4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Felbolydult darázsfészekké vált Washington, az FBI pedig káoszba süllyedt Comey váratlan kirúgása után. Az incidens összességében tovább fogyasztja Trump politikai tőkéjét és gyengíti a kapcsolatát a Kongresszussal – mindezt akkor, amikor az elnök az ambiciózus növekedés-serkentő csomagját és egészségügyi reformot érintő lépéseit próbálná velük rövidesen elfogadtatni.
James Comey menesztett FBI-főnök egy szenátusi bizottság előtt egy korábbi meghallgatáson. Fotó: EPA / Shawn Thew

A világ legnagyobb hatalmának elhárítása káoszba süllyedt, miután Trump kedden váratlanul kirúgta főnöküket, James Comey-t. Comey maga is a TV-ből tudta meg, hogy el van bocsátva és először azt hitte, hogy ez valami rosszízű tréfa. Ilyen megalázóan ért véget tehát annak az embernek a karrierje az FBI-nál, aki 6 és fél éven keresztül vezette az ügynökséget a maga 56 amerikai irodájával és 30 000 alkalmazottjával.  A neves Brookings Institution agytröszt szerint Trump vagy a legbűnösebb elnök Richard Nixon óta, vagy a leginkompetensebb elnök az Egyesült Államok megalapítása óta.

A menekülő ember

A washingtoni politikai kasztban eközben formálódik az a vélemény, hogy Trump tulajdonképpen előre próbál menekülni. Értesüléseket szerezhetett arról, hogy az elhárítás nyomozása őt magát is érintheti az orosz titkosszolgálati kapcsolatok ügyében. Az mindenesetre párját rikító fejlemény, hogy az elhárítás vezetőjét olyan nyomozás közben rúgják ki, amely nyomozás részben azok ellen irányul, akik kirúgják. Jeff Sessions igazságügyi miniszter ugyanis maga is célpontja az FBI nyomozásának, és éppen Sessions javasolta formálisan a kirúgást az elnöknek - aki szintén célpontja a Kreml beavatkozásáról szóló nyomozásnak.

Comey kirúgására órákkal azután került sor, hogy Sally Yates, az igazságügyi miniszter volt helyettese szenátusi meghallgatásán közölte, hogy időben figyelmeztette a Fehér Házat, miszerint Michael Flynnt, Trump első nemzetbiztonsági főtanácsadóját “zsarolhatják az oroszok”, megvesztegették és korrupt kapcsolatban állt velük. Ezt tehát arra is utalhat, hogy Trump tulajdonképpen tudatában volt, miszerint Flynn az oroszok markában van. Mindennek ellenére Trump csak 18 nappal később szólította fel lemondásra.

A balliberálisok államcsínyt látnak

Comey kirúgásának időzítése sokakat felháborít most Washingtonban. Még a saját politikai oldalán is sokan bírálják az elnököt, így például Ben Sasse nebraskai szenátor, aki „nagyon zavarónak” nevezte Comey eltávolításának időzítését. A demokrata Charles Schumer szenátor független vizsgálatot követel a Trump-kampány és Moszkva kapcsolatának kivizsgálása céljából. Bernie Sanders szenátor, volt demokrata elnökjelölt szerint a Trump által jelölendő új FBI igazgató nem lesz képes az objektív nyomozás lefolytatására és egy független speciális ügyészt kell kinevezni az orosz kémügyek kivizsgálására.

A balliberális értelmiség közben lopakodó államcsínyről beszél. Ezért követelik, hogy Trump ellen induljon azonnali bíróságon kívüli alkotmányos vádemelési eljárás (impeachment).  Ez az incidens összességében tovább fogyasztja Trump politikai tőkéjét és gyengíti a kapcsolatát a Kongresszussal – mindezt akkor, amikor az ambíciózus növekedés-serkentő csomagját és egészségügyi reformot érintő lépéseit próbálja velük rövidesen elfogadtatni.

Nehéz lesz utódot választani

A New York Times szerkesztőségi kommentárban hangsúlyozza: Comey leváltása súlyos kételyeket támaszt azzal kapcsolatban, hogy életképesnek bizonyulhat-e bármilyen további vizsgálat. A szerkesztőség szerint ez az ügy az amerikai történelem egyik legnagyobb politikai botrányának bizonyulhat. „Mr. Comey-t azért bocsátották el, mert olyan, aktív vizsgálatot irányított, amely az elnök megbuktatásához vezethet” – állítja a lap.

Utódként az utóbbi órákban felmerült Washingtonban Dana Boente neve, aki az Igazságügyi Minisztérium harmadik embere és Trey Gowdy neve is, aki a Kongresszusban republikánus képviselő. De mivel elképesztő szintű bizalmatlansági hullámot váltott ki Comey eltávolítása, bármilyen utódnak bírnia kell mindkét politikai oldal támogatását.  Az új FBI főnököt Trump nevezi ki és a Szenátus erősíti meg pozíciójában – ez utóbbiban pedig most a felfokozott hangulat miatt nehezen menne át egy, a Fehér Ház által nyíltan támogatott politikai kinevezett.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG