4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miután tegnap a török líra eddigi legnagyobb zuhanását mutatta be, érdemes áttekinteni, hogyan jutott ebbe a helyzetbe a török gazdaság, miközben hosszú ideje az eddig legnagyobb mértékben növekvő volt, és mi lehet ebben a szerepe annak, hogy 15 éve egyre inkább egy ember kezében összpontosul a hatalom.

Sok évtizedes előzmény

A török gazdaság már régebben is küzdött egy olyan problémával, mint az argentin: állandó egyensúlytalanság, túlköltekezés, infláció, leértékelődés. Az előző török líra olyan mértékben elinflálódott, hogy amikor 2002-ben sikerült valamiféle stabilizációt létrehozni, majd 6 darab nullát vágtak le belőle, hogy legyen újra egy normális valuta. Ha megnézzük a líra árfolyamának grafikonját a mai valuta értékével számolva a dollárhoz képest, látszik, hogy a 80-as évektől teljes értékvesztés következett.

Lufivá duzzadt

Az új valuta kezdetben sokáig stabil volt a dollárhoz képest 1 és 2 között, de aztán szép lassan újra elkezdődött a régi folyamat, ami igazából csak most gyorsult fel ijesztően. Ugyanakkor nagyon fontos hozzátenni, hogy Erdogan vezetésének 16 évében nagyrészt a kínaihoz hasonló gyors gazdasági növekedés volt, a reálbér fel is emelkedett a román szintre, azaz a magyar szint nagyjából 80 százalékára, ami tulajdonképpen elképesztő teljesítmény a török gazdaságtól.

Dollár/török líra, 30 év

Ugyanakkor most már látszik, hogy ez a jövedelemszint már nem volt megalapozott, és a nagy növekedés jellegét illetően volt egy jelentős különbség Kínával szemben: míg ott masszív kereskedelmi mérleg többlet keletkezett, Törökországban óriási hiány jött létre, mivel a növekedést már nem a tényleges teljesítmény, hanem a külföldi hitelek fűtötték. A Bloomberg elemzője szerint a sok pénzt nem hosszútávon megtérülő beruházásokba fektették, hanem mindenféle építkezések nyelték el, köztük számtalan bevásárlóközponté, de felhőkarcoló is épült egy pár, ha nem is akkora, mint Oroszországban.

Nincs már ingyen hitel

Amíg 0 volt a pénz ára világszerte, így Amerikában is, addig el lehetett fedni a gondokat, de ahogy megindult az amerikai kamatemelés, mindjárt fájdalmasabb lett a nagyobb adósság és hiány. A fizetési mérleg hiánya az idén várhatólag a GDP 6 százaléka lesz – ez már finanszírozhatatlan, rengeteg hitelt kellene felvenni hozzá, de már senki nem akar adni, hisz félnek, hogy fizetésképtelen lesz az ország, és pénzüket nem látják viszont. Ilyenkor már csak az IMF szokott segíteni, azt viszont büszkeségből elkerülték eddig.

Ilyen hatalmas hiány esetén törvényszerű a valuta leértékelődése, elvileg egészen addig, amíg a fizetési mérleg kiegyensúlyozódik, vagyis hatalmas importcsökkenés kell jelentős exportnövekedéssel. Egy ilyen leértékelődés pont az import drágulása révén felpörgeti az inflációt, aminek az sem tesz jót, hogy egyúttal a költségvetési hiány is jelentős. Az infláció most 16 százalék, de ilyenkor bármeddig elszállhat, ha nem fogják vissza a pénzkínálatot.

Makacs elnök

És hogy miért nem teszik ezt? Miért nem fognak bele egy gazdasági kiigazításba? Mert minden hatalom az elnök kezében van, aki ezeknek makacsul ellenáll, és ahelyett, hogy szembenézne a közgazdaságtan törvényszerűségeivel, bűnbakokat keres, kívül-belül, spekulánsokat, ellenségeket. Ez ilyenkor gyakori reakció, csak épp nem vezet sehová, csak az ország gyors elszegényedéséhez, és akkor hiába volt az ország felzárkózása a közelünkbe.

Ami súlyosbítja még a helyzetet: az ország kapcsolatai megromlottak főbb gazdasági partnereivel, mindenekelőtt elméleti szövetségesével, az Egyesült Államokkal is. Egy amerikai lelkipásztort fogva tartanak, Amerika az elengedését követeli, és miután ez nem történik meg, szankciókat léptetett életbe, amit mostanában amúgy is gyakran alkalmaz, azt is mondhatnánk, hogy Erdogan emberére akadt Trumpban.

Most kellene egy Bokros-csomag

Ilyen helyzetben, ha nem történik valamilyen vészintézkedés, mondjuk egy IMF-hitel vagy egy Bokros-csomag, de leginkább együtt a kettő, akkor a hitelezők egyszer csak kiállnak a hitelek újrafinanszírozásából, a dollár elfogy, na meg az euró, és akkor ott az argentin vagy a venezuelai helyzet, amit finoman szólva kemény földet érésnek szoktak nevezni. Ekkor aztán újra kialakulhat az egyensúly, immár a korábbi életszínvonal töredékén. Kérdés, hogy ezt megelőzendő, hajlandó-e az elnök és kormánya ésszerű intézkedésekre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG