Ultraortodox zsidó férfi az Olajfák hegyén, a háttérben a jeruzsálemi óváros az al-Aksza-mecset kertjében álló Szikladóm (Omar-mecset) arany kupolájával (MTI/EPA/Abir Szultan) |
Az izraeli parlament csütörtökön elfogadta a vitatott nemzetállami törvényt, amely alapvetően zsidó államként határozza meg Izraelt. Kimondja, hogy a zsidóknak kizárólagos joguk van a nemzeti önrendelkezésre, és megerősíti, hogy Jeruzsálem Izrael teljes és egységes fővárosa.
A törvény egyúttal a zsidó nyelvet definiálja az állam nyelveként, amelyet ezáltal gyakorlatilag az arab fölé helyez, írja a BBC. Az arabot, amely évtizedekig a zsidó mellett létezett hivatalos nyelvként, "különleges státusúvá” minősíti le. Ugyanakkor továbbra is lehet azt használni az izraeli intézményekben.
Netanjahu: ez egy meghatározó pillanat
A törvény a "zsidó telepeket" nemzeti értéknek nevezi, és kiemeli ezek fejlesztésének fontosságát. A BBC szerint az ugyanakkor nem világos, hogy ebbe beleértik-e a megszállt palesztin területeken lévő telepeket. Ezek a nemzetközi jog értelmében illegálisak.
A 120 fős parlamentben 62-en támogatták az alaptörvénynek számító jogszabályt, 55-en szavaztak ellene, ketten pedig tartózkodtak.
Az izraeli miniszterelnök szerint a szavazás "a cionizmus és Izrael történetének meghatározó pillanata” volt. "122 évvel azután, hogy Herzl Tivadar (a cionizmus atyja) bemutatta vízióját, most meghatároztuk a létünk alapelveit” - mondta Benjamin Netanjahu.
Tiltakoznak az arabok
Az arab képviselők viszont hevesen tiltakoztak. Egyikük fekete zászlót lengetett, egy másik képviselő pedig széttépte a törvényt. "Megrökönyödve és szomorúsággal tudatom a demokrácia halálát” – mondta Ahmed Tibi arab képviselő.
Az izraeli arabok és ellenzéki politikusok korábban azt hangoztatták, hogy a törvény a kisebbségek kárára alárendeli Izrael demokratikus jellegét zsidó karakterének. "A törvény megnyitja az utat a kisebbségek diszkriminációja előtt az élet minden területén" - vélekedett az Izraeli Polgárjogok Szövetsége nevű helyi jogvédő szervezet.
Az észak-izraeli Ma’alot-Tarshihában élő arabok szintén tiltakoztak a döntés ellen. "Szerintem ez egy rasszista törvény, amit egy szélsőjobboldali kormány fogadott el. Ez a kormány szélsőséges törvényeket hoz, és egy apartheid állam magvait veti el” – idézett a brit Guardian egy 71 éves arab orvost.
A lakosság ötöde arab
Izraelben mintegy 1,8 millió arab él, ők teszik ki a 9 milliós lakosság 20 százalékát. A zsidó állam függetlenségi nyilatkozatában teljes és egyenlő jogokat ígért minden állampolgárának. Ezzel szemben az arab kisebbség tagjai arra panaszkodnak, hogy folyamatos hátrányos megkülönböztetésnek vannak kitéve az oktatás, az egészségügy és a lakhatás terén, illetve silányabb minőségű állami szolgáltatásokat kapnak.
Orbán Viktor miniszterelnök szerdán és csütörtökön tett látogatást Izraelben Benjamin Netanjahu meghívására.