![]() |
Rendőrök és illegális bevándorlók a budapesti Keleti pályaudvar peronján 2015. szeptember 3-án. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter Keletinél kialakult helyzet okaként azt jelölte meg, hogy Németország több mint egy hete befogadást, korlátlan belépést és maradást ígért a szíriai menekülteknek, "meghívta őket a terített asztalhoz".
Lázár szerint a német kormány kommunikációs hibák tömegét követte el, s ez az oka annak is, hogy vasárnap óta a bevándorlók egyre türelmetlenebbek és agresszívabbak, megtagadják az együttműködést a magyar hatóságokkal.
Szigorúbb ellenőrzések
A hatóságok Budapest és a magyar-osztrák határ között el fogják végezni a schengeni kötelezettségekkel kapcsolatos szükséges ellenőrzéseket – mondta Lázár. A miniszter egyúttal arra kérte a bevándorlókat, tartsák be Magyarország törvényeit és az EU szabályait, regisztráljanak, és ha menekültek, adják be a kérelmet. Lázár János szerint a bevándorlók nagy többsége megtagadja az együttműködést, ami szerinte aggasztó.
A magyar álláspont szerint Európa nem mondhat le határai védelméről. Ausztria hétfőn és kedden csak fokozott határellenőrzést hajtott végre, ami semmi ahhoz képest, ha Bécs visszaállítja a schengeni határellenőrzést.
Zsarolnak a régiek?
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a régi európai uniós tagállamok fenyegetik az újakat a bevándorlási kvótarendszer bevezetése érdekében. Méltatlannak, igazságtalannak és károsnak minősítette a Magyarországgal szemben zajló „kirekesztő folyamatot”, és visszautasította azokat a nyugat-európai nyilatkozatokat, amelyek a magyar határvédelmi tevékenységet illetik.
Lázár megdöbbentőnek nevezte, hogy Ausztria az uniós támogatások felfüggesztésével próbálná rákényszeríteni a tagállamokat arra, hogy elfogadják a kvótarendszert. Ez politikai konfliktusokat szül, egymásnak ugrasztja az EU részeit.
Dehogy mennek a Keletihez
Az Index.hu megkereste a német nagykövetséget, ahol a sajtó osztályon azt közölték, nincs szándékukban kimenni a Keletihez. A budapesti diplomáciai képviselet szerdán honlapján egy magyar és angol nyelvű közleményben foglalta össze a német kormány jelenlegi álláspontját.
A sajtóosztályon visszautasították Lázár másik állítását is. Azt mondták a portálnak, nem Merkel kancellár jelentette be, hogy a szíreket mentesítenék a dublini megállapodásban előírt procedúrák alól. Ez egy félreértés volt, amely elterjedt a nemzetközi sajtóban - írta az Index.hu.