Manfred Weber Passauban, a CSU rendezvényén idén márciusban. EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS |
Ma találkozik egymással Budapesten Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) csúcsjelöltje és Orbán Viktor miniszterelnök. A privátbankár.hu egyik forrása szerint a vizit „pártvonalon” zajlik, azaz egyéb, kormányszintű egyeztetésre valószínűleg nem kerül sor.
Weber megegyezne
A Handelsblatt szerint az EPP csúcsjelöltje barátságos fogadtatásra számíthat Orbán Viktor részéről. Ha ugyanis valóban meleggé válik a helyzet, a magyar kormányfő mindig „megkülönböztetett barátságossággal” próbálja azt kezelni. Most azonban ez a taktika önmagában aligha fog segíteni – véli a legnagyobb német gazdasági újság.
Ugyanakkor a lapnak „budapesti megfigyelők” azt mondták, hogy a magyar kormányfő szeretné kiprovokálni a Fidesz kizárását. Ezt követően ugyanis egy kelet-európai, EU-kritikus szövetségbe tömörülhetne a lengyel Jog és Igazságosság pártjával, és még nagyobb egységbe kovácsolhatná a visegrádi országokat.
Manfred Weber, aki az Európai Bizottság elnöke szeretne lenni a májusi európai parlamenti választások után, korábban feltételek teljesítéséhez kötötte a Fidesz EPP-tagságának megmaradását.
A Handelsblatt szerint ugyanakkor mostani látogatásával szeretné megakadályozni a magyar kormánypárt távozását, mivel az jelentős szavazóbázist jelent a pártcsalád számára. Az Európai Parlament néppárti frakciójában jelenleg 12 Fidesz-politikus foglal helyet.
Kényes misszió
A Spiegel szerint a Weber-vizit egy "kényes diplomáciai küldetésre" hasonlít. A bajor politikus azt próbálja kipuhatolni, hogy van-e lehetőség kompromisszumra. Nem véletlen, hogy a megbeszélést nem követi sajtótájékoztató, és jelen állás szerint a közös nyilatkozat kiadása is kérdéses.
Az EPP-t domináló két német párt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és Keresztényszociális Unió (CSU) továbbra is szeretné megoldani a konfliktust. Ugyanakkor a legújabb magyar plakátkampány után abban egyetértenek, hogy „ez így nem mehet tovább”, és valamikor dönteniük kell, hogy Orbán Viktorral vagy nélküle működik tovább az EPP. Az ő döntésük határozza majd meg a pártcsalád álláspontját is.
Webernek már csak azért is „rendeznie kell az ügyet”, mert az a választási kampányát is befolyásolja, és ő inkább már más témákkal foglalkozna, írja a baloldali német lap. Az EPP-ben kompromisszumos megoldásként felmerült, hogy kizárás helyett csak vizsgálóbizottságot állítanak fel a magyar sajtószabadság és egyéb jogállami aggályok kivizsgálására.
Mindezzel összhangban a 444 is úgy értesült, hogy Manfred Weber a vita elsimítását és a kizárás elkerülését szeretné elérni.
Tizenhárom párt kidobná a Fideszt
Mint arról beszámoltunk, az elmúlt hetekben 13 tagpárt kezdeményezte írásban a Fidesz kizárását vagy tagságának felfüggesztését a több mint 70 jobbközép, konzervatív, kereszténydemokrata pártot összefogó EPP-ben.
Manfred Weber pedig három feltételt szabott a tagság megtartására. Az első feltétel, hogy Orbán Viktor azonnal és végérvényesen leállítja kormánya Brüsszel elleni kampányát. A második feltétel, hogy bocsánatot kér az EPP tagpártjaitól. A harmadik feltétel, hogy biztosítja a Soros György által támogatott Közép-európai Egyetem (CEU) megmaradását Budapesten, valamint azt is, hogy az intézmény ismét ki tud adni amerikai diplomákat a magyar fővárosban.
A bajor politikus azt is bejelentette, hogy Bajorország szeretne részt venni a budapesti CEU tanszékeinek finanszírozásában, és - látogatása keretében - ma délelőtt tárgyalt Michael Ignatieffel, az intézmény rektorával.