Patai Mihály. MTI Fotó: Bruzák Noémi |
Kedd reggel, az immár hagyományossá váló bankárreggeli során közölte a jegybanki vezetőkkel Matolcsy György a tegnap bejelentett lépések terveit – mondta el a Privátbankár.hu megkeresésére válaszolva Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke. Szavai szerint miután a Magyar Nemzeti Bank elnöke régóta harcol azért, hogy a rövid külföldi likviditást csökkentse, alapvetően nem volt meglepő a Monetáris Tanács által tegnap szentesített elképzelés.
A Bankszövetségi elnök értékelése szerint ez a lépéssorozat a 3. stratégiai jegybanki döntésként fogható fel a kamatcsökkentési ciklus és a Növekedési Hitelprogram után. Miután az előző két célnél egyértelművé vált, hogy Matolcsy György elképzeléseit mindenképp végigviszi, a bankrendszernek alkalmazkodnia kell – mondta Patai Mihály. Az MNB erre 6 hónapot adott a bankrendszernek, ami elég kell, hogy legyen.
A bankszövetségi elnök szerint a Matolcsy György elsősorban annak örülne, ha a fölös likviditást a bankrendszer hitelezésre fordítaná, emellett ugyanakkor rövid lejáratú állampapírok vétele a másik „ajánlott” megoldás.
Lesz vele munka
Így reagált az ÁKK Megszólalt az Államadósság Kezelő Központ is: nem bánják, hogy a bankok pénzét méginkább állampapírba terelik - maradnak a kibocsátási tervnél. Részletek >>> |
A bankvezető szerint az elkövetkező hat hónapban minden banknak át kell gondolnia a likviditási helyzetét, illetve -politikáját, hiszen a jegybank által a kéthetes betéteket „váltó” 3 hónapos betét alapvetően más likviditási besorolás alá esik.
Emiatt, illetve az állampapír-vásárlásoknál a bankok azzal találják szembe magukat, hogy esetleg módosítaniuk kell az anyabankjuknál a szuverén risk limiteket, hiszen országkockázati szempontból más a megítélése az állampapíroknak, mint a jegybanki betétben elhelyezett pénzeknek. Ez utóbbival kapcsolatban a Bankszövetség elnöke emlékeztetett arra, hogy néhány külföldi banknál a lépésnek az anyabank nemzeti szabályozása miatt akár jelentős tőkevonzata is lehet.
Jövedelmezőség-csökkenést hoz
A harmadik következmény Patai Mihály szerint, hogy az egész bankrendszernek további jövedelmezőség-csökkenésre kell készülnie. Arról, hogy ez akár bankonként, akár szektorszinten milyen mértékű lehet, a Bankszövetség elnöke még korainak tartotta beszélni, tekintve, hogy a részletszabályokról az MNB is csak a későbbiekben ad alapos tájékoztatást, s azt sem lehet ma még tudni, hogy az Államadósság-Kezelő Központ milyen futamidejű és kondíciójú állampapírokat kínál majd fel a kéthetes betétből kiáramló pénzek elhelyezésére a bankoknak. Lehet itt is egy cél, a lejárati idők hosszabbítása, de azt látni kell, hogy a bankrendszer likviditási igényei miatt óvatos lesz, ezért inkább a rövid állampapírok vétele kerülhet szóba.