Fotó: MTI/Illyés Tibor |
Sok-sok témát vitattak meg ismét a kormányülésen, nem hiányozhatott a béremelés és a járulékcsökkentés az asztalról, de szó esett a decemberben esedékes menekültkvóta-vitáról és a büntetőtörvénykönyv újraalkotásáról is. Zajlik a vidékfejlesztési program, elhárultak az akadályok Paks II. elől - ezekről beszélt Lázár János a 71. Kormányinfón.
Amit már tudtunk: ilyenek lesznek a bérek
Béremelés: Ahogy arról már korábban is írtunk, a kormánynak sikerült megegyeznie a munkajogi érdekszervezetekkel a bérek emeléséről. Lázár János üdvözölte az intézkedést, elmondása szerint a minimálbérek emelése idén és jövőre is nagyjából 1,2 millió embert érint majd, az állami alkalmazottakkal együtt. Az intézkedés értelmében így a minimálbér jövőre 125 500 forintra nő, 2018-ban pedig további 8 százalékkal 138 ezer forintra emelkedik. A garantált bérminimum129 ezerről jövőre 161 ezer forintra nő, majd 180 500 forint lesz.
Járulékcsökkentés: A versenyképes béreknek lételeme a versenyképes gazdaság, ez pedig a vállalatok segítése nélkül nem megvalósítható. Lázár János szerint ebben tud segíteni az elfogadott járulékcsökkentési intézkedés, az eleinte beígért 5 százalékos csökkentés után 2018-tól 2022-ig évente további 2 százalékkal tervezik csökkenteni a járulékokat, erről korábban itt írtunk bővebben.
Ezekről döntött a kormány
Menekültek: a szlovákoknak decemberre kell kidolgozniuk a kötelező kvótával kapcsolatos javaslatukat, ebben segítenek a V4-es országok. A szlovákok november 8-ra elkészültek ezzel, a Visegrádi országok ugyanakkor továbbra is a megállítás, és nem az elosztás pártján állnak, emiatt hosszú vitákra számít a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A határok védelme továbbra is kiemelt figyelmet kap, ennek kapcsán a kormány további 53 milliárd forintot különített el határvédelemre, elsősorban infrastruktúrafejlesztésre és eszközbeszerzésre fordítják, eddig összesen 150 milliárd forintot költöttek a menekültkérdésre.
Büntetőeljárási törvénykönyv: a kormány túl van az Alaptörvény és az új BTK megalkotásán, így döntöttek amellett, hogy egy új eljárási kódex megalkotásával bízza meg Trócsai László igazságügyi minisztert, egyszersmind elfogadták az ő előterjesztését. A tervek szerint egy új, konszenzuson alapuló, gyorsabb, hatékonyabb büntetőeljárási törvényt- és módszert hoznak létre.
Vidékfejlesztés: A gazdák anyagi támogatásával kapcsolatban Lázár János elmondta: a vidékfejlesztési program két év késéssel indult, ennek ellenére a tavaly szeptemberi indulás óta 76 százalékát már meghirdették az ügynek, összesen 984 milliárd forint értékben. A tervek szerint a teljes kiírást legkésőbb jövő nyárra teljesen lezárják, az év végéig még további 1000 milliárd forint értékben terveznek kiírni pályázatokat, elsősorban tanyák víz- és villamos energia ellátására,erdészeti fejlesztésekre és agrárképzésre.
Újságírók kérdezték
Paks II: Elhárulni látszik minden akadály a beruházás elől, az Európai Bizottság döntése alapján ugyanis Magyarországnak minden lehetősége és joga megvolt arra, hogy tenderen kívül kössön szerződést Oroszországgal, így a kötelezettségszegési eljárás már nem hátráltatja a blokk megépülését a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint.
A tiltott állami támogatással kapcsolatban Lázár János elmondta: ezek az ügyek rendkívül kényesek, a kormánynak óriási munkája volt abban, hogy ez az eljárás decemberben lezárulhasson, ezután megkezdhetjük lehívni az orosz hiteleket. Kérdés ugyanakkor az, hogy ez a hitel mennyire lehet versenyképes hosszú távon, és ragaszkodnak az előtörlesztéshez, valamint a kamatszintek felülvizsgálatához is.
Phareon: Azzal kapcsolatban, hogy volt-e a kormányban bárki, aki segítette Tarsoly Csaba és Phareon találkozóját, Lázár János elhárította a kérdést, meglátása szerint ujjal mutogatás zajlik, lassan már "mindenki, sőt, maga Jézus Krisztus is felelős a Quaestor csődjéért, csak Tarsoly Csaba nem". A Magyar Narancs interjúját korábban itt szemléztük, Tarsoly Csabával szemben azóta a Magyar Nemzeti Bank is pert indított rágalmazásért.