Az olasz parti őrség egyik mentőhajójában (Archív kép, MTI/EPA/Francesco Arena) |
A Törökországgal kötött EU-megállapodás erős viták középpontjában van, de egy biztos: a görög-török határon átjövő menekültek száma erősen visszaesett. Most Matteo Renzi olasz miniszterelnök ugyanezen elveket szeretné az afrikai menekültekre is alkalmazni – írja a német Spiegel.de oldal.
A tervei szerint az EU pénzt fizetne azért, hogy az afrikai országok megakadályozzák a menekülteket az Európába vándorlásban. A hétvégén a lap információi szerint az EU két vezető tisztségviselőjének, Jean-Claude Junckernek és Donald Tusknak elküldte az olasz elnök a megállapodás tervezetét. A listán a következő elvárások vannak az afrikai országok felé:
- A menekültek áradatának effektív megfékezése az EU hatóságainak közreműködésével (bűnüldöző hatóságok, parti őrség).
- Az elutasított menedékkérők visszavételének kibővítése.
- Az afrikai országokban új menekültügyi rendszert vezetnének be a menekültáradat megfékezésére, megkülönböztetve a menekülteket a gazdasági bevándorlóktól.
- Már Afrikában fogadótáborokat és biztonságos zónákat állítanának fel.
Az EU részéről az ellenszolgáltatás: pénz, mégpedig feltehetően sok pénz, sok milliárd euró. Összeget Renzi nem említett, de a finanszírozást „migrációs kötvényekből” teremtenék elő. Ez az ötlet nem új, korábban többféle célra tervezték közös európai kötvények kibocsátását, ez azonban mindig meghiúsult, főleg a németek ellenállásán. Könnyen lehet, hogy most sem lesz ez másképp.
Szó van még EU-Afrika kötvényekről is, amelyek megkönnyítenék afrikai országok tőkéhez jutását a tőkepiacokon, és a fejlesztési segélyek növeléséről. Ezen kívül, ahogy az Törökország esetében is történt, könnyítenének a legális bevándorlás feltételein.
Olaszország persze attól tart, hogy maga is egyfajta Törökországgá válik, ahol menekültek milliói kötnek ki. Az idén már 20 ezer ember érkezett a Földközi-tengeren keresztül, kétszer annyi, mint egy évvel korábban. Az egész évben pedig több százezerre emelkedhet a számuk. A legújabb jelentések szerint több száz, talán mintegy 400 ember fulladt a tengerbe hétfőn valahol Egyiptom és Olaszország között, valószínűleg jórészt szomáliaiak.
Az Afrika-megállapodással azonban komoly bajok vannak, még nagyobbak, mint a törökkel. Részben éppen azok elől az embertelen diktátorok elől menekülnek az emberek, akikkel a megállapodásokat meg kéne kötni és akiknek el kéne dönteniük, ki mehet majd tovább Európába. Líbiában pedig, amely a legfontosabb tranzitország, anarchia van, lényegében nem létezik az állam - emlékeztet rá a Der Spiegel.