4p
Az út alatt végig érezhető volt az USA növekvő gazdasági elszigetelődése a térségben. Peking ellenében amerikai, japán, ausztrál és indiai „tapogatózó tárgyalások” kezdődtek egy regionális „biztonsági építmény” létrehozásáról. Az USA Vietnámmal a hírszerzési együttműködést is erősíti Kínával szemben.
Donald Trump amerikai elnök beszél a Tran Dai Quang vietnami államfővel tartott sajtótájékoztatón a hanoi elnöki palotánál 2017. november 12-én. (MTI/EPA pool/Luong Thai Linh)

Trump az elmúlt órákban érkezett vissza Washingtonba majdnem két hetes ázsiai körútjáról. Vendéglátói pontosan tudták, hogy egy nárcisztikus, idős úr látogat el hozzájuk, így Pekingben tapsoló és éljenző gyerekek sorfala, Tokióban pedig látványos golf-játszma várta az elnököt. De milyen tanulságok vonhatók le Trump látogatásából, amelyet a világ gazdaságilag legdinamikusabb, politikailag viszont az egyik legveszélyesebb térségében tett?

Amerika Mindenekelőtt? Kösz, nem!

Nos, az út alatt végig érezhető volt az USA növekvő gazdasági elszigetelődése a térségben. Ez különösen markánsan mutatkozott meg az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) ülésén, ahol az elnök élesen támadta a WTO-t és kiemelte, hogy Washington kétoldalú kereskedelmi egyezményekre fog törekedni az ’America First’ jegyében. Ez nem hatotta meg a résztvevőket, akik a záróközleményben a protekcionizmus elleni harc szükségességét emelték ki és elismerték a WTO munkáját a kiszámítható és fair nemzetközi kereskedelmi rendszer fenntartásában.

Ha pedig mindez nem lett volna elég, Japán vezetésével 11 régiós ország egyben ígéretet tett arra, hogy jövőre ez a csoport (TPP 11), amelyhez 500 millió ember tartozik, 10 ezermilliárd dolláros gazdasági teljesítménnyel, lebontja vámtételeinek 95 százalékát a csoporton belül. A japán gazdasági miniszter ráadásul hozzátette, hogy ez egy erős üzenet lesz az USA és a többi ázsiai ország számára, akik ebből kimaradtak. Tokió elzárkózik a kétoldalú kereskedelmi szerződés megkötésétől Washingtonnal, annak ellenére, hogy Trump a látogatása alatt élesen kritizálta Japán 69 milliárd dolláros kereskedelmi többletét.

Pekingben Trump kikelt a 347 milliárd dolláros kínai kereskedelmi többlet ellen, bár annak nagy részét éppen az amerikai multik kínai termelő bázisai hozzák össze. Kína tudta, hogy az elnöknek otthon fel kell valamit mutatnia, ezért 250 milliárd dollár értékű vállalati megállapodásokról íratott alá megállapodásokat. De ahogyan a Bloomberg kacarászva megjegyzi, a 15 megállapodás többsége csupán egyetértési megállapodás, amely semmire sem kötelez. Teljesen világossá vált az út végére, hogy a térség országai nem engedik felrúgni Washingtonnak azt a kereskedelmi keretrendszert, amelyet egyáltalán nem mellékesen pont az Egyesült Államok hozott létre a második világháború után.

Káncz Csaba

Kemény üzenetek Peking címére

Trump a teljes út alatt verbális nyomás alatt tartotta Észak-Koreát, amely pedig közvetetten Kína elleni kritika is egyben. Vasárnap Manilában pedig amerikai, japán, ausztrál és indiai „tapogatózó tárgyalásokat” folytattak egy regionális „biztonsági építmény” létrehozásáról. Ez természetesen Kínának szóló világos biztonságpolitikai üzenet.

Egyértelműen utalva a Dél-kínai-tengeri egyoldalú kínai területfoglalásokra, India kivételével a többi három külügyminisztérium a záró közleményében éles hangon követelte a nemzetközi jognak, valamint a navigáció és repülés szabadságának tiszteletben tartását. Újdelhi nem akarja tovább fokozni a térségbeli feszültséget, ezért óvatosabb záróközleményt publikált, mert várhatóan december 11-én a kínai, az orosz és az indiai külügyminiszterek hármas találkozót is tartanak.

De Japánhoz és Ausztráliához hasonlóan Vietnám is élesen Kína-ellenese állásponton van. Trump látogatása alatt a két kormány megegyezett, hogy fokozzák katonai együttműködésüket, sőt meglepetésre a hírszerzési kooperációt is.  Washington és Hanoi már augusztusban megegyezett arról, hogy jövőre egy amerikai repülőgép-anyahajó látogat Vietnámba. 1975, azaz a vietnámi háború lezárása óta ez lesz az első ilyen jellegű látogatás.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kemény ellenfelet kaptak Trumpék: pert indítottak a Fehér Ház ellen a harvardi professzorok
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 09:09
A Harvard Egyetem nem teljesíti a washingtoni kormány elvárásait annak érdekében, hogy elkerülje állami támogatásának lefaragását. A professzorok egy része pert indít az egyetemi autonómia védelmében.
Makro / Külgazdaság Valóban bóvlit csinálhatnak Magyarországból?
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 08:29
Nagy kérdés, mit lép a másik két hitelminősítő. 
Makro / Külgazdaság Cserbenhagyás Putyin-módra, lecserélték az Ibriseket
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 07:17
Sajátos módon hihetetlennek hangzik, hogy Oroszországnak saját lapostévé-gyártása is van, vagyis inkább csak volt, egy olyan cég személyében, amely korábban világmárkák bérgyártója volt.
Makro / Külgazdaság Rémálomszerű válságot hozhat a vámháború
Király Béla | 2025. április 15. 05:51
Abban a szakértők döntő többsége egyetért, hogy a Donald Trump által elindított vámháború nem jelent megoldást azokra a problémákra, amelyekre az amerikai elnök hivatkozik. Az éles piaci reakciók egyelőre visszakozásra kényszerítették Donald Trumpot, ám többek szerint a tőzsdei reakciónál sokkal nagyobb problémák is lehetnek.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulat készül Szíriában: rég látott lépésre szánhatja el magát Szaúd-Arábia?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:54
A tartozások kifizetése nagy eredmény lehetne.
Makro / Külgazdaság Hogyan jöhet ki Magyarország a vámháborúból?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 15:11
Erről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Emellett szó esett napjaink talán legnagyobb hazai botrányáról, az MNB-alapítványok ügyéről.
Makro / Külgazdaság Szentségtörést fontolgatnak az unióban az orosz gázzal
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 12:49
Tabutémát feszegetnek uniós cégvezetők: mégiscsak kéne orosz gázt venni?
Makro / Külgazdaság Ray Dalio: valami sokkal rosszabb jöhet, mint a recesszió
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 12:24
A dollármilliárdos befektetési guru nagyon aggódik a trumpi gazdaságpolitika hatásai miatt.
Makro / Külgazdaság Elmossa az árrésstopot a recesszió? Jaksity Györgyöt erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 11:48
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke április 22-én, kedden 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Terveink szerint szó lesz a vámháborúról, annak a világgazdaságra, s azon belül is Magyarországra gyakorolt hatásáról, az árrésstopról, a jövő évi választások előtti kormánypárti osztogatás esélyeiről és lehetséges következményeiről, valamint – már csak beszélgetőpartnerünk személye okán – a tőzsdei kilátásokról. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Keddtől megint egy kicsit olcsóbb lesz tankolni
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 11:14
Jó hírek minden autósnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG