4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Nemzeti Bank keddi változtatásai kissé megijesztették a piacot, noha alaposabban megvizsgálva egy logikus folyamatról van szó. Az elemzők monetáris könnyítésről beszéltek, mire sokan kiszórták a forintot, noha ennél a tényleges helyzet sokkal összetettebb. Nézzük, miről is van szó.

Kifogytak a lehetőségek

A kormány és a jegybank már évek óta abba az irányba mozdult, hogy az államadósság finanszírozását minél nagyobb arányban forintban, belföldről oldja meg, így csökkenjen a devizaadósság, ezáltal a forint sérülékenysége. Ennek egyik eszköze volt az, hogy a dinamikus jegybanki alapkamat csökkentések mellett létrehozták egy külön állampapír kategóriát a lakosság számára, melynek kamata magasabb, mint az adott időtávra elérhető egyéb kockázatmentes kamatok és hozamok. Ennek meg is lett az eredménye, meglehetősen komoly összeg mozdult meg lakossági részről.

Emellett a bankokat is sikerült részben az állampapírok felé terelni, összesen 900 milliárd forinttal nőtt a bankok állampapír állománya tavaly és az idei első negyedévben, és tavaly 3,5 milliárd euró értékű államadósságot tudtunk úgy visszafizetni forintforrások bevonásával. Ugyanakkor az MNB szerint új módszer kell arra, hogy a bankok további jelentős állampapír mennyiséget vásároljanak, és ezért döntött a jegybank a mostani változtatás mellett.

Átterelés

Jelenleg a bankok likviditásaikat legszívesebben 2 hetes jegybanki betétben tartják, ennek állománya átlagosan kb. 5 ezer milliárd forint. Szeptembertől az MNB irányadó eszköze nem a két hetes, hanem a 3 hónapos betét lesz, ezzel párhuzamosan a 2 hetes betéthez való hozzáférés lehetőségét korlátozzák. Így a bankok kénytelenek a 3 hónapos irányba elmozdulni, viszont ezen a távon az állampapír már sokkal vonzóbb, mint a jegybanki betét.

Az MNB úgy számol, hogy ennek hatására a jelenlegi 5 ezer milliárdos két hetes állomány ezer milliárdra csökken, vagyis 4 ezer milliárd forint máshol keresi majd a helyét. Ha optimistán számolunk, akkor akár 3 ezer milliárd forint értékben nőhet a banki állampapír állomány, ez pedig 10 milliárd eurónyi devizaadósság kiváltását teszi lehetővé. Ez meglehetősen komoly összeg, ezt követően a devizaadósságunk már tényleg csak kis hányadát fogja képviselni a teljes adósságnak (becsléseink szerint 20-25 százalék).

Magunkat finanszírozzuk

Így megvalósul az a cél, hogy az államadósságot jórészt forintból, belső forrásból finanszírozzuk, külső sérülékenységünk elenyésző lesz. Ez hosszabb távon erősítheti a forintot, persze az is lényeges kérdés, hogy közben maga az alapkamat hogyan fog alakulni. Ha megáll a nemrég felújított csökkenési ciklus (és közben nem megy az effektív 0 közelébe a kamat), akkor valószínűleg visszaáll a forint iránti bizalom, és újra emelkedő pályára lép a hazai deviza.

Egyébként a jegybank azt is közölte, hogy szorosan figyelni fogja a mostani változtatásnak a bankrendszerre és a pénzpiaci folyamatokra gyakorolt hatásait, és szükség szerint reagál. Ugyanakkor Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke is nyilatkozott, és elmondta, hogy a bankoknak nem olyan egyszerű ez az átállás, át kell gondolni likviditási politikájukat, adott esetben szabályzatokat is kell módosítaniuk, és a jövedelmezőségükre is hatással lehet a dolog.

Csányi: hosszabb távon nem járunk rosszul

Csányi Sándor a The Wall Street Journalnek azt nyilatkozta: megérti és egyetért azzal, hogy a jegybank célja Magyarország külső sérülékenységének mérséklése. A változtatások "nem könnyítik meg az életünket, de alkalmazkodunk hozzá" - mondta Csányi. Hosszabb távon az intézkedés megtérülhet a befektetőknek, ha Magyarország visszatér a befektetésre ajánlott kategóriába a hitelminősítőknél - ez előbb-utóbb mérsékelni fogja a kockázati felárat az OTP elnöke szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint a Kádár-korszak jutott eszünkbe az Orbán-kormányról – A hét videója
Dobos Zoltán - Gáspár András - Izsó Márton | 2024. május 10. 18:44
Ez volt az inflációs hullám alja? Vagy lehet még alacsonyabb? Az élelmiszerláncok és benzinkutak után kit akar majd megrendszabályozni Orbán Viktor kormánya? Ki tehet az elmúlt három év gigantikus mértékű pénzromlásáról? A hét videója sorozatban a legfrissebb KSH-adatokat elemzi Dobos Zoltán újságíró és Gáspár András lapigazgató.
Makro / Külgazdaság Bitang drága ez a hitel, mégis viszik, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 12:51
Dörzsölhetik a markukat a bankok: bár csak minimális mértékben csökkentették az elmúlt év során a személyi hitelek kamatait, tavaszra történelmi rekordra futott az ügyfelek által igényelt kölcsönösszeg. 
Makro / Külgazdaság Kilőtt a brit gazdaság: 0,6 százalékos növekedésnek örülhetnek
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 10:38
A friss GDP adat alapján Nagy-Britanniában véget ért a tavalyi év második felében kialakult technikai recesszió. A növekedés ráadásul a vártnál jóval gyorsabb volt az idei első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Az infláció visszatért a növekedés útjára: 3,7 százalék áprilisban
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 08:30
Az infláció mértéke megegyezett az elemzők várakozásaival, de a csökkenő tendenciának vége. Értéke meghaladta a 3,6 százalékos márciusi értéket.
Makro / Külgazdaság Kína stratégiai partnerséget kötött Magyarországgal
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 20:42
Stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot írt alá Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök, mely befektetői megállapodást, mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportjáról szóló megállapodást és nukleáris együttműködésről szóló megállapodást is tartalmaz. A két vezető ezt közös sajtótájékoztatóján jelentette be.
Makro / Külgazdaság Nem okozott meglepetést a brit jegybank
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 13:58
Londonban döntöttek az alapkamatról.
Makro / Külgazdaság Délután nagy bejelentésre készül Orbán Viktor és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 11:12
Csütörtök délután minden kiderül.
Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG