3p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több ország lelkesül fel az új önjelölt venezuelai vezető, Juan Guaido láttán, és szólítja fel Nicolas Madurót, az országot nyomorba döntő diktátort, hogy engedélyezzen szabad választásokat, vagy elismerik Guaidót. Népe és szinte egész világ megszabadulna Madurótól, csak a kivitelezés nehéz.
Juan Guaidó, a venezuelai ellenzéki többségű parlament elnöke egy caracasi nagygyűlésen 2019. január 26-án, három nappal azután, hogy ideiglenes elnökké nyilvánította magát a hivatalban lévő államfő, Nicolás Maduro elleni tüntetésen. MTI/EPA-EFE/Miguel Gutiérrez

Sokszor előfordult már, hogy egy diktátor fogságba ejt egy népet, és sehogy nem lehet szabadulni tőle, de olyan elnyomorodást, mint amilyet Venezuelában sikerült Madurónak előidéznie, talán még Ceausescu sem ért el Romániában 1989 előtt. A román diktátort azonban, amint körülötte a keleti blokkban mindenhol megdőlt a kommunista rendszer, saját népe, illetve az országot vezető erők, valamint a hadsereg megdöntötték, csak hű testőrsége avagy kvázi magánhadserege harcolt pár napig elszántan.

Eddig nem ment

Venezuelában az ehhez hasonló kísérletek mindeddig sikertelenek maradtak, pedig az elnök valószínűleg rekordot döntött népe elnyomorításában: évek óta nélkülözi a lakosság az alapvető létfeltételeket, egyre szélesebb körű az éhezés (amire pedig már alig van példa a világban), és már emberek milliói menekültek el az országból. Gyakorlatilag háborús állapotok vannak békeidőben.

Hogy miért nem sikerül ilyen körülmények között elűzni az elnököt, az rejtély, nehéz megérteni, miben reménykedve tart ki mellette a hadsereg és az állam vezetése. Nem kizárt persze, hogy a nép nyomorba döntésével párhuzamosan az őt hatalomban tartó klientúrát busásan megfizeti, és azzal fenyegeti őket, hogy bukása esetén nemcsak jólétüket vesztik, de elszámoltatás is vár rájuk.

Kihívó akadt

Most azonban valami mégiscsak történt, hisz az ellenzék vezetője kikiáltotta magát önjelölt elnöknek, és eddig a hatalom nem csukta le, nem távolította el. Ez mindenképp a gyengülés jele, és ez adott lökést a nemzetközi közösségnek arra, hogy szóban az új jelölt mellé álljon, és követelje Maduró távozását. Ez ugyan önmagában csak egy diplomáciai eszköz, a hadsereget és az államigazgatást azonban felbátoríthatja arra, hogy szembeforduljanak a diktátorral. Venezuela washingtoni katonai attaséja már be is jelentette átállását, persze az ő helyzete egyszerűbb, ha baj van, legfeljebb sosem tér haza.

Támogatja a világ

Európában Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Spanyolország jelentette be, hogy elismerik az önjelölt elnököt, amennyiben egy héten belül nem írnak ki ténylegesen szabad választásokat Venezuelában. Oroszország közben kitart Maduró mellett, ami nem feltétlenül szerencsés, mert mégiscsak rosszul mutat egy mindenki más által szörnyetegnek tekintett politikus mellett kiállni.

A kérdés persze az, hogy mindez elég lesz-e a diktátordöntéshez, vagy ezt csak nemzetközi katonai erővel lehetne megvalósítani. Utóbbi esetben az a gyakran felmerülő dilemma áll elő, hogy a nemzetközi közösségnek mikor van joga beavatkozni és milyen mértékben. Az ENSZ BT az a szerv, amelyik erről nemzetközi jogilag dönthetne, de ott a Reuters szerint Oroszország és Kína nem támogatná az ügyet. Marad a remény, hogy végül mégiscsak elég lesz a külső biztatás, Venezuela jobbat érdemel.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG