Janisz Varufakisz pénzügyminiszter a görög parlamentben. Fotó: EPA/Janisz Koleszidisz |
Hírügynökségi értesülések szerint Görögország benyújtotta az EU-IMF támogatás folytatása fejében felvázolt reformtervét a hitelezőknek.
A tervezetet egy nappal Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök, Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár szerdai találkozója előtt nyújtotta be Görögország - két nappal azt követően, hogy Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság elnöke elégedetlenségének adott hangot, amiért Alekszisz Ciprasz múlt heti ígéretével ellentétben még nem adta át Brüsszelnek a gazdasági reformok folytatását felvázoló tervét - írja az MTI.
Kétszer három oldal menti meg az euróövezetet?
Az ügyről a Bloomberg azt írja: értesüléseik szerint egy három oldalas dokumentumot adtak át a görögök a hitelezőknek, ami kizárólag fiskális célokat jelöl meg. Egy másik, szintén háromoldalas feljegyzésben azt kérik, hogy használhassák az Európai Stabilitási Mechanizmus forrásait arra, hogy visszafizethessenek 6,7 milliárd eurónyi, júliusban és augusztusban lejáró államkötvényt, amelyek az EKB tulajdonában vannak.
A görög kormány szeretne hozzáférni az az euróövezeti stabilitási alap (EFSF) maradék forrásaihoz, valamint szeretnék, ha a görög bankok több rövid lejáratú görög állmkötvényt vásárolhatnának.
Egy dolog, hogy benyújtották - de mi van benne?
Rendezési tervekből nincs hiány, a megoldáshoz mégsem vagyunk egy jottányit sem közelebb. Az Európai Bizottság a múlt héten egy ötoldalas, egyebek között az áfa emelését valamint a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak csökkentését is magában foglaló javaslattervet nyújtott be Görögországnak. Amit ezért kaptak, azt viszont mindennek nevezhetnénk, csak az álláspontok közeledésének nem. Agresszív húzás a kormány terrorizálására; behódolást várnak tőlünk; a sértés határait súrolja; meg akarják törni társadalmunkat és meg akarják alázni a kormányt - csak néhány a javaslatot követő nyilatkozatok közül.
A görögök pénteken már el is mulasztottak egy fizetési határidőt - igaz, ezt még "lefedezték" egy mondvacsinált magyarázattal. Gyakorlatilag egy olyan trükköt vetettek be, amit Zambia alkalmazott egyedül, 35 évvel ezelőtt. Június 30-áig egyben kell kifizetniük a teljes havi törlesztésüket.