Hatalmas érdeklődés mellett mutatta be új könyvét Matolcsy György. Az MNB elnökének könyvbemutatóján a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa tagjai és a bank vezetői mellett megjelent egyebek mellett Pintér Sándor belügyminiszter, Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség államtitkára, Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke, Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke, Domokos László, az ÁSZ és Barcza György, az ÁKK vezérigazgatója is. Az eseményen több egyetem rektora is megjelent.
Matolcsy György Orbán Viktor miniszterelnök társaságában érkezett a bemutatóra. Matolcsy György Az egyensúly és növekedés kötettel kapcsolatban elmondta: az összes kötetben maradt radikális nézet őt terheli, a kihúzott radikális részek pedig kollégáinak tanácsainak nyomán került ki a könyvből. A sikeres gazdasági konszolidáció és növekedési fordulat eseményeit számba vevő beszéd elején Matolcsy köszönetet mondott a választóknak, akik kétharmados felhatalmazást adtak az új gazdaságpolitika végigviteléhez. Személyesen köszönetet mondott a miniszterelnöknek, aki támogatta a gazdaságirányítás változását. Ehhez kellettek a kollégáim is, akik mindvégig kitartottak mellettem - tette hozzá a jegybankelnök.
A könyv gazdaságtörténeti horizonton elemzi a 2010-2014. közötti fordulat sikereit, amely az előző évtizedek - szavai szerint 150 év - elhibázott politikáját váltotta fel Matolcsy György véleménye szerint. Hogyan sikerült ez? - tette fel a kérdést a jegybankelnök. Költségvetési konszolidáció és stabilizáció többször történt az ország életében, ám a legtöbbször külső segítséggel, kölcsönnel, vagy - miként 1946-ban - egy új fizetőeszköz, a forint befizetésével sikerült ezt megteremteni. A Bokros-csomag ugyan sikeresnek tűnt, ám a program a jövőre tolta a konszolidáció és stabilizáció terhét. Nem állunk egyedül a problémával: az EU válsága ismert - mondta a jegybankelnök.
A 7 IMF-programország közül egyedül Magyarország az egyedüli, nem jövőt terhelő konszolidációt végrehajtó ország - mondta Matolcsy. Ehhez ugyanakkor az IMF-fel történő szakítás kellett. Fontos volt, hogy szerkezeti, strukturális reformot hajtsunk végre és politikai stabilitás megőrzése is fontos volt. Ez utóbbihoz a foglalkoztatás bővítéséhez volt szükség - hangsúlyozta Matolcsy György.
A következő 50-70 milliárd forinttal csökkenhet a költségvetés kamatkiadása - jelentette be a könyv kapcsán tartott pódiumbeszélgetésen Barcza György. |
Voltak ugyan kísérletek, de 2006-ban a magyar konszolidációs kísérlet azonnal megbukott, s tetézte a bajokat, hogy 2008-ban beköszöntött a gazdasági világválság. Ilyen helyzetben vette át az új kormány az irányítást. A 2010-es konszolidációt ugyanakkor nehezítette, hogy 2013 márciusáig a jegybank nem támogatta a kormányzati reformokat - emlékeztetett Matolcsy György.
Az egyensúly és növekedés egyik feltétele az új Alaptörvény, a másik az egyensúly és növekedés érdekében elkötelezett politika. A magyar modell sikerét - ahol egyszerre van egyensúly és növekedés - a fenti két pillér mellett a foglalkoztatás bővülése segíti - hangsúlyozta ismételten Matolcsy György.
A könyv az MNB makrogazdasági és monetáris politikai könyvsorozatának első része lesz.