David Cameron brit miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozóján 2016. június 28-án.(MTI/EPA/Olivier Hoslet) |
Úgy tűnik, hogy nyerésre áll az a nézőpont Brüsszelben, hogy ha már így alakult, akkor valóban meg kell szabadulni az egységes Európai Unió egyik legnagyobb kerékkötőitől: egymás után nyilatkoznak úgy az uniós vezetők, hogy nincs többé helye a briteknek a szövetségben.
Merkel: nem lehet elkerülni a britek kilépését
Nem lehet átlépni a brit referendum eredményét és elkerülni Nagy-Britannia uniós kilépését - jelentette ki Angela Merkel német kancellár az unió állam- és kormányfőinek brüsszeli csúcstalálkozóján az első ülésnapot követő sajtótájékoztatóján. A kancellár hangsúlyozta, hogy nem lát lehetőséget a visszafordulásra, ezért az európai unió állam- és kormányfőit tömörítő tanácsnak forgatókönyvet kell készítenie az elszakadási tárgyalásokra.
"El kell fogadnunk a valóságot, a vágyálmok ideje lejárt. Úgy kell a helyzetre tekinteni, ahogy van"
- fogalmazott a kancellár. Mint mondta, az uniós vezetők egyetértettek abban, hogy a brit unióból való kilépés tárgyalásaira nem kerülhet sor addig, amíg Nagy-Britannia nem aktiválja az Európai Unió Lisszaboni Szerződésének a tagországok kilépését szabályozó 50. cikkelyét. Az uniós vezetők világossá tették, hogy ennek megtétele nem húzható sokáig - tájékoztatott a kancellár.
No exit from Brexit Ha a népet arra kérik, hogy mondjon véleményt, és a nép véleményt mond, akkor a döntést nem lehet semmibe venni, a Brexitből nincs kiút, "no exit from Brexit" - jelentette ki Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke |
Hozzátette: a tárgyalások során messzemenőkig ragaszkodni kell az unió érdekeihez. Hangsúlyozta, hogy az uniónak határozottan kell fellépnie a brit kilépés miatt aggódó uniós piac megnyugtatása érdekében. "A világ nem vár, késznek kell lennünk a cselekvésre" - fogalmazott.
Cameron bevallotta, hogy felsült
Beszámolt arról, hogy a David Cameron brit kormányfővel először ültek tárgyalóasztalhoz az uniós tagságot elutasító brit referendum óta, és "mindenki érezte, hogy ez vízválasztó pillanat". A brit kormányfővel folytatott tárgyalások feszült hangulatban folytak, amelynek folyamán Cameron nyilvánvalóvá tette, hogy más eredményt várt a népszavazástól - mondta Angela Merkel.
Cameron sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, sajnálja, hogy ilyen végeredménnyel zárult a szigetország uniós tagságáról tartott múlt csütörtöki referendum, azonban nem bánta meg annak kiírását. "Bárcsak megnyertem volna a népszavazást, szomorú vagyok emiatt" - fogalmazott a miniszterelnök, aki a referendum másnapján bejelentette lemondási szándékát. Hozzátette:
"Miközben a lehető legjobb kapcsolatra törekszünk, lehetetlen lesz megőrizni minden előnyét az uniós tagságnak annak bizonyos költségei nélkül."
A brit kormányfő kiemelte, hogy a kiválási folyamat lezárultáig az Egyesült Királyság továbbra is az Európai Unió teljes jogú tagjának számít, annak minden jogával és kötelezettségével. Nem tudta viszont megmondani a pontos idejét, hogy mikorra várható a kilépési szándék hivatalos bejelentése.
Az nem úgy van, hogy csak a kötelezettségektől szabadulnak meg
Francois Hollande francia államfő szerda hajnali tájékoztatásában kijelentette: "ha nincs szabad mozgás, nincs belső piac sem". Kilépésével Nagy-Britannia nem férhet hozzá automatikusan az európai egységes belső piachoz, ahhoz Norvégiához hasonlóan el kell fogadnia a szabad mozgásra vonatkozó szabályozást - fejtette ki.
"A döntés megszületett, ugyanakkor az Egyesült Királyság nem válogathatja ki azt, ami számára kedvező az Európai Unióval követendő új együttműködésből. Nem hagyható, hogy a tőke és az áru szabad mozgása, a szolgáltatások szabadsága, végül pedig az emberek szabad mozgása elmaradjon. Ez nem működik így. Vagy érvényes mind a négy szabadságjog vagy egy sem. A szabály az szabály"
- hangsúlyozta Hollande, hozzátéve, nem Nagy-Britannia, vagy a brit nép megbüntetéséről van szó, amikor az unió érdekeit szem előtt tartva érvel és hoz döntést az Európai Unió.
Juncker: mi volt a terv?
Az Európai Bizottság elnöke szerint az Egyesült Királyságnak nincsenek "hónapjai elmélkedni", mihamarabb cselekednie kell. Sajtótájékoztatóján Jean-Claude Juncker kijelentette, azt még valahol megérti, hogy a bennmaradási kampányt vezető Cameron időt akar nyerni, azt viszont már nem, hogy a Brexit-kampány vezetői miért nem tudják elmondani, hogy pontosan mit akarnak.
"Azt gondoltam, hogy ha valaki a kilépést tervezi, akkor rendelkezik is valamifajta tervvel (...), nekik azonban nincsenek ilyen terveik."
Mit szólnak ehhez a brit átlagemberek?
Heves viták a vasárnapi ebédnél, családok végzetes kettéválása az árok két oldalán egy egész országok megosztó politikai kérdésben – ugye ismerős? Nálunk sok évig tartott, és teljesen még ma sem ért végét. Az angoloknál most ugyanezt előállították pár nap alatt, és ez ráadásul nem is csak a belügyük. Vannak, akik csak vitatkoznak, mások az utcán szólogatnak be a bevándorlóknak >>
A Brexitről másképp
Feszülten zsizseg tehát Európa. Számtalan nagyon komoly kérdés vár választ, az idő pedig egyre fogy. Fordulat jöhet Európában - lecseréljük az amerikai barátot oroszra? Mit keres egyáltalán Juncker még mindig az EU élén? Van Angliának infrastruktúrája az önállósághoz? A Brexitet elemzi Káncz Csaba olyan szempontok szerint, amelyek eddig kevésbé voltak hangsúlyosak - a feszült jelen mellé sötét jövőt jósolva.