Szerintük novemberben főként a változékonyabb, a költségváltozásokra érzékenyebb élelmiszer- és energiaárak hatottak az áremelkedésre, a kereslet-érzékeny termékek hozzájárulása lényegében nem változott előző hónaphoz képest.
Közel a jegybank célja? Az elemzők szerint már igen >>> |
Az iparcikkek szezonálisan igazított árai enyhén emelkedtek az előző hónaphoz képest. A tartós iparcikkek ára csökkent, míg a nem tartós iparcikkeké emelkedett. A termékkör árazását a mérsékelt importárak árleszorító hatása, valamint a folyamatosan élénkülő belföldi kereslet kettős hatása alakítja.
Olcsóbbak lettek a szolgáltatások
Novemberben a piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal csökkentek, ami az adóváltozások hatásaitól eltekintve, historikus összevetésben is jelentős mérséklődésnek tekinthető. A korábbi évektől eltérő árdinamikát főként a kábeltévé-, valamint a mobiltelefon- és internet előfizetések árainak alakulása magyarázza az MNB szerint.
A feldolgozott élelmiszerek árai októberhez képest enyhén emelkedtek. Az elmúlt hónapokban érdemben emelkedő tej és tejtermékek árdinamikája novemberben lassult. A feldolgozatlan élelmiszerek árai is emelkedést mutattak, melyet elsősorban a tojás árának jókora növekedése okozott.
Mitől ilyen elképesztően drága a tojás?Míg korábban (még 1-2 hónappal ezelőtt is) a legkisebb, S-es méretű tojásokból egy 10-es dobozt akár 250 forint körüli áron is megvehettünk a hipermarketekben, most sehol sem találtunk 439 forintnál olcsóbb dobozos tojást. Az átlagár egyetlen hónap alatt 50,7 százalékot (!) ugrott, tavalyhoz képest 44,7 százalékos az áremelkedés, pedig még az áfa is jelentősen csökkent (27-ről 5 százalékra). |