Rendőrök az innsbrucki hotel előtt, ahol az egyik fertőzött dolgozik. EPA/CHRISTIAN BRUNA |
Nyugati szomszédunknál is megvetette lábát a koronavírus: miután kedden két fertőzöttet találtak Tirolban – mindketten olaszok –, további tizenkét ember volt kénytelen karanténba vonulni.
Egyre több a gyanús eset
Kilenc embert abban az innsbrucki hotelban „kapcsoltak le”, ahol az egyik fertőzött dolgozik, további három személy pedig a szűkebb ismerősi körükből kerül ki.
A két fertőzött egy 24 éves nő és egy ugyanennyi idős férfi. Mindketten lombardiai tartózkodásuk után lázasodtak be. (Ez a régió a vírus olaszországi gócpontja – a szerk.) Kedden bizonyosodott be, hogy koronavírussal fertőzöttek; jelenleg egy innsbrucki klinikán vannak elkülönítve, állapotuk jó.
Emellett Kaernten tartományban is felmerült a koronavírus gyanúja egy 56 éves olasz turistánál, aki szerdára virradóra életét vesztette. Mivel az orvos nem tudta kizárni, hogy a vírusról van szó, azt a házat, amelyben lakott, lezárták. A lakók és a hozzátartozók nem hagyhatják el az ingatlant, mindegyikőjüket kivizsgálják.
Fertőzés gyanúja merült fel egy bécsi gimnáziumban is, amelynek egy tanárnője kaphatta el a vírust olaszországi útja során. A gimnáziumból délelőtt senki sem léphetett ki, az épületet lezárták, a tanárokat és a diákokat is vizsgálatnak vetették alá.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig ma azt közölte, hogy egy Bécsben élő magyar nő is elkapta a betegséget.
Nincs pánik, de...
A gyanús esetek növekvő száma ellenére Ausztriában nincs pánik, mondta el a Privátbankár.hu-nak Alexander Dworzak.
Olaszországgal ellentétben az emberek nem rohanták le az élelmiszerboltokat, és védőmaszkot sem hordanak tömegesen. A helyzet persze gyorsan változhat, például ha Bécsben is találnak fertőzöttet
– mondta a Wiener Zeitung újságírója.
Az utazási irodák már megérzik
Tájékoztatása szerint az olaszországi esetek ismertté válása óta Ausztriában – a médiában és a mindennapi beszélgetésekben is – sokkal jobban jelen van a téma, mint korábban.
Ennek oka, hogy Olaszország Ausztria második legfontosabb kereskedelmi partnere Németország után, ráadásul szoros kapcsolat áll fenn Dél-Tirollal (Bolzano – a szerk.), és ott van a turizmus is: Velence közkedvelt úticél. (...) Amióta az ország közvetlenül is érintett lett, nyilvánvalóan ez az első számú téma az országban.
Alexander Dworzak szerint a negatív hatások a turizmusban érzékelhetők elsősorban: az utazási irodákban drasztikusan csökkent a foglalások száma. A mintegy 10 ezer főt foglalkoztató iparágban már elkezdték a felkészülést a rövidített munkaidőre.
Eközben – ma déli adatok szerint – Olaszországban a vírus halálos áldozatainak száma tizenkettőre, a fertőzöttek száma pedig 374-re nőtt. Száz betegből ugyanakkor átlagban nyolcvan saját elmondása szerint jól van.
Háttéranyagunk a magyar vonatkozásokról: Nagy csapás lenne Budapestnek a koronavírus.