A két év január és október közötti időszakát vizsgálva az NGM azt írja, hogy a különbség főként a központi költségvetés eltérő szerkezetű, mérséklődő kiadásaiból, valamint a kedvező gazdasági folyamatok és gazdaságfehérítő intézkedések miatti magasabb adóbevételekből adódik. A kedvező költségvetési egyenleghez az uniós támogatások utólagos megtérítése is hozzájárult - írják.
Tavaly a tizedik havi többlet még nagyobb, 138,4 milliárd forint volt, főként az uniós transzferek hazai elszámolása miatt. Idén a következő adatot fogja alaposan megdobni egy brüsszeli utalás: a múlt hónapban született megegyezés a magyar kormány és az Európai Bizottság között az ún. „aszfaltügy” kapcsán, amelynekkövetkeztében az eddig át nem utalt összegek ugyancsak megérkeztek október utolsó napjaiban az operatív program számlájára, ezek azonban a költségvetés bevételi előirányzatain csak novemberben jelentek meg - írja az NGM.
Lesz miből költeni a pénzt
Az államháztartási folyamatok ez évi kedvező alakulása ezért az államadósság csökkenőmértéke mellett is lehetőséget ad új programok, célok finanszírozására - írja a minisztérium. És igazuk van: a 2016. évi törvényi módosított előirányzat 761,6 milliárd forintos hiányt ír elő erre az évre, miközben 10 hónap után 57,3 milliárdos többlet van, így a szokásos, "az éves terv hány százalékánál járunk?" kérdésre nem is lehet értelmes választ adni.