3p
A volt brit miniszterelnök mentené a menthetőt, és megállítaná a brit EU-kilépést, vagy legalábbis módosítana rajta, mentené, ami menthető. Arra hivatkozik, hogy a népszavazáson nem tudták, milyen feltételekkel jár a kilépés, nem voltak tisztában a szavazók döntésük következményeivel.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Tony Blair 1997 és 2007 között volt az Egyesült Királyság miniszterelnöke, és végig nagy népszerűségnek örvendett. Ha 2007-ben nem adja át hivatalát Gordon Brown addigi pénzügyminiszternek egy korábbi ígéret miatt, talán a 2010-es választások is másként alakultak volna, és David Cameron soha nem követi el azt a szamárságot, hogy népszavazásra bocsátja az uniós tagság kérdését.

Jó fej volt

Ugyanakkor az is igaz, hogy Tony Blair jóindulata, talán túlzott könnyelműsége vezetett oda, hogy a polgárokat rá lehetett venni a kilépési szavazatra. Blair ugyanis 2004-ben, amikor csatlakoztunk, rögtön megnyitotta a munkaerőpiacát az újonnan belépő 10 ország polgárai előtt, nem vette igénybe a 7 éves türelmi időszakot, mint mondjuk Németország. Ha egyeztet a többiekkel, és együtt tartják be a 7 évet vagy együtt rövidítenek, nem ment volna aránytalanul sok ember Angliába, és nem lehetett volna annyira felfűteni ezzel a kérdéssel a szavazópolgárokat.

Ha viszont már így lett, Tony Blair próbálna javítani a helyzeten. Kicsit későinek tűnik, leginkább a népszavazási kampányban kellett volna neki nagyobb erővel bedobni magát, hisz rá azért hallgattak volna. Most viszont azzal vádolja a jelenlegi kormányt, hogy nem is az úgynevezett „hard Brexit”-et erőlteti, hanem a mindenáron való kilépést,  ahelyett, hogy lényegesen kompromisszumkészebb lenne, és mondjuk megpróbálnának egy, a norvéghoz, vagy a svájcihoz hasonló megoldást elérni.

Kármentés

Blair a BBC szerint azt mondja, az ő feladata az, hogy mindennek költségeire és hatásaira felhívja a figyelmet. Meg kell mutatni, hogy hiányos ismereteken alapult a döntés, de most már bárki számára látható a tényleges helyzet. Ugyan a szavazás megtörtént, de azt javasolja, hogy mégiscsak át kéne gondolni még egyszer a kérdést, amikor már tisztán látszik, hogy mik az alternatívák. Az EU elhagyásával nagy lesz a fájdalom, a nyereség viszont csak illuzórikus. A népszavazást érzelmileg jelentősen befolyásolta a bevándorlás kérdése, és a volt miniszterelnök elismeri, hogy ez egy igen lényeges kérdés, amivel foglalkozni kell, csak nem mindent felrúgni miatta.

Reggel, éjjel, este

Kétségtelen, hogy a jelenlegi kormány működése alatt eddig kompromisszumkészség nélkül kezelte a Brexit kérdését. Ahogy Blair mondja: a Brexittel fekszenek és ébrednek, azzal álmodnak, hogy egy másik klasszikust idézzünk, arra gondolnak reggel, éjjel és este. Kérdés persze, hogy mit lehet ilyenkor tenni: Blair tavalyi kampánytársai azt mondják, hogy ha a névleges kilépést nem is lehet megakadályozni, azon kellene munkálkodni, hogy a hatása mégis sokkal kisebb legyen (megint csak a svájci vagy a norvég út).

A lordok

Kérdés, hogy Blair mennyire tudja felrázni a közvéleményt, és mennyire tud hatást gyakorolni. A következő lényeges pont mindenesetre a parlament felsőházának, a Lordok Házának szavazása, és az eleve nem tűnik olyan sima ügynek, mint az alsóházé volt. Ott nincs is többsége a kormánynak, így Blair véleményére is jobban figyelnek, nem is kizárt, hogy az időzítés is ennek köszönhető.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG