A KCNA észak-koreai hírügynökség által 2017. szeptember 4-én közreadott képen Kim Dzsong Un első számú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára megbeszélést folytat a párt elnökségi tanácsának tagjaival szeptember 3-án, miután Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre. (Fotó forrása: MTI/AP/KCNA/KNS) |
A Reuters cikke szerint a találkozóra Phenjanban kerülhet majd sor. Akárhogy is alakul mindez, a dél-koreai vezető számára politikai áttörést jelenthet, ugyanis amikor a korrupciós botrány után tavaly átvette a vezetést az azóta is előzetes letartóztatásban lévő elődjétől, Pak Kunhjétől, az egyik fogadalma volt, hogy szorosabbra fűzi a tárgyalásokat a két Korea között. Mun egyébként mindig is a békés tárgyalás híve volt, egyebek mellett diplomatikus úton szeretné rendezni az északi atomprogram körüli vitákat is.
Nincs könnyű dolga
A jelenlegi törékeny béke még a téli olimpiai játékok kezdete előtt indult, dacára mindannak, hogy mindeközben gyorsul Észak-Korea nukleáris fegyverkezése, és Washington egyre több nyomást és szankciót helyez emiatt az északi félre. A mostani meghívást nem más, mint Kim Dzsong Un húga, Kim Jo Dzsong adta át személyesen Szöulban. Az üzenet szerint az északi diktátor „minél hamarabb” szeretné vendégül látni a déli vezetőt, és „jöjjön, amikor csak ideje engedi”. Mun nyitottnak tűnt a találkozóra.
Mindez azonban nem fog tetszeni Donald Trumpnak, Washington ugyanis egyre több szankciót és egyre nagyobb nyomást helyez Észak-Koreára (hasonlóan az ENSZ-hez, akiknek még az oroszokat is sikerült rábírni, hogy szakítsák meg a kapcsolatot az észak-koreaiakkal). Trump korábban már többször jelezte, hogy akár a fegyveres konfliktustól sem riad vissza, hogy rávegye Kim Dzsong Un-t, arra, hogy állítsa le az atomfegyverkezést. A mostani intézkedéssel, ha mást nem, az észak-koreai diktátor komoly diplomáciai éket verhet a déli szomszédja és az Egyesült Államok közé.
Mindeközben: megint elővették a rakétákat Észak-Koreában. >>> |