Hosszú távon meg kell erősíteni a költségvetés helyzetét - mondta Ben Bernanke, hozzátéve: sürgős megegyezésre van szükség, hogy az Egyesült Államok megálljon a "költségvetési szakadék" előtt. A Fed elnöke a bank monetáris politikai döntéshozó testületének ülése után hangsúlyozta, ha a kongresszus és az adminisztráció nem jut egyezségre, a gazdaságot olyan károk érik, amelyeket a Fed eszközeivel nem lehet ellenőrzés alatt tartani. "Világos, hogy ez komoly kockázati tényező és a bizonytalanság fő forrása" - mondta a Fed elnöke, aki szerint a Fednek nincsenek eszközei a (...) következmények kivédésére, legfeljebb "kissé" növelni tudja kötvényvásárlásait. Bernanke megijesztette a piacokat, amikor azt mondta, hogy a fiscal cliff túl nagy ahhoz, hogy pontosan megbecsüljék a hatásait.
Ben Bernanke |
Véleménye szerint nincs inflációs veszély, több elemző azonban attól tart, hogy a laza monetáris politika árát hosszabb távon inflációval kell megfizetni. A Fed közölte, hogy fenntartja szeptemberben bejelentett programját, amelynek keretében havi 40 milliárd dollárért vásárol jelzálogkötvényeket, így növelve a likviditást a gazdaságban. Jövőre is folytatja a bank az eredetileg az év végén kifutó úgynevezett "csavar hadműveletet". Ennek keretében a Fed havi 45 milliárd dollár értékben rövid lejáratú papírokat ad el és hosszú lejáratúakat vásárol, hogy alacsonyan tartsa a hosszú lejáratú kamatokat. A Fed portfóliója így eddig nem nőtt. Szakértők szerint azonban a bank fogytán van a rövid lejáratú papíroknak, ezért kénytelen lesz ténylegesen költeni, és ezáltal növelni mérlegfőösszegét, amely már amúgy is eléri a 2,9 ezer milliárd dollárt, ami háromszorosa a 2008-as, válság előtti értéknek.
Az amerikai jegybank elnöke azt is bejelentette, hogy addig zéró közelében marad az irányadó kamat, amíg a munkanélküliségi ráta 6,5 százalék fölött van, illetve addig, amíg az inflációs várakozások 2,5 százalék alatt vannak. Ezzel kapcsolatban több szakértő is értetlenségét fejezte ki, volt, aki egyenesen képtelenségnek tartja ennek a két feltételnek együttes teljesülését. A piacok gyenge mozgásokkal reagáltak a bejelentésekre. Sem a tőzsdéken, sem a dollár árfolyamában nincs azóta nagy elmozdulás. Az EUR/USD ugyan az 1,3080-as szint környékére emelkedett, de ebben inkább az európai bankfelügyeletről szóló éjjeli megállapodás játszott szerepet.
Forrás: Dealbook Privátbankár |