1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az MFB újabb 120 milliárdos állami forráshoz jut, ez jelentheti a még nem végleges növekedési terv pénzügyi hátterét. Az államadósság lefaragásában Matolcsy György visszatévedt az ortodox útra, miközben tovább egyeztet a jegybankkal. Azt javasolják az MNB-nek, indítsa újra a jelzáloglevél-vásárlási programját.

A stabilitási törvény és az internetes konzultációra bocsájtott növekedési tervről beszélt mai sajtótájékoztatóján Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, aki szerint e két törvény hozzásegít minket ahhoz, hogy "megépítsük a sikeres, XXI. századi Magyarországot" és hogy "megnyerjük a következő nagy gazdaságtörténeti időszakot".

Vissza az ortodox útra

Ortodox útra lépett a kormány az adósságcsökkentés irányába, az új alkotmányban később életbe lépő adósságplafon a keynes-i elgondolás híveit teheti leginkább boldoggá - ezt maga Matolcsy is hangsúlyozta. Növekedés esetén adósságcsökkentést ír elő a 2016-ban életbelépő szabály, addig viszont a 2011 tavaszán elfogadott konvergenciaprogram számai a mérvadóak, mely a Széll Kálmán Tervre épül. Matolcsy szerint a szigorúbb adósságcsökkentés időbeni eltolása nem jelent visszalépést az államadósság elleni harcban, a konvergenciaprogramban lefektetett adósságcsökkentési pálya ugyanis megfelelő.

Államadósság: rálépnek-e a fékre?
Az államadósság tervezett értékének - az előző évhez viszonyított - növekedési üteme nem haladhatja meg a költségvetésben meghatározott várható infláció és a bruttó hazai termék várható reálnövekedési üteme felének a különbségét - ez a "modern" főszabály lép életbe 2016-tól, és lesz az államadósság elleni harc alkotmányos bástyája. Matolcsy György szerint a végleges célkitűzés, hogy a GDP arányában 50%-ra csökkenjen az adósság, ez 10-15 éven belül elérhető lesz.

Az eredeti tervek szerint a főszabály már januártól, az új alkotmánnyal együtt életbe lépett volna, ezt csúsztatta el most a kormány. A feltételeket ugyanis jövőre nem tudtuk volna vélhetően teljesíteni, aminek elsődleges oka a gyenge gazdasági teljesítmény. Matolcsy György megerősítette, 0,5 és 1% közé várják a jövő évi GDP-növekedést. A növekedési tervben azonban még mindig 1,5% szerepel. És akkor még nem beszéltünk a 300 forintos euróról is. Az NGM szerint a költségvetésbe épített tartalékok ellensúlyozni tudják a hazai fizetőeszköz gyengeségét, a szerényebb gazdasági teljesítmény azonban már "sok" lehet a büdzsének. Márpedig a kabinet határozott célja, hogy tartsa az év végi hiánycélt és tovább csökkentse az államadósság szintjét.

Nézzük a szigorú képlet és az aktualizált konvergenciaprogram alapján hogy alakulna az adósságpálya. A stabilitási törvénybe foglalt képlet alapján azt tudjuk megmondani, mekkora mozgástere lenne a kormányzatnak a költségvetés megalkotásánál - a törvény ugyanis nem jelent automatikus adósságcsökkentést.

2011 2012 2013 2014 2015
Növekedés (prognózis*) 3,2% 3,6% 4,8% 5,2% 5,5%
Képlet 4 - (3,2/2) 3,4 - (3,6/2) 3 - (4,8/2) 3 - (5,2/2) 3 - (5,5/2)

Az államadósság maximális

növekedési üteme

2,4% 1,6% 0,6% 0,4% 0,25%
* Az NGM a szigorúbb szabály életbelépéséig az áprilisban elfogadott konvergenciaprogramból indul ki, ennek számait használtuk mi is - jól látszik, több tétet meghaladottá vált azóta. A 3% feletti gazdasági növekedésről már a kormány is lemondott. Az is kitűnik a táblázatból, hogy a képlet alapján a nagyobb gazdasági növekedés kisebb adósságnövekedést enged - de "némi" játéktere így is marad a kormánynak. Ráadásul a képlet arról szól, hogy miből kell kiindulni a büdzsé összeállatásakor.

Piaci elemzők szerint a magyar növekedés -0,5 és és 0,5% között lehet jövőre, 4,2%-os infláció mellett.

2011 (rosszabb eset) 2011 (jobb eset)
Növekedés (lehetséges prognózisok) -0,5% 0,5%
Képlet 4,2 - (-0,5/2) 4,2 - (0,5/2)

Az államadósság maximális

növekedési üteme

4,45% 3,95%

A képletből jól látszik, hogy gazdasági visszaesés esetén nagyobb mozgástere van a költségvetésnek. A gazdasági miniszter szerint a szigorúbb szabályozás alól csak egy eset jelenthet majd kivételt: az elhúzódó recesszió (legalább egy 1 év).

A 2011-es konvergenciaterv szerint a következő adósságcsökkentési pályát kell tartania az NGM-nek.

2011 2012 2013 2014 2015
Államadósság (GDP, %) 75,5 72,1 69,7 66,7 64,1

Nem könnyítette meg a dolgát a gazdasági kormányzat azzal, hogy a konvergenciaprogramból indul ki, de legalább nem szegi meg az alkotmányt, amennyiben a célszámokat nem éri el. Az is nagy kérdés, hogy az NGM mikor veszi tudomásul a 300 forintos euró árfolyamot - erről ugyanis ma Matolcsy sem beszélt, és az NGM adósságmérőjében sem találtunk rá utalást egyelőre.


Megint Európa előtt járunk?

"10%-kal csökkentettük az államadósságot, persze árfolyam függvényében" - mondta a miniszter, ez utóbbi kitételről azonban nem nagyon beszélt. Márpedig a gyenge forint nagyon is káros lehet, az MNB szerint a gyenge árfolyamszint miatt a bruttó hazai termékhez mért államadósság ismét 80% felett van. Pedig a kormány 1400 milliárd forintnak megfelelő hazai állampapírt vont be (a nyugdíjpénztári vagyonból) és mintegy 4 milliárd euróval csökkentette az adósságszintet. A szerény növekedés és a forint gyengélkedése azonban ezeket a lépéseket elmoshatja.

Matolcsy szerint az államadósság-csökkentésére megalkotott közgazdasági képlet Európa legmodernebb ilyen irányú kezdeményezése, így az adósságszintünket az eurózónánál is gyorsabban építhetjük le.

A stabilitási törvény mindezek mellett szabályozza az ÁKK és a Költségvetési Tanács jogállását, visszafogja az önkormányzati szektor eladósodását, valamint a nyugdíjrendszerre vonatkozó szabályok is bele került (e tekintetben nincs sok újdonság).

Így fogunk növekedni

Január végéig átnézik a növekedési tervvel kapcsolatos internetes konzultáció eredményeit a tárcánál, ahol közben elkezdték a terv hátterének kidolgozását. Matolcsy szerint ugyanis intézményrendszer és forrás kell mindehhez.

Újabb 120 milliárd az MFB-nek

Az MFB-ben 60 milliárdos tőkeemelést hajt végre a kormány, ezt követi egy újabb, két lépésből álló emelés, szintén 60-60 milliárddal. Matolcsy szerint ugyanis az állami pénzintézetek forrásainak növelésével lehet pénzt juttatni a gazdaságba, vagyis finanszírozni a növekedést. A kormányfő arra kérte a kormányt, hogy az európai uniós források 95%-a kerüljön lehívásra, a vissza nem térítendő támogatásokat pedig az utolsó fillérig használják fel. A pályázatokhoz szükséges önerő előteremtésében szintén az állami bankok lehetnek, elsősorban a kkv-k segítségére.

Az MFB és leányai hitelek mellett kamattámogatási programokkal és állami garanciavállalással segíthetik a likviditási hiánnyal küszködő hazai kis vállalatokat.

Ezt javasolta Matolcsy Simornak

A tárcavezető ma ismét egyeztet a jegybankkal, Matolcsy György és Simor András ismét arról tárgyal, miként tudja támogatni a maga eszközeivel a nemzeti bank a növekedési tervet. Matolcsy hangsúlyozta, a devizatartalék kincs, abból közvetlenül a növekedés beindítására nem lehet forrást lekötni.
A devizaadósok megsegítésére azonban a jegybank adhatna segítséget a kereskedelmi bankoknak a devizatartalékok terhére - a kormány ebbe nem szól bele, de az elképzelést támogatja.

Matolcsy elárulta ugyanakkor, hogy az NGM azt javasolta az MNB-ben, indítsa újra jelzáloglevél-vásárlási programját, mely 2009-ben nem volt igazán sikeres. További - természetesen nem a devizatartalék terhére - az MNB egy vállalti kötvényvásárlási programot is beindíthatna.

A tárgyalásokat folytatják ma is, erről Matolcsy György csak annyit mondott, "nem várunk a világtól elszakadt megoldásokat az MNB-től, csak olyat, amit a BoE vagy a Fed nap, mint nap megtesz".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem okozott meglepetést a brit jegybank
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 13:58
Londonban döntöttek az alapkamatról.
Makro / Külgazdaság Délután nagy bejelentésre készül Orbán Viktor és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 11:12
Csütörtök délután minden kiderül.
Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adatot magyarázhat az Orbán-kormány a választások előtt
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 08:31
2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor erre biztosan kitérne a hitéből: 400 milliárd euró közös pénzt fordíthatna fegyverkezésre az Unió
Litván Dániel | 2024. május 8. 05:39
Ott pihen többszáz milliárd euró egy közös alapban, amit nem nagyon használ most semmire az Európai Unió, miközben rengeteg pénz kellene Ukrajnának, illetve az uniós védelmi iparnak. A megoldás adja magát, de nem mindenki fog ebbe beleegyezni, viszont a magyar kormánynak például nincs is közvetlen beleszólása a kérdésbe.
Makro / Külgazdaság Mennyibe kerül a nudli? A magyarok jövőjét is megmutathatja az elöregedő japánok szerencsétlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 10:33
Csiki-csuki helyzetbe kerültek a japánok a jen gyengülése miatt. Ez növeli az inflációt, ezért kevesebbet költenek az emberek, miközben gazdaságuk enélkül is a nulla növekedéssel bajlódik.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír, felpörgött a német külkereskedelem
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:59
Márciusban az export és az import várakozáson felüli növekedése mellett emelkedett ugyan, de a várakozásoktól elmaradt a német külkereskedelemi többlet a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Tanárfizetések: egy magyar vagy cseh pedagógus kap többet?
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:43
A visegrádi országcsoporthoz tartozó többi három ország közül Csehországban és Szlovákiában sokkal jobban keresnek a tanárok, mint magyarországi kollégáik, és a kormány nem kezeli le őket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG