4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump otthon eddig zéró előrehaladást ért el szakpolitikai témákban, esetleges összejátszása Moszkvával is lázban tartja Washingtont, így fogcsikorgatva fog most győzelemre törekedni Ázsiában. A japán kormány el akar kerülni egy számára hátrányos kétoldalú kereskedelmi megállapodást, inkább korszerű amerikai fegyverrendszerek megvásárlása felé tereli a tárgyalásokat. De miről egyezhet meg Putyinnal Vietnámban?

Az amerikai elnök tegnap Tokióban megkezdte 12 napos ázsiai körútját. Trumpnak határozottságot kell felmutatnia az elbizonytalanodott ázsiai szövetségesek felé, hiszen elnöksége mély kátyúba süllyedt otthon és Mueller különleges ügyész egyre több közeli munkatársát vonja vizsgálat alá.

Amerika Mindenekelőtt!

Trump tavaly sokakat megrémített a térségben kijelentéseivel, miszerint Tokiónak többet kell fizetnie az 50 ezer amerikai katona Japán-beli és Szöulnak a 28 ezer katona dél-koreai állomásoztatásáért. Tokió megdöbbent, amikor Trump kivonult a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból protekcionista tirádáktól kísérve, hiszen azt a japánok alapkőnek tekintették Washington térségbeli elköteleződésében. Ha pedig Trump megvalósítja a „vásárolj amerikait, alkalmazz amerikait” szlogenjét, akkor igencsak megsínylik ezt az ázsiai szövetségesek, amelyek ráutaltak az amerikai befektésekre és nyitott piacokra.

Trump mostani útján egységes frontot szeretne látni Tokió és Szöul vezetői részéről Észak-Korea ellen, mielőtt Pekingbe érkezik és további kínai büntető-intézkedést követel. A kereskedelem-politika terén Trump arról akarja meggyőzni ázsiai partnereit, hogy Amerika számára kedvezőbb megállapodásokat fogadjanak el. Ezek részben az amerikai kereskedelmi mérleg javítását, másrészt az amerikai cégek ipari kapacitásának hazacsalogatását célozzák. Augusztusban Trump egy elnöki rendelettel vizsgálatot kezdeményezett a Kínában működő amerikai cégek szellemi tulajdona esetleges ellopásának kivizsgálására is.

Japán inkább fegyvert vesz

Ezen játszmák megnyerése nem lesz egyszerű, hiszen Trump érzelmi instabilitása és az elnöki hivatalhoz méltatlan, infantilis megnyilvánulásai komoly ellenreakciót váltanak ki Ázsiában is – csupán Dél-Koreában több, mint 140 tüntetést jelentettek be ellene előzetesen. Márpedig Trump otthon eddig zéró előrehaladást ért el szakpolitikai témákban, esetleges összejátszása Moszkvával is lázban tartja Washingtont, így fogcsikorgatva fog győzelemre törekedni.

Ha egy kedvező kereskedelmi megállapodás ígéretét tudja most kicsikarni Japántól, az komoly fegyvertény lenne számára. Ehhez kényszerítő eszközöket is be fog vetni, így Amerika katonai védelme Japán felett bizonyosan aduként kerül kijátszásra. Tokió is természetesen tisztában van azzal, hogy napjainkban a Pentagon a legerősebb politikai játékos Washingtonban.

Így, mivel a japán kormány el akar kerülni egy számára hátrányos kétoldalú kereskedelmi megállapodást, inkább korszerű amerikai fegyverrendszerek megvásárlása felé fogja terelni a tárgyalásokat. Itt szóba jöhet a THAAD (Terminal High Altitude Defense, azaz nagy magasságú, végső fázisú ballisztikus rakéta elleni védelmi rendszer) megvásárlása. Ez fölháborítaná Pekinget, de ez nem probléma, sőt éppen a vásárlás egyik politikai motivációja lenne.

Káncz Csaba

Tárgyalás Putyinnal

A THAAD dél-koreai telepítése hisztérikus korábban reakciót váltott ki Kína részéről, egy hasonló válasz most Trump számára kiváló geopolitikai nyereség lehetne. A THAAD az egyik legmodernebb rakétakomplexum, amely képes a kis- és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére. A rendszer érdekessége, hogy az elfogórakéták nem rendelkeznek robbanótöltettel, hanem a rakéta a mozgási energiájával semmisíti meg a célokat (hit-to-kill / kinetic kill).

Úgyszintén izgalmas lesz Trump jövő heti vietnami útja. A dél-kelet ázsiai országban az amerikai elnök az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcsán vesz részt, ahol a tervek szerint Putyin elnökkel találkozik majd. Trump szeretné megvitatni a Kreml urával Észak-Korea, Szíria és Ukrajna kérdésköreit.

Káncz Csaba jegyzete.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG