Mit hozhatnak az elszabadult indulatok Jeruzsálemben? |
Megint kezdenek elszabadulni az indulatok Izrael és Palesztina között, a konfliktus fő tárgya jelenleg az, hogy a jeruzsálemi al-Aksza mecsetnél az izraeli kormány fémdetektoros kapukat állított fel, óriási felháborodást kiváltva a muszlimok körében.
Összecsapások és lángoló indulatok
Jeruzsálemben és a megszállt területen három palesztin vesztette életét a biztonsági kapuk miatt kialakult feszült helyzetben. A Mecsetek terén a rendvédelmi erők és a palesztinok közötti összecsapásokban mintegy kétszázan sebesültek meg.
Bejelentem, minden szinten felfüggesztek minden kapcsolatot a megszálló állammal az Izrael által a palesztin nép ellen elkövetett cselekményekért, különösen azért, amit Jeruzsálemben az al-Akszánál mecsetnél tettek, ahová fémdetektoros kapukat telepítettek abból a célból, hogy a mecset feletti uralmukat gyakorolják, és megosszák térben és időben - mondta Mahmúd Abbász.
A palesztin elnök emellett a belső ellentétek felszámolására és egységre szólította fel a radikális iszlamista Hamász szervezetet és az összes palesztin frakciót.
Felszólítok mindenkit, hogy hagyjon fel a nyilvános vitákkal és védje meg szent helyeinket és nemzeti terveinket. Felszólítom a Hamászt, hogy oszlassa fel irányító bizottságát a Gázai övezetben, és vegyen részt az általános választásokon - mondta Abbász.
Az elnök indulatos megszólalását az indokolja, hogy a Budapestről frissen visszaérkezett Netanjahu összehívta a biztonsági kabinetet és tovább szigorította az intézkedéseket a Mecsetek terén, így tegnap csak az ötven évesnél idősebb férfiak imádkozhattak a kérdéses mecsetben. Az izraeli hatóságok egyébként a múlt pénteki, két izraeli rendőr életét kioltó, és a Mecsetek teréről indított merényletet követően vezették be az új biztonsági intézkedéseket.
A muzulmán vallási vezetők arra hivatkozva tiltakoznak az imára érkező hívek átvizsgálása ellen, hogy az a status quo, a szent helyen uralkodó korábbi állapot megsértését jelenti. Az intézkedésben az izraeli fennhatóság kiterjesztését látják, noha Izrael szerint csak biztonsági ellenőrzésről van szó.
Aggódnak az izraeli hatóságok is
A nagyobb probléma az lehet helyi sajtóhírek szerint, hogy a detektoros kapuk felállítását Izrael nem egyeztette arab országokkal, meglepetésként érte Jordániát, Szaúd-Arábiát, Marokkót is. A belbiztonsági szolgálat, a Sin Bét és a hadsereg a kapuk eltávolítását javasolja, vagy gyors politikai egyeztetések lefolytatását róluk a muszlim világgal, mert szerintük ha semmit sem tesznek, akkor nagy az esélye a tovább fokozódó feszültségnek, ami akár ki is csúszhat a rendfenntartók ellenőrzése alól.
Kritikusan fontos tér
A Mecsetek tere ad otthont az iszlám harmadik legszentebb helyének, az al-Aksza mecsetnek, de a zsidó vallás számára is kiemelkedően fontos, mert az ókorban ezen a téren állt a legszentebb hely, a jeruzsálemi Szentély. Az al-Aksza mecset körzete a történelmi megállapodások értelmében Jordánia kezelése alatt áll, s a kényes egyensúly fenntartását a status quo megőrzésével igyekeznek biztosítani. Minden változtatás súlyos politikai feszültséget okozhat nem csak a palesztinok körében, hanem az egész iszlám világban.