4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Macron meggyőződése, hogy Trump Amerikája a jövőben már érdemben nem fog hozzájárulni Európa biztonságához, a németek pedig nem hajlandók kitölteni a keletkezett űrt. Párizs öles léptékkel fejleszti űrhaderejét és nukleáris tengeralattjáróit. Káncz Csaba jegyzete.
Vlagyimir Putyin, Emmanuel Macron és felesége, Brigitte Macron a szeptember végén elhunyt egykori francia elnök, Jacques Chirac búcsúztatása után Párizsban. EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN

Markus Ederer, a moszkvai EU képviselet vezetője bombát robbantott egy friss táviratával, amelyben azt javasolja a külügyi szolgálatnak, hogy kezdjenek egy új fejezetet a Putyinnal ápolt kapcsolatokban.   Ederer szerint az EU vezetőinek pragmatikusan kell törekedniük a kapcsolatok kibővítésére, hogy ezzel kivédjék azt az eurázsiai versenyt, amelyet Kína növekvő befolyása jelent.

A diplomata szerint az EU sokat veszíthet, ha elhanyagolja a tektonikus változásokat Eurázsiában, éppen ezért az 5G kommunikáció, a személyes adatvédelem és az Arktikus térség vonatkozásában a kapcsolatok erősítését javasolja.

Macron és Putyin, két jóbarát

S noha Ederer javaslataitól szívszélhűdés kerülgette a Moszkva-ellenes lengyel és balti diplomatákat, azok valójában nyitott kapukat döngetnek Párizsban.  Macron elnök ugyanis már szeptemberben kifejtette, hogy az európai kontinens biztonságát újra kell definiálni, mégpedig Moszkva részvételével.  Macron meggyőződése, hogy az USA a jövőben már érdemben nem fog hozzájárulni Európa biztonságához, a németek pedig nem hajlandók kitölteni a keletkezett űrt.  Sőt a francia elnök még attól is tart, hogy Moszkvát dominálni kezdi Peking, amellyel Párizs és Európa a perifériára szorulna.

Macron ezért padlógázzal dolgozik az európai haderő megerősítésén.  Párizs itt sikereket tud elkönyvelni, hiszen éppen a múlt hónapban Norvégia, Svédország és Olaszország csatlakozott a franciák által vezetett katonai kezdeményezéshez (European Intervention, EI2).  A francia erőfeszítés egybeesik a közvélemény hangulatváltozásával, amely szerint az európaiak többsége már egy önálló kül- és biztonságpolitikát támogat, Washington kistestvérének szerepe helyett.

Párizs lépései szintén egybeesnek az Európai Tanács júniusban publikált „A 2019–2024-es időszakra szóló új stratégiai menetrend”-jével.  E szerint „Az Uniónak nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonságáért és védelméért is, mindenekelőtt a védelmi beruházások, a képességfejlesztés és a műveleti készenlét fokozásával. Az EU szoros együttműködésben fog fellépni a NATO-val a Szerződésekben rögzített és az Európai Tanács által meghatározott elvek – többek között az inkluzivitás, a kölcsönösség és az EU döntéshozatali autonómiája elvének – maradéktalan tiszteletben tartása mellett.”

Francia lépések az űrben és a tenger mélyén

Káncz Csaba

Macron nem a levegőbe beszél és a franciák öles léptekkel haladnak előre.  Párizs júliusban jelentette be, hogy létrehozzák a francia űrhaderő parancsnokságát és a jövőben olyan miniatűr kémműholdakat (nano-satellites) lőnének fel a világűrbe, amelyek fegyverrel is felszerelhetők, így hatékonyan tudnák megvédeni magukat támadás esetén.

Tavaly szeptemberben Párizs a katonai költségvetés 5 százalékos emeléséről döntött - évi 35.9 milliárd euróra -, holott az tavaly már így is a GDP 2.3 százalékára rúgott.  Júliusban pedig Macron avatta fel az első Suffren-osztályú nukleáris tengeralattjárót, amely az elődeivel ellentétban nem 45, hanem 70 napig képes egyfolytában a tenger mélyén műveleteket végezni és 50 százalékkal több fegyvert is képes hordozni.  Párizs nemzetközileg is sikeres ezen a területen, hiszen fél éve elnyert egy 12 tengeralattjáró építésére vonatkozó mega-tendert Ausztráliában.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG