Az Origo hírportál értesülése szerint a kormány első olvasatban elfogadta a 2013-as költségvetési törvény tervezetét, és a jövő heti ülésén fogja véglegesíteni, hogy jövő hét pénteken benyújthassa a parlamentnek.
Amit eddig tudni lehetett
A kormány tervei szerint 2013-ban az államháztartás hiánya a GDP 2,2 százalékára csökken majd. A Széll Kálmán Terv 2.0 szerint a hiánycél elérését a közszféra működési kiadásainál is érvényesített költségvetési takarékosság, a megtakarítások és a Széll Kálmán Tervben is ismertetett intézkedések biztosítják majd.
A korábbi tervek szerint a kiadások csökkentése a gyógyszertámogatási rendszert is érinti, melynek újbóli felülvizsgálatával 40 milliárd forintos megtakarítás érhető el. A 2012. évi előirányzatoknál előírt közel 45 milliárd forint megtakarítás beépül a 2013. évi tervezés bázisába. A Széll Kálmán Terv szerint a vagyonfejezet kiadásainál 20 milliárd forint megtakarítást eredményez a többségi állami tulajdonban lévő gazdasági társaságok tevékenységének és szervezeti kereteinek racionalizálása és közfeladataik ellátási kötelezettségeinek módosítása, valamint Kutatási és Technológiai Innovációs Alap részére nyújtott állami támogatási kötelezettség helyett uniós források bevonása 25 milliárd forint megtakarítást eredményez majd. A nagyvárosi tömegközlekedés központi költségvetési támogatása 10 milliárd forinttal csökken, mivel az egyéni közlekedési módokat használók jelenleg nem járulnak hozzá megfelelő mértékben a rendszer működtetéséhez, miközben élvezik az annak révén jelentkező előnyöket, ami felülvizsgálatra kerül.
A bevételek növelése érdekében 2013 január elsejétől vezetnék be a pénzügyi tranzakciós illetéket, más néven sárgacsekk-adót, melytől 130 milliárd forintot remél a kormány. A távközlési illeték jövőre 52 milliárddal növelheti az állam bevételeit, az energiaellátók jövedelemadójának fenntartása és az adóalap szélesítése 55 milliárd forintos bevételt jelenthet.
A kormány korábbi szándékai szerint a biztosítókra jelenleg kivetett három adónem (pénzügyi szervezetek különadója, baleseti adó, tűzvédelmi hozzájárulás) kiváltására új, egységes biztosítási adó kerül bevezetésre, amely 15 milliárd forintnyi adóbevételt eredményez. Valamint jövőre 15 milliárd többletbevétel várható a fordított áfa bevezetésétől a mezőgazdaságban, és 75 milliárddal emelné a bevételeket az e-útdíjból tervezett bevételek emelt szintű indítása.
Jönnek még meglepetések
Az Origo hírportál értesülése szerint jelentős forrásátrendezésre lehet számítani az önkormányzatoknál, melynek oka, hogy az állam oktatási és egészségügyi intézményeket, feladatokat vesz át jövőre a helyhatóságoktól. A forrásátrendezés része, hogy eddig az önkormányzatoknál hagyott illetékbevételt elvonja a központ, mellyel jövőre 12 milliárd jut majd a központi kormányzathoz. A tervek szerint jövőre a gépjárműadó 60 százaléka is a központi költségvetésbe fog befolyni.
A kormány ezek mellett az iskolai normatívákat is csökkenteni akarja. Ez azért érinti az önkormányzatokat, mert az iskolák félig önkormányzatiak, félig államiak lesznek: központilag intézik a taneszközök beszerzését, az állam lesz a pedagógusok és segítőik foglalkoztatója, de az intézmények működtetése, üzemeltetése, valamint a gyerekétkeztetés marad az önkormányzatok feladata.
Jövőre kormány további 40 milliárdos kiadáscsökkentést akar végrehajtani a gyógyszerkasszáknál, melynek lényege, hogy ha a gyógyszerkassza átlépné a 230 milliárdos limitet, akkor a gyógyszergyártókkal a teljes túlköltést megtérítettnék. Jelenleg a gyógyszergyártóknak csak részlegesen kell állniuk a túlköltést. A költségvetési tervezet a minisztériumok keretösszegeit is megkurtítaná, a tárcáknak tízmilliárdokkal kevesebb pénzből kellene jövőre kijönniük.
A tervekben újabb áfaemelés nem szerepel, ugyanakkor még tartalmazza az evát, holott korábban a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős államtitkára azt mondta, hogy jövőre már életbe léphet az evát felváltó új vállalkozói adó. A 2013-as költségvetési tervezetben szereplő eva feltüntetésének oka lehet, hogy még nincs kormánydöntés az új adóról, így pedig a meglévő szabály alapján lehet összeállítani a büdzsét.
Jövőre valóban egykulcsos lesz az egykulcsos
A tervek szerint a sárgacsekk-adóból valamivel több, mint 130 milliárdot remél a kormány. A kormány korábbi vállalását teljesítve 2013-ban kell kivezetnie a válságadókat és a Bankszövetséggel kötött megállapodás értelemében felére csökkentenie a bankadót. A biztosítókat az új adó, a biztosítási adó fogja terhelni, a bankoknak pedig a költségvetési terv alapján 70 milliárd forintnyi banki különadót kellene utalniuk az államkasszába.
A költségvetési tervből az látszik, hogy a kabinet kitart azon ígérete mellett, hogy jövőre valóban egykulcsos lesz az egykulcsos személyi jövedelemadó, a tervezet szerint megszüntetik az 1,27-es szorzót 2013-ban.