A 116. kongresszus képviselőházában 235 demokrata és 199 republikánus ül mától, a novemberi választásokon nyolc év után sikerült visszaszerezniük a többséget a demokratáknak.
Amerikában december 22. óta gyakorlatilag áll a kormányzat működése, és ahogy arról korábban is írtunk, egy elhúzódó leállás (shutdown) akkora károkat tud okozni, hogy az az USA negyedéves GDP növekedésén is meglátszana. Az tehát nem kérdés, hogy sürgősen meg kellene egyeznie a két oldalnak és megszavazni a költségvetést, mielőtt a leállás maradandó gondokat okoz. Csakhogy ez nem lesz egyszerű.
Miért nem sikerül megegyezni?
A republikánus többségű szenátus (53-45-2 a helyek eloszlása) már korábban megszavazta a költségvetést, ám a csomag az alsóházi szavazáson elakadt, ugyanis a demokraták nem akarják belevenni azt a részt, amely 5,7 milliárd dollárt biztosítana a mexikói határra tervezett falra.
A mai a 13. munkanap azóta, hogy leállt a kormányzat, és egyelőre úgy tűnik, hogy Donald Trump megmakacsolta magát – hiába szavazná meg a demokrata többség a fal nélküli költségvetési tervezetet, nem szándékozik aláírni azt. Azt viszont, hogy mindez nem maradhat így örökre, az elnök is érzékeli, a Twitteren üzent a demokrata többségű alsóház leendő elnökének, Nancy Pelosinak:
„A határvédelem, a fal ügye, és a shutdown nem az a pont, ahonnan Nancy Pelosi a házelnöki megbízását akarta kezdeni. Egyezzünk meg?”
Ez elsőre nagyon szépen hangzik, csakhogy nem egyértelmű, hogy Trump mégis mire számít, mivel Pelosi korábban már azt nyilatkozta, hogy bár hajlandóak kompromisszumra, a határfal megépítése ennek semmilyen esetben sem lehet a része.
Mit szeretnének a demokraták?
Az új képviselőház előtt álló legfontosabb feladat jelenleg az, hogy újra elinduljon a kormány működése, ám a demokratáknak már a 2020-as elnökválasztáson is gondolkodniuk kell. A komoly alsóházi győzelem részben annak köszönhető, hogy a demokraták félidős választásokra készülő kampánya jól sikerült, bejött a latinó szavazók elérésére elköltött 30 millió dollár, és a kisebbségi szavazatok nagy részét sikerült megszerezniük.
Trump Amerikájában a bevándorlók közül egyre többen érzik magukat idegennek, és a demokratáknak a kormány újraindítása után elengedhetetlenül azokkal a kérdésekkel kell foglalkozniuk, amelyek fókuszba helyezése a novemberi győzelmet is meghozta – azaz a kormányzati nepotizmus legyőzésével, a deportálással fenyegetett bevándorlók megvédésével, a gyógyszerek árának csökkentésével, a szavazókörzetek manipulálásának megszüntetésével és a szavazati jogok kiterjesztésével. Ez utóbbinak fontos állomása volt az, hogy a novemberi midterm-választásokon egyúttal Floridában megszavazták, hogy több mint 1 millió volt elítélt visszakapja a szavazati jogát (a gyilkosok és a szexuális bűnözők nem).
EPA/ERIC THAYER / POOL |
Ha minden a tervek szerint alakul, akkor a demokraták ma két törvénytervezetet elfogadnak az alsóházban. Az egyik olyan szervek szeptemberig történő finanszírozásáról szól, mint az Adó- és Vámhivatal (IRS), valamint a Belügyminisztérium (DOI). A második törvénytervezet a Belbiztonsági Minisztérium finanszírozásáról szólna február 8-ig, és 1,3 milliárd dollárt adna kerítésépítésre - ám semmit az elnök által kampányígéretként bedobott mexikói határfalra.
Mi lehet a megoldás?
A tervezet a házszavazás után a szenátus elé kerül, ahol republikánus többség van, akik várhatóan nem fogják megszavazni, így a szakértők szerint az lehet a patthelyzet megoldása, hogyha egy átfogó bevándorlási reformot dolgoz ki a kongresszus. Erre úgy tűnik, hogy a republikánusok is hajlanának, Lindsey Graham szenátor, Trump egyik legnagyobb szövetsége például azt javasolta, hogy adjanak 5 milliárd dollárt a falra, viszont biztosítsanak új jogokat a bevándorlóknak, például három éves munkavízumokat a gyerekként az országba hozott fiataloknak, a Dreamereknek.
A jelenlegi helyzetet elnézve valószínűleg valami hasonló lesz a megoldás, mert az nem valószínű, hogy a demokraták 5 milliárd dollárt valaha is adnának a falra, viszont egy csökkentett összeg elképzelhető – különösen, hogy így a fal csak kis részben tudna elkészülni, és a 2020-as kampányra készülő ellenzék hivatkozhatna arra, hogy lám, sikerült megakadályozniuk Donald Trump talán legtöbbet emlegetett választási ígéretét.
A New York Times szerint mindazonáltal nehéz menetre készülhetnek az amerikai politikában, mivel a demokraták rendkívül bizalmatlanok Donald Trumppal szemben, miután a DACA szétverésekor az elnök azt ígérte, hogy a fiatal bevándorlók jogait védő törvényt újabbal helyettesíti majd. De ez azóta sem történt meg, és tárgyalni sem hajlandó erről az elnök. Chuck Schumer, a szenátusi demokraták feje ekkor egészen úgy fogalmazott, hogy „Trumppal olyan tárgyalni, mint egy zseléscukorral."
Egy biztos, az idő sürget, és ma összeül az amerikai kongresszus, ahol a legfőbb feladat továbbra is az lesz, hogy végre sikerüljön újraindítani a kormány működését – kérdés, hogy melyik oldal kényszerül rá előbb arra, hogy engedjen.