A Cassini űrszonda az Enceladus felszíne felett. Forrás: NASA |
A Cassini űrszonda 13 éve indult útjára és hosszú évek óta vizsgálja a Szaturnusz holdjait, az élet lehetőségeinek jelei után kutatva, mostanra pedig gyakorlatilag teljes biztonsággal kijelenthetjük, hogy a földi élet minden építőköve megtalálható az Enceladus nevű holdon. Hasonló feltételezésekkel élnek egyébként a Jupiter Európa nevű holdjával kapcsolatban is. Az Index szerint ez persze nem azt jelenti, hogy kis holdlakók rohangálnak a két égitesten, pusztán az űrkutatás későbbi irányát jelölik ki, amerre az emberiség a Mars után indulhat majd.
Az Enceladus egyébként meglehetősen barátságtalan hely, tekintettel arra, hogy az egész holdat vastag jégpáncél borítja, ami alatt azonban folyékony vízóceán húzódik. A Cassini mérése azért történelmi pillanat, mivel hidrogénmolekulák jelenlétét mutatta ki, amiből viszont adódik a lehetőség, hogy metán is létrejöhetett az óceánokban. A földi óceánokban is ugyanilyen reakció és ugyanezek az anyagok szolgáltatták a körülményeket annak idején az élet kialakulásához. Az Európán hasonló körülmények uralkodnak, így itt is hidrogénmolekulát keresnek a kutatók.
Mi kell az élethez?
A csillagászok szerint az alábbi építőkövek szükségesek ahhoz, hogy egy égitesten élet alakulhasson ki: víz, megfelelő hőmérséklet, valamilyen energiaforrás – például kellő mennyiségű napfény –, továbbá szén, hidrogén, nitrogén, kén, és foszfor jelenléte. A földi óceánok legmélyebb részein találtak már olyan mikrobákat, amelyek metánból szerzik az energiát, mert a napsütésből nem tudják, túl mélyen élnek hozzá. Az Enceladus óceánjaiban pedig most ugyanezt a potenciális energiaforrást találták meg.
Nemrégiben egyébként egy egész kisbolygó-rendszert talált a NASA, ahol szintén lehetőséget látnak az élet kialakulására - igaz, ez 40 fényévnyire van tőlünk, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>