6p
Második napja egyre kevesebb az új koronavírus-fertőzött a dél-európai országban, és csökken a napi halálesetek száma is. A nagy kérdés, hogy kitart-e ez a trend a következő napokban. Az olasz halálozási ráta kimagaslóan magas, ami a többi közt a sok nem regisztrált, csak enyhe tüneteket mutató betegre, valamint az idős társadalomra vezethető vissza. Nemzetközi hírösszefoglalónk következik.
Kihalt utca Rómában 2020. március 23-án. EPA/FABIO FRUSTACI

Második napja mérséklődik az új fertőzések és halálesetek száma Olaszországban, adta hírül a helyi ANSA hírügynökség.

Lassul a növekedés

Hivatalos közlések szerint hétfőn 3780 új esetet regisztráltak – vasárnap még 3957, szombaton pedig 4821 volt ez a szám. Ezzel párhuzamosan csökkent a napi halálesetek száma is: tegnap 601 ember veszítette életét, míg vasárnap 651, szombaton pedig 793. Utóbbi napon regisztrálták a legtöbb halálesetet a járvány kitörése óta.

A fertőzöttek száma összességében 64 ezerre, míg a halottak száma hatezer fölé nőtt. Több mint 7400-an ugyanakkor már felgyógyultak a betegségből – ők 408-cal vannak most többen, mint vasárnap.

Kimagasló halálozási ráta

Statisztikák szerint az új típusú koronavírus halálozási rátája Olaszországban mintegy 9 százalék, azaz száz diagnosztizált fertőzöttből átlagosan kilenc veszíti életét. Eközben – a Guardian szerint – a vírus halálozási rátája alapesetben egy százalék vagy annál kisebb, Németországban pedig mindössze 0,3 százalék.

A Corriere della Sera vizsgálatában arra jutott, hogy a magas olasz halálozási ráta a következő faktorokra vezethető vissza:

a fertőzöttek alulbecsült száma, a több mint egyharmadában 65 év feletti lakosság és a magas várható élettartam, a Pó-alföld szennyezettsége, valamint az intenzívebb társadalmi élet.

Sok a látens beteg, sok az idős

Az olasz napilap szerint a legfőbb ok, hogy a fertőzöttek valós száma az ismertnél sokkal magasabb. Minden igazolt beteg mellett ugyanis legalább további 5-10 nem diagnosztizált fertőzött van.

Az olasz statisztikai hivatal március 12-i számításai szerint az akkori több mint 12 ezer regisztrált beteg mellett további több mint 105 ezer, nem nyilvántartott, tünetmentes vagy nagyon enyhe tünettel rendelkező fertőzött volt. Ekkora létszámmal számolva a halálozási ráta is alacsonyabb lenne, és megközelítené a kínait.

A lap emellett arra is felhívja a figyelmet, hogy magas a 65 év felettiek aránya.

A fertőzésben elhunyt olaszok átlagéletkora 80 év körül mozog, és több mint 48 százalékukat legalább három más betegség miatt is kezelték.

A Guardian szerint ugyanakkor a német és az olasz társadalomban majdnem ugyanakkora a 65 év felettiek aránya – Németországban 21, Olaszországban 23 százalék –, a vírus halálozási rátája a németeknél mégis nagyságrendekkel alacsonyabb. Ezt az is magyarázhatja, hogy a németek időben és jobban felkészítették egészségügyi rendszerüket a krízisre.

Drákói szigor

Olaszország az elmúlt hetekben drákói szigorításokat léptetett életbe a járvány terjedésének megakadályozása érdekében. Mindenkit arra szólítottak fel, hogy maradjon otthon, és csak kivételes esetben – bevásárlás, otthonról nem végezhető munka, segítségnyújtás másoknak – hagyják el lakhelyüket.

Hétvégén pedig további szigorításokat jelentettek be: betiltották az egyik településről egy másikba történő mozgást – ez tömegközlekedési eszközökkel és saját gépjárművel sem engedélyezett, az igazoltan súlyos indokot kivéve.

Giuseppe Conte miniszterelnök pedig szombat éjjel elrendelte a nem létfontosságú termelés leállítását.

(Interjúnkat egy római kórház orvosával itt olvashatják, egy Olaszországból hazatért magyar család tapasztalatairól pedig itt számoltunk be.)

Kínában most a külföldről érkezők jelentik a problémát

Ami a többi gócpontot illeti, Kínában, ahol a járvány tavaly év végén elkezdődött, 81 545 esetet tartottak nyilván hétfő este; 3281-en haltak meg és 73 266-an gyógyultak meg. Bár a napi esetek száma ismét megugrott, az új fertőzöttek többsége külföldről érkezett az országba.

Magas a halálozási ráta Spanyolországban is, ahol keddre virradóra 35 ezer fölé emelkedett a fertőzöttek száma, és összesen több mint 2300-an vesztették életüket. A szükségállapotot április 11-éig meghosszabbították.

Negatív lett Merkel tesztje

Németországban viszont alig kevesebb, mintegy 29 ezer regisztrált fertőzött mellett „mindössze” 123 a halálos áldozatok száma. 453-an márt meggyógyultak.

Eközben negatív lett Angela Merkel német kancellár első koronavírus-tesztje, amelyre azért volt szükség, mert kimutatták a kórokozót annál az orvosnál, akitől a politikus pénteken védőoltást kapott tüdőgyulladást okozó pneumococcus baktérium ellen.

Franciaországban mintegy 20 ezren betegedtek meg, 862-en vesztették életüket és 2207-en távozhattak egészségesen a kórházból. Az országban kedd reggel életbe lépett az egészségügyi szükségállapot, amely két hónapig lesz érvényben.

Szigorítanak a britek

Nagy-Britanniában hétfőn 336-ra emelkedett a halálos áldozatok száma, a regisztrált fertőzötteké pedig 6700 fölé.

Boris Johnson brit miniszterelnök végül szintén a szigorítás mellett döntött: tegnap esti bejelentése szerint a britek ezentúl csak a legszükségesebb esetekben hagyhatják el otthonukat.

Az Egyesült Államokban a regisztrált fertőzöttek száma 46 ezer fölé nőtt, a halálos áldozatok száma 586. Donald Trump amerikai elnök hétfő este bejelentette, hogy hamarosan megkezdődik a vírus elleni szer klinikai tesztelése New Yorkban.

Iránban a regisztrált fertőzöttek száma 23 ezer fölé nőtt, a halottak száma 1812.

16 ezer halott, 101 ezer gyógyult

Összességében a diagnosztizált fertőzöttek száma ma reggelre meghaladta a 381 ezret. A halálesetek száma 16 ezer, a gyógyultaké pedig 101 ezer fölé nőtt. A vírusfertőzést 168 országban mutatták ki.

Nem okozunk-e még a vírusnál is nagyobb kárt azzal, hogy bezárjuk-e fél világot? Meddig tartható a jelenlegi válságkezelési módszer, és lehet-e reális alternatívája? És merünk-e erről szabadon gondolkodni? Videókommentárunkat itt tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG