A Monetáris Tanács mai napon megtárgyalta a gazdasági növekedés jegybanki ösztönzésének lehetőségeit és elindítja az MNB Növekedési Hitel Programját (NHP) - olvasható a jegybank honlapján.
Matolcsy György 11 órától sajtótájékoztatón ismertette a részleteket. A sajtótájékoztatón részt vett Balog Ádám alelnök és Bártfai-Mager Andrea, a Monetáris Tanács tagja is.
250 milliárdos hitelprogram indul
Eszerint az MNB 250 milliárd forint értékben nyújt hitelt közvetve a kis és középvállalatok részére. A bankoknak 0 százalékos kamattal adják a hitelt, a bankok erre legfeljebb 2%-ot tehetnek rá. A program alapja a Bank of England funding for lending programja.
Tárgyalnak még a bankokkal az olcsó hitelről, például milyen feltételek vagy díjak lesznek. A programról a Monetáris Tanács döntött, a továbbiakban az igazgatóság tárgyal majd a bankokkal.
Április 8-án a nagybankokkal egyeztetnek, utána a kisebb pénzintézetekkel, takarékszövetkezetekkel.
Devizahitel-kiváltó program indul a vállalkozásoknak
Nulla százalékos kamattal refinanszírozási hitel keretében devizahitel-kiváltó hitelt nyújt a mikro-, kis-, és középvállalatoknak a jegybank. Erre a célra is 250 milliárdos keretet hirdet az MNB. A devhitelkiváltás piaci árfolyamon történik majd, ezért nem biztos hogy mindenkinek megéri majd.
A cégek egyidejűleg is részt vehetnek a két programban. Matolcsy György elmondta: a bankrendszerrel stratégiai szempontból fognak tárgyalni, szeretnék, hogy egyszerűbb legyen az ügyintézés. A hitelbírálatról a bankok döntenek majd, de az MNB finanszíroz, vagyis a kockázatok megoszlanak.
Gyors áttörésre nem számítanak - Angliában is csak bő félév után jelentkeztek az eredmények - mondta a jegybankelnök
900 milliárddal csökken a kéthetes kötvényállomány
A bankokkal és a kormánnyal történő tárgyalás végén 4500 milliárdról 3600 milliárdra forintra csökken a kéthetes MNB-kötvényállomány, a magyar pénzügyi rendszer sebezhetőségének a csökkentése és a külső rövid lejáratú adósság mérséklése érdekében, ez 3 milliárd euróval csökkenti a devizatartalékot.
Mi az a kéthetes MNB-kötvény?Az MNB legfontosabb eszköze a kéthetes futamidejű MNB-kötvény. Ennek az eszköznek a kibocsátáskori hozama szolgál irányadó jegybanki kamatként, azaz ez a hozam tükrözi leginkább a monetáris politika irányultságát, illetve annak megváltozását. Az irányadó kamatról a jegybank legfontosabb monetáris politikai döntéshozó testülete, a Monetáris Tanács hoz döntéseket. A központi bank irányadó kamatának segítségével gyakorol hatást a rövid pénzpiaci hozamokra, és közvetve a gazdasági folyamatokra. A jegybank heti egy alkalommal, fix kamatú aukció keretében bocsát ki kéthetes futamidejű MNB-kötvényeket ügyfelei részére. (Forrás: MNB) |
Első reakció: esett a forint, de még jól is kijöhet a végén
A forint kicsit erősödött, majd nagyot szakadt a sajtótájékoztató közben. Ahogy azonban a jegybank kiadta a háttéranyagot, és megindult az információk értékelése, a forint meredek erősödésbe kezdett, délután fél 1 előtt már 301 alatt jár az euró jegyzése. További részletek a piaci reakcióról >>
Ami az árfolyamok további alakulását illeti: az MNB-nek nincs árfolyamcélja, inflációs célja van - mondta Matolcsy. A devizatartalék nagy kincs, annak elégetése intervenciókon keresztül nem ajánlott.
Bártfai-Mager Andrea, a Monetáris Tanács tagja a tájékoztatón azt mondta: a kéthetes kötvényállomány csökkentése mellett az ország sérülékenysége csökkenhet, ez az mnb célja, így számolhatunk azzal, hogy a forint erősödik majd. Konkrétan a program elfogadásakor nem számoltak árfolyamhatásokkal
Tegnap derült ki, hogy rendkívüli ülést tart ma a Monetáris Tanács, mely után a jegybank két igazgatója, Nagy Márton és Palotai Dániel a hitelösztönzés jegybanki lehetőségeiről tart elemzői fórumot.