Vida Ildikó NAV-elnök és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. MTI Fotó: Soós Lajos |
Most azonnal nem akarják elbocsátani
Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke végzi a munkáját, amellyel kapcsolatban eddig nem merült fel olyan kifogás, amely a leváltását indokolná; az erről szóló sajtóhírek kacsák - mondta Varga Mihály vasárnap este az ATV Szabad szemmel című műsorában.
A nemzetgazdasági miniszter Vida Ildikóval kapcsolatban kifejtette: "nincs olyan kormányzati szándék, hogy most azonnal el kelljen bocsátani".
Reklámadó: még több céget kell megadóztatni?
Varga Mihály elmondta, hogy a reklámadó azért nem kapott helyet a jövő évi költségvetésben, mert a 100 millió forintos adómentességi értékhatárt még mindig túl magasnak tartja az Európai Bizottság, a testülettel a kormány folytatja a témában az egyeztetéseket. Az 5,3 százalékos kulcs nem fog változni, azt az Európai Bizottság nem kifogásolja - fűzte hozzá.
A bankok előbb-utóbb visszakapják a Quaestor-pénzt
Arra a felvetésre, hogy a brókerbotrányok miatt extra teher hárul a bankokra, a miniszter elmondta: a mintegy 32 ezer Quaestor-károsultat kártalanítani kell a megemelt 100 ezer eurós összeg erejéig, az "ő életükkel nem lehet játszani". A Quaestornak jelentős ingatlanvagyona van, az ennek értékesítéséből származó bevétel meg fogja téríteni a bankok által befizetett összeg nagy részét vagy majdnem egészét - vélekedett Varga Mihály.
A Quaestor ügyfeleiek kártalanítását első körben a tisztességesen működő piaci szereplőkkel fizettetné ki a kormány - a pénzügyi szektor szereplőinek ez nem tetszik, az EBRD-vel kötött megállapodás felrúgásának tartják. (A kártalanítás működéséről, a bankok és az adófizetők szerepéről itt írtunk >>) Az OTP az ügyben az Alkotmánybírósághoz fordul.
Mit akar eladni a kormány?
Idén is lesz még privatizáció 2015-ben olyan postai, MÁV- és honvédségi ingatlanokat értékesíthetnek a minisztériumok, amelyek eladását tavaly elhalasztotta az állam - mondta korábban Varga Mihály. |
A kormány 120 milliárd forint bevételt tervez állami vagyon értékesítéséből jövőre. Ezzel kapcsolatban Varga Mihály kifejtette: a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál nem vagy kevéssé használt állami ingatlanok eladásából, a Földművelésügyi Minisztériumnál pedig a 3 vagy 10 hektár alatti földek eladásából számítanak bevételekre. Az így befolyó forrásokat meglévő és induló beruházásokra fordítják - tette hozzá.
Vita a jegybankkal: csak részletkérdés?
A Magyar Nemzeti Bank egyik igazgatója által szorgalmazott differenciált bankadóval kapcsolatban Varga Mihály elmondta: stratégiai kérdésekben továbbra sincs véleménykülönbség a Nemzetgazdasági Minisztérium és az MNB között, egyetértenek abban, hogy a hitelezést növelni kell, csak a kivitelezés egyik részletkérdésben nem értenek egyet.
Nemrég Nagy Márton, az MNB ügyvezető igazgatója azt javasolta, hogy differenciáltan csökkenjen a bankadó. Érvelése szerint amelyik pénzintézet több hitelt helyez ki, annak kellene nagyobb könnyítést adni. Varga Mihály erre úgy reagált: "sajnálatosnak tartom, hogy a jegybank egyik munkatársa kifogásolja a kormány már megszületett döntését, ez valóban a 2010-2013 közötti Simor-korszakot idézi. Azonnal megválnék attól a kollégától, aki ezt a gazdasági minisztérium részéről tenné meg a jegybank döntésével kapcsolatban".