A Nagy-Britanniában szerdán esedékes népszavazás után a Brexitre szavazó polgárok számára elkerülhetetlen egy nagy csalódás – írta a Business Insider. Egyrészt ugyanis a kormánynak, vagy a parlamenti képviselőknek nem kötelező a népszavazás eredményét végrehajtani, így lehet, hogy ennek ellenére sem vezetik ki az országot az EU-ból. Az idézett szakértő, Peter Catterall a Westminster University-től úgy véli, sok, a távozás mellett szavazó polgár azt hiszi, ha megszavazza, 24 óra múlva már az EU-n kívül fog ébredni.
Ha a kormány mégis az EU-ból való kilépés mellett dönt, akkor a Lisszaboni Szerződés 50. fejezete szerint kell megkezdenie a kilépési tárgyalásokat. Ezeket két éven belül kéne lezárni, kivéve, ha az EU és a kilépni szándékozó ország meg nem állapodnak a hosszabbításban.
Mivel hosszas tárgyalások várhatók a kilépés feltételeiről (leggyakrabban a vámuniót emlegetik), könnyen lehet, hogy ez több lenne, mint két év. Sokan úgy vélik, őrültség lenne az említett 50. cikkelyt elővenni, amíg nem tudják pontosan, mi várja az országot az EU-n kívül.
Valószínű, hogy komoly kompromisszumokat kellene kötni ahhoz képest, mint amit a kilépésre szavazók el szerettek volna érni. Caterall szerint a végső verzió lehet, hogy alig fog majd különbözni a jelenlegi állapottól. Mivel a kilépés-pártiaknak nincs világos elképzelésük arról, hogy hogyan nézne ki a Brexit levezénylése, nagy az esély rá, hogy meg sem fog történni – mondja. A Brexit-szavazók pedig azt fogják hinni, hogy az őket biztató politikusok félrevezették őket.
Sokan azt remélték, hogy a Brexit után Nagy-Britanniában demokratikusabb lesz a politikai rendszer, mert nem kell többé az EU által előírt jogszabályokat elfogadni. A valóságban azonban a kilépésre rendelkezésre álló két év rövidsége miatt lehet, hogy éppen a parlament kikapcsolásával kell majd az ezzel kapcsolatos döntéseket meghozni – írják.
A Business Insider a Financial Times-ra hivatkozva nemrég azt írta: a Brexit-népszavazással kapcsolatos jogszabályokban egyszerűen nem szerepel olyan passzus, amely a törvényhozók számára kötelezővé tenné az szavazás eredményének átültetését a gyakorlatba. Azt is megtehetik, hogy teljesen figyelmen kívül hagyják azt. Márpedig a 650 képviselő nagy többsége az EU-ban maradás mellett van, azaz „eurofil”, így aztán könnyen lehetséges, hogy ez a verzió lép életbe.
Az is egy logikus verzió, hogy a kormány kidolgoz egy módosított tagsági megállapodást az EU-val, és azt egy újabb népszavazás elé terjeszti.