Theresa May tegnap a Downing Streeten. EPA/ANDY RAIN |
Az erről szóló levelet a kormányzó brit Konzervatív Párt legnagyobb keményvonalas Brexit-párti frakciócsoportjának, az Európai Kutatási Csoportnak (ERG) a vezetője, Jacob Rees-Mogg nyújtotta be párton belül. Ahhoz, hogy szavazzanak a kormányfőről, összesen 48 konzervatív képviselőnek kell hasonló indítványt benyújtania, írja a Telegraph.
Hiába könyörögtek
Jacob Rees-Mogg lépését azzal indokolta, hogy ő sem tudja támogatni a Brexit feltételrendszeréről szóló megállapodástervezetet, amelyet a brit kormány előző este fogadott el. Szerinte az ERG hónapok óta "könyörgött" Theresa Maynek, hogy hajtson végre irányváltást a Brexit-stratégiában, de mindhiába.
Ugyanezen okból tegnap lemondott a May-kormány két minisztere - köztük Dominic Raab, a Brexit folyamatát irányító minisztérium vezetője -, valamint két államtitkár. Szerintük a szakértői szinten megszületett megállapodás hátrányos az Egyesült Királyság számára.
Nem mond le May
Theresa May csütörtök esti sajtóértekezletén sajnálatát fejezte ki a kormánytagok távozása miatt. Ugyanakkor a megállapodás-tervezetet érő súlyos bírálatok ellenére sem kíván távozni tisztségéből, és végig szeretné vinni a Brexit-folyamatot.
A kormányfő hozzátette: teljesen megérti, hogy egyeseknek nem tetszenek a megállapodás-tervezetben foglalt kompromisszumok, de senki nem tudhatja, milyen következményekkel járna, ha a kormány nem e tervezet alapján vinné tovább a Brexit-folyamatot. Szerinte a letérés erről az irányról "mély, súlyos bizonytalanságot" teremtene.
Nem lesz újabb népszavazás
Egyúttal megerősítette, hogy nincs lehetőség újabb népszavazásra a brit EU-tagságról. A 2016-os referendumon a résztvevők 52 százaléka voksolt arra, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból.
A megállapodás részleteiről itt olvashat. Arról pedig, hogy mindez hogyan érinti a szigetországban dolgozó magyarokat, itt írtunk.