4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felbolydult darázsfészekké vált Washington, az FBI pedig káoszba süllyedt Comey váratlan kirúgása után. Az incidens összességében tovább fogyasztja Trump politikai tőkéjét és gyengíti a kapcsolatát a Kongresszussal – mindezt akkor, amikor az elnök az ambiciózus növekedés-serkentő csomagját és egészségügyi reformot érintő lépéseit próbálná velük rövidesen elfogadtatni.
James Comey menesztett FBI-főnök egy szenátusi bizottság előtt egy korábbi meghallgatáson. Fotó: EPA / Shawn Thew

A világ legnagyobb hatalmának elhárítása káoszba süllyedt, miután Trump kedden váratlanul kirúgta főnöküket, James Comey-t. Comey maga is a TV-ből tudta meg, hogy el van bocsátva és először azt hitte, hogy ez valami rosszízű tréfa. Ilyen megalázóan ért véget tehát annak az embernek a karrierje az FBI-nál, aki 6 és fél éven keresztül vezette az ügynökséget a maga 56 amerikai irodájával és 30 000 alkalmazottjával.  A neves Brookings Institution agytröszt szerint Trump vagy a legbűnösebb elnök Richard Nixon óta, vagy a leginkompetensebb elnök az Egyesült Államok megalapítása óta.

A menekülő ember

A washingtoni politikai kasztban eközben formálódik az a vélemény, hogy Trump tulajdonképpen előre próbál menekülni. Értesüléseket szerezhetett arról, hogy az elhárítás nyomozása őt magát is érintheti az orosz titkosszolgálati kapcsolatok ügyében. Az mindenesetre párját rikító fejlemény, hogy az elhárítás vezetőjét olyan nyomozás közben rúgják ki, amely nyomozás részben azok ellen irányul, akik kirúgják. Jeff Sessions igazságügyi miniszter ugyanis maga is célpontja az FBI nyomozásának, és éppen Sessions javasolta formálisan a kirúgást az elnöknek - aki szintén célpontja a Kreml beavatkozásáról szóló nyomozásnak.

Comey kirúgására órákkal azután került sor, hogy Sally Yates, az igazságügyi miniszter volt helyettese szenátusi meghallgatásán közölte, hogy időben figyelmeztette a Fehér Házat, miszerint Michael Flynnt, Trump első nemzetbiztonsági főtanácsadóját “zsarolhatják az oroszok”, megvesztegették és korrupt kapcsolatban állt velük. Ezt tehát arra is utalhat, hogy Trump tulajdonképpen tudatában volt, miszerint Flynn az oroszok markában van. Mindennek ellenére Trump csak 18 nappal később szólította fel lemondásra.

A balliberálisok államcsínyt látnak

Comey kirúgásának időzítése sokakat felháborít most Washingtonban. Még a saját politikai oldalán is sokan bírálják az elnököt, így például Ben Sasse nebraskai szenátor, aki „nagyon zavarónak” nevezte Comey eltávolításának időzítését. A demokrata Charles Schumer szenátor független vizsgálatot követel a Trump-kampány és Moszkva kapcsolatának kivizsgálása céljából. Bernie Sanders szenátor, volt demokrata elnökjelölt szerint a Trump által jelölendő új FBI igazgató nem lesz képes az objektív nyomozás lefolytatására és egy független speciális ügyészt kell kinevezni az orosz kémügyek kivizsgálására.

A balliberális értelmiség közben lopakodó államcsínyről beszél. Ezért követelik, hogy Trump ellen induljon azonnali bíróságon kívüli alkotmányos vádemelési eljárás (impeachment).  Ez az incidens összességében tovább fogyasztja Trump politikai tőkéjét és gyengíti a kapcsolatát a Kongresszussal – mindezt akkor, amikor az ambíciózus növekedés-serkentő csomagját és egészségügyi reformot érintő lépéseit próbálja velük rövidesen elfogadtatni.

Nehéz lesz utódot választani

A New York Times szerkesztőségi kommentárban hangsúlyozza: Comey leváltása súlyos kételyeket támaszt azzal kapcsolatban, hogy életképesnek bizonyulhat-e bármilyen további vizsgálat. A szerkesztőség szerint ez az ügy az amerikai történelem egyik legnagyobb politikai botrányának bizonyulhat. „Mr. Comey-t azért bocsátották el, mert olyan, aktív vizsgálatot irányított, amely az elnök megbuktatásához vezethet” – állítja a lap.

Utódként az utóbbi órákban felmerült Washingtonban Dana Boente neve, aki az Igazságügyi Minisztérium harmadik embere és Trey Gowdy neve is, aki a Kongresszusban republikánus képviselő. De mivel elképesztő szintű bizalmatlansági hullámot váltott ki Comey eltávolítása, bármilyen utódnak bírnia kell mindkét politikai oldal támogatását.  Az új FBI főnököt Trump nevezi ki és a Szenátus erősíti meg pozíciójában – ez utóbbiban pedig most a felfokozott hangulat miatt nehezen menne át egy, a Fehér Ház által nyíltan támogatott politikai kinevezett.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG