4p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump otthon eddig zéró előrehaladást ért el szakpolitikai témákban, esetleges összejátszása Moszkvával is lázban tartja Washingtont, így fogcsikorgatva fog most győzelemre törekedni Ázsiában. A japán kormány el akar kerülni egy számára hátrányos kétoldalú kereskedelmi megállapodást, inkább korszerű amerikai fegyverrendszerek megvásárlása felé tereli a tárgyalásokat. De miről egyezhet meg Putyinnal Vietnámban?

Az amerikai elnök tegnap Tokióban megkezdte 12 napos ázsiai körútját. Trumpnak határozottságot kell felmutatnia az elbizonytalanodott ázsiai szövetségesek felé, hiszen elnöksége mély kátyúba süllyedt otthon és Mueller különleges ügyész egyre több közeli munkatársát vonja vizsgálat alá.

Amerika Mindenekelőtt!

Trump tavaly sokakat megrémített a térségben kijelentéseivel, miszerint Tokiónak többet kell fizetnie az 50 ezer amerikai katona Japán-beli és Szöulnak a 28 ezer katona dél-koreai állomásoztatásáért. Tokió megdöbbent, amikor Trump kivonult a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból protekcionista tirádáktól kísérve, hiszen azt a japánok alapkőnek tekintették Washington térségbeli elköteleződésében. Ha pedig Trump megvalósítja a „vásárolj amerikait, alkalmazz amerikait” szlogenjét, akkor igencsak megsínylik ezt az ázsiai szövetségesek, amelyek ráutaltak az amerikai befektésekre és nyitott piacokra.

Trump mostani útján egységes frontot szeretne látni Tokió és Szöul vezetői részéről Észak-Korea ellen, mielőtt Pekingbe érkezik és további kínai büntető-intézkedést követel. A kereskedelem-politika terén Trump arról akarja meggyőzni ázsiai partnereit, hogy Amerika számára kedvezőbb megállapodásokat fogadjanak el. Ezek részben az amerikai kereskedelmi mérleg javítását, másrészt az amerikai cégek ipari kapacitásának hazacsalogatását célozzák. Augusztusban Trump egy elnöki rendelettel vizsgálatot kezdeményezett a Kínában működő amerikai cégek szellemi tulajdona esetleges ellopásának kivizsgálására is.

Japán inkább fegyvert vesz

Ezen játszmák megnyerése nem lesz egyszerű, hiszen Trump érzelmi instabilitása és az elnöki hivatalhoz méltatlan, infantilis megnyilvánulásai komoly ellenreakciót váltanak ki Ázsiában is – csupán Dél-Koreában több, mint 140 tüntetést jelentettek be ellene előzetesen. Márpedig Trump otthon eddig zéró előrehaladást ért el szakpolitikai témákban, esetleges összejátszása Moszkvával is lázban tartja Washingtont, így fogcsikorgatva fog győzelemre törekedni.

Ha egy kedvező kereskedelmi megállapodás ígéretét tudja most kicsikarni Japántól, az komoly fegyvertény lenne számára. Ehhez kényszerítő eszközöket is be fog vetni, így Amerika katonai védelme Japán felett bizonyosan aduként kerül kijátszásra. Tokió is természetesen tisztában van azzal, hogy napjainkban a Pentagon a legerősebb politikai játékos Washingtonban.

Így, mivel a japán kormány el akar kerülni egy számára hátrányos kétoldalú kereskedelmi megállapodást, inkább korszerű amerikai fegyverrendszerek megvásárlása felé fogja terelni a tárgyalásokat. Itt szóba jöhet a THAAD (Terminal High Altitude Defense, azaz nagy magasságú, végső fázisú ballisztikus rakéta elleni védelmi rendszer) megvásárlása. Ez fölháborítaná Pekinget, de ez nem probléma, sőt éppen a vásárlás egyik politikai motivációja lenne.

Káncz Csaba

Tárgyalás Putyinnal

A THAAD dél-koreai telepítése hisztérikus korábban reakciót váltott ki Kína részéről, egy hasonló válasz most Trump számára kiváló geopolitikai nyereség lehetne. A THAAD az egyik legmodernebb rakétakomplexum, amely képes a kis- és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére. A rendszer érdekessége, hogy az elfogórakéták nem rendelkeznek robbanótöltettel, hanem a rakéta a mozgási energiájával semmisíti meg a célokat (hit-to-kill / kinetic kill).

Úgyszintén izgalmas lesz Trump jövő heti vietnami útja. A dél-kelet ázsiai országban az amerikai elnök az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcsán vesz részt, ahol a tervek szerint Putyin elnökkel találkozik majd. Trump szeretné megvitatni a Kreml urával Észak-Korea, Szíria és Ukrajna kérdésköreit.

Káncz Csaba jegyzete.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Oszkó Péter: Az amerikai-magyar barátság csak néhány szóbeli gesztusban nyilvánul meg
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 9. 18:54
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója a Klasszis Klub Live legutóbbi adásában részletesen elmondta a véleményét a manapság alighanem mindenkit foglalkoztató gazdasági témákról. A Donald Trump által kirobbantott vámháborúról, aztán arról, hogy valóban az áttörés éve lesz-e 2025, ahogyan azt Orbán Viktor előrejelezte, miközben az árrésstop apropóján azt is kifejtette, lehet-e állami beavatkozásokkal egy gazdaságot növekedési pályára állítani. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 73. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Öt éve nem fordult ilyen elő Indiában
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 15:47
Öt éve nem volt olyan, hogy két egymást követő hónapban is kamatot vágjon az indiai jegybank, de ma megtörtént. A lépés megfelelt a piaci várakozásoknak is arra reagál, amit a jegybank ki is emelt, hogy romlik a külső környezet a vámháború miatt, és közben ezzel párhuzamosan az inflációs előrejelzése is mérséklődik.
Makro / Külgazdaság Kitört a vámháború – ki fizeti meg majd Trump vámjait?
Wéber Balázs | 2025. április 8. 18:56
Az elmúlt egy hét fejleményeit tekintve aligha túlzás azt mondani, hogy az amerikai elnök által elkezdett vámháború, amibe Kína már keményen beszállt, gazdaságilag és politikailag is felbolygatta a világot. De valójában ki fizeti meg Trump vámjait? Mit érez meg majd ebből egy átlagember a tengerentúlon, és mit Európában? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Makro / Külgazdaság A magyarok külföldieknél költik el a pluszpénzt?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:01
Az ATV kedd reggeli műsorában munkatársunk volt a vendég – a témák közt természetesen a vámháború volt az első, de az árrésstop és a kiskereskedelmi forgalom is szóba került.
Makro / Külgazdaság Ezt Trump sem gondolhatja komolyan – viccnek viszont durvák az új vámok
Litván Dániel | 2025. április 8. 15:48
Egy általános iskolás gyerek számára is nyilvánvaló, tátongó lyukak vannak a trumpi vámok logikájában és számítási módjában. Tényleg e logika mentén akarják átalakítani a világgazdaságot, vagy valami más a terv?
Makro / Külgazdaság A bankok Varga Mihállyal állapodtak meg
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 14:10
Az új megállapodás öt intézkedéssel erősíti a tájékoztatást és csökkenti egyes lakossági pénzügyi szolgáltatások díját.
Makro / Külgazdaság Váratlanul jó inflációs adat – ez lehet az oka
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 11:45
A szaktárca szerint az árrésstop húzta lejjebb az inflációt. A piaci értékelések a magas maginflációra hívják fel a figyelmet, egyúttal a kamatpályára is tesznek utalást. 
Makro / Külgazdaság Megjött Washington válasza az uniós vámajánlatra
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:34
Trump többet szeretne az Európai Uniótól. 
Makro / Külgazdaság Trump lecseréli az oroszokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:01
Az Egyesült Államok és Irán kormánya tárgyalásokat tervez a perzsa állam atomprogramjáról a napokban. Ezt személyesen jelentette be Donald Trump, az előbbi ország elnöke.
Makro / Külgazdaság Olyan történt az inflációval, amelyre már régóta vártunk
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:30
Bár az élelmiszerárak emelkedése még mindig magas, a szolgáltatások drágulása lassult, miközben az üzemanyagárak csökkentek – ezek járulhattak hozzá ahhoz, hogy az éves fogyasztóiár-index egy hónap alatt közel 1 százalékponttal, 4,7 százalékra lassult. Azért a maginfláció magas szintje miatt nem árt az óvatosság.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG