A Magyar Nemzeti Bank idén 2,3 százalékos, jövőre 2,5 százalékos inflációt vár, a jegybank szerint 2017-ben és jövőre is 3,9 százalékkal bővül a GDP - tette közzé az MNB honlapján.
Erősödhet a forint
A jövő évi növekedési prognózist tehát 3,7 százalékról 3,9 százalékra javították, 2019-re változatlanul 3,2 százalékos GDP növekedést várnak. Az inflációs prognózisok nem változtak, jövőre 2,5 százalékos, 2019-ben 2,9 százalékos fogyasztói áremelkedést várnak a döntéshozók. Varga Zoltán, az Equilor technikai elemzője szerint lehetett arra számítani, hogy némileg lefelé korrigálják az inflációs számokat, és mivel ez nem történt meg, kismértékű forinterősödés várható.
Mit csináltak Matolcsyék az év végén? Így mennek karácsonyozni >>> |
Ennyi meglepetés elég volt?
Varga szerint a legutóbbi, november 21-én tartott ülésen számos új intézkedést hozott a jegybank. A két új, január 1-től bevezetendő eszköz segítségével a hosszabb lejáratú állampapírhozamok esetén is jelentés hozamcsökkenést szeretnének elérni. Az egyik program egy feltétel nélküli, 5 és 10 éves futamidejű kamatcsere-eszköz (IRS), amelyhez az első negyedévre vonatkozóan 300 milliárd forintos keretösszeget rendeltek.
Ennek segítségével a kereskedelmi bankok a jelenlegi alacsony szinten tudják stabilizálni a forrásköltségeiket, mely ösztönzőleg hathat a hosszabb lejáratú állampapírok vásárlására, hiszen egy későbbi hozamemelkedés nem okozna veszteséget a kereskedelmi bankoknak. A másik eszköz egy célzott program lesz, melynek keretén belül 3 éves, vagy annál hosszabb futamidejű jelzálogleveleket vásárol az MNB, ezzel is plusz likviditást biztosít a kereskedelmi bankok részére, illetve csökkenti a bankok kockázatát. Mindkét eszköz segíti a fix kamatozású hitelek arányának növekedését, melyet a jegybank a korábbi jelzései alapján a jelenlegi 35-40 százalékról 80 százalékra szeretne emelni.
Ma megtudhattuk, hogy a többkörös banki konzultáció után a programok operatív részleteire vonatkozó döntését az MNB december 22-ig hozza meg, amelyről közleményben tájékoztatja majd a piaci szereplőket - jegyzi meg a Varga Zoltán.
Mit látnak mások?
A GKI Gazdaságkutató Zrt.
A GKI előrejelzése 2016-os 2,2 százalékos növekedés után 2017-ben és 2018-ban egyaránt 3,8 százalékra taksálják a bővülés ütemét. Az infláció a vártnak megfelelően gyorsul majd, de így sem éri el az MNB célsávját.
Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD)
Az OECD az előző, júniusban kiadott tanulmányban jelzetthez képest 0,1 százalékponttal, 3,8 százalékról 3,9 százalékra emelte idei magyar GDP-növekedési előrejelzését, a 2018-as növekedési előrejelzést pedig 0,2 százalékponttal, 3,4 százalékról 3,6 százalékra emelte. Arra számítanak, hogy 2019-ben 2,8 százalékra lassul a GDP bővülésének üteme.
Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD)
Az őszi helyzetértékelésük szerint a magyar gazdaságban az idén 3,8 százalékos, jövőre 3,4 százalékos növekedést jósolt, 0,8, illetve 0,4 százalékkal gyorsabbat az előző előrejelzésnél.