A legfelsőbb török közigazgatási bíróság is visszautasította a kemalista ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) kérelmét a a végrehajtó elnöki rendszer bevezetéséről szóló népszavazás érvénytelenítésére – írja az Anadolu török állami hírügynökség. Az ellenzéki párt választási csalásra hivatkozva fordult a testülethez, amely 4 nem és 1 igen arányában döntött az ellenzéki kezdeményezés elutasításáról. A testület azonban közölte, a kérdésben nincs joghatósága.
A CHP azt is javasolta, hogy a hivatalos bírói döntésig ne hirdessék ki a népszavazás eredményét.
Ankara elárulta, hogyan lehetne rendezni a megtépázott brüsszeli kapcsolatokat - tovább >>> |
A párt ez előtt a Legfelsőbb Választási Tanácshoz (YSK) nyújtott be érvénytelenítési kérelmet, mivel állításuk szerint a Tanács legalább 2,5 millió olyan szavazócédulát fogadott el érvényesnek az összesítés során, amelyeket nem láttak el hivatali pecséttel – ez pedig befolyásolhatta a referendum kimenetelét. A YSK visszautasította a panaszokat. Recep Tayyip Erdogan török elnök a döntés után úgy vélekedett, hogy az ügy ezzel le van zárva.
A Köztársasági Néppárt korábban azt is jelezte, hogy szükség esetén készek az alkotmánybírósághoz vagy akár az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulni. Binali Yildirim török kormányfő úgy látja, hogy az ellenzéki párt felesleges erőfeszítéseket tesz, hogy beárnyékolja a referendumot.
Trump és Erdogan találkozik – reszkethet a NATO? A tárgyalásra még a májusi NATO-csúcs előtt kerül sor, ezt közölte a török külügyminiszter, Mevlut Cavusoglu. Trump egyébként az elsők között hívta fel a török államfőt, hogy személyesen gratuláljon neki a hatalma megszilárdításáért, amit a népszavazás eredményével ért el. További részletek a Privátbankár.hu-n >>> |