősszel autóhitel-mentés
A svájci frankos autóhitelekkel kapcsolatban Matolcsy György elmondta: a jegybank felkészül az őszre, amelynek egyik fontos pontja a deviza autóhitelek és személyi kölcsönök forintosítása lehet. Ez a korábbi hitelek közel 10 százalékát teszi ki.
Nagy Márton elmondta: a deviza lakáshitelesek számára 1000 milliárd forint azonnali előnyt jelentett a forintosítás, de az azóta bekövetkezett árfolyamváltozás okán további 700 milliárd forintos többletköltségtől is mentesültek a forintosítás okán a polgárok. A megmaradt 1 milliárd forint ugyanakkor 250 ezer szerződést érint, azaz széles társadalmi réteg nyögi a magasabb törlesztést. Az elszámolás okán az autóhitelesek terhe nem is csökkent olyan mértékben, mint a lakáshiteleknél – a bankok magas kamattal indultak és jellemzően nem emelték a kamatokat. A januári árfolyamváltozás óta a háztartások további 50 milliárd forintos tehernövekedéssel szembesültek.
Az autóhitelesek 20 százaléka jelzáloghitellel is bír, ha az autóhitelt nem tudja fizetni, ez könnyen a lakáshitel törlesztésére is kihathat.
A Monetáris Tanács elfogadta, hogy a konverzióhoz szükséges összeget a bankok számára biztosítja – mondta Nagy Márton. A tárgyalások a részletekről zajlanak, de a kormánynak kell eldöntenie, hogy a bankoknak, az államnak és az adósoknak milyen költséget kell viselniük. Az bizonyos, hogy a jegybank nem viselhet kockázatot. De lépni kell, hiszen a görög válság +- 5 forintos árfolyammozgást-okozott. De számos más kérdés is gyors megoldásért kiállt – mondta Nagy Márton, megemlítve a fix törlesztőrészletű autósok helyzetét, ahol a futamidő végén gyűlik az árfolyam-különbözet.