Keletnémet munkások 1961-ben. (Német Szövetségi Archívum, Wikimedia Commons) |
Ennek elkerülése érdekében a kormány elkötelezett amellett, hogy a Magyarországon egyre súlyosabb mértékeket öltő munkaerőhiány ne akadályozhassa a gazdaság növekedését, ezt jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A munkaerőhiány főleg egyes ágazatokra és szakterületekre – például a már jól ismert építőiparra és informatikai szektorra – jellemző. Ahhoz, hogy biztosítsák az ágazatok működését, nem lehet elzárkózni attól sem, hogy külföldről „importáljunk” munkaerőt.
Szóval jönnek a külföldiek, és elveszik a munkánkat?
Fontos leszögezni, hogy nem teljes munkaerő piaci szinten kell ilyesmire számítani, Varga Mihály elmondása szerint csak az érintett szektorokban lenne szükség harmadik országból munkaerőt kölcsönözni, így senkinek sem kell tartania attól, hogy elveszítené a munkáját. Ehhez azonban szükség van a megfelelő szabályozásra, például az érkezők lakhatásáról és foglalkoztatásáról, ennek elkészültét a közeljövőre ígérte a minisztérium.
Adókedvezmények sora jöhet
Az már biztos, hogy adókedvezményekkel szeretnék vonzóvá tenni a külföldi munkaerőt a vállalkozások számára. Így január elsejétől a munkáltatók például kétszeresen vehetik figyelembe a munkásszállás kialakítására és fenntartására fordított kiadásaikat a társasági adóalapjuk megállapítása során, valamint bevezetik az úgynevezett mobilitási célú lakhatási adókedvezményt is. A kormány ugyanakkor nyitott a munkaadói partnerek javaslataira, és kész további lépéseket tenni, amennyiben a munkaerőpiac helyzete ezt indokolja.
Nálunk még alig ütötte fel a fejét a munkaerőhiány, de már most komoly gondokat okoz a gazdaságnak. A lehetséges okokkal és megoldásokkal már korábban is foglalkoztunk, erről részletesebben itt olvashatsz! >>> |