3p
Az ingatlanpiac és a nyersanyagárak esése pillanatok alatt hullámzik át a kínai gazdaság más szektoraiba. Peking a gyors növekedés idején nem hajtotta végre a kellemetlen reformokat. Most pedig azzal néz szembe, hogy ha nem tudnak előrelépni a strukturális gondok orvoslásában, akkor tovább lassul a GDP bővülése.

Kína növekedésének tradicionális hajtómotorjai – feldolgozóipar, ingatlanfejlesztés és a helyi önkormányzatok infrastruktúrális kiadásai – mostanra a gazdaság növekedés legnagyobb veszélyforrásaivá lettek.

Esik az acélár

Bár a hivatalos szervek is számolnak a lassulással, de szakértők szerint a visszaesés jóval fájdalmasabb lehet, mint azt Peking elismeri. A szerdán publikált adatok 2008 óta a legalacsonyabb ütemű ipari termelés-növekedésről árulkodnak, 6,8 százalékal emelkedve éves alapon az első két hónapban. A lassulást csak erősíti a nyersanyagárak esése. A termelői árindex 4,8 százalékal esett a múlt hónapban éves alapon, a legmeredekebb esés 2009 óta.

Mindeközben Kína acél-exportja 55 százalékal ugrott meg a februárban záródott elmúlt 12 hónapban. Mivel belföldön csuklik össze az ingatlanpiaci kereslet, a túlkapacitások alatt nyögő acélkohók rohamtempóban próbálják exportálni feleslegeiket.  2009 óta nem látott mélypontra, tonnánként 60 dollár alá esett a kínai vasércár a múlt héten, köszönhetően a gyenge keresletnek és növekedési kilátásoknak az ázsiai országban.

A lassulás a legrosszabbkor jön az 567 milliárd dolláros adósságállomány alatt nyögő Kínai Vasúttársaságnak. A kínai vasúti teherfuvarozás mintegy 60 százaléka szén szállításához köthető, ez pedig a csökkenő acélipari termelésnek köszönhetően esik vissza. Az elmúlt hónapokban éves alapon ezért 10 százalékal esett vissza a vasúti teherszállítás az országban. 

Új idők, új szlogen

A hivatalos propaganda új szlogenje szerint a társadalom "új normális" állapota alakul ki, értsd: lassul a gazdaság növekedése annak minden nehézségével. Li Ko-Csiang miniszterelnök az ország parlamentje előtt tartott beszédében hosszan sorolta az ország előtt álló teendőket. Az életminőséget romboló szmog felszámolásához át kell állni a tiszta energiatermelésre, ki kell terjeszteni az áfarendszert, szorosabb ellenőrzés alá kell vonni a helyhatóságok - pénzügyi lufikkal felérő - eladósodását, vissza kell szorítani a bürokratikus aktatologatást és szabályozni kell a bankok betétbiztosítását.

Szakértők szerint viszont Peking elszalasztotta a lehetőséget, hogy a gyors növekedés idején hajtsa végre a kellemetlen reformokat. Most pedig azzal néz szembe, hogy ha nem tudnak előrelépni a strukturális gondok orvoslásában, akkor tovább lassul a GDP bővülése.

Peking a munkahelyteremtés témájában is új hangokat üt meg. Kedden az Emberi Erőforrások Minisztere ismerte el, hogy az első két hónapban éves alapon csökkent az újonnan létrehozott városi munkahelyek száma. Sőt hozzátette, hogy a helyzet szerinte tovább fog romlani, bár konkrét számokat nem volt hajlandó megnevezni. 

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG