Nincsenek mindig otthon: fiatalok egy milánói parkban 2020. március 19-én. EPA/MATTEO CORNER |
Szerbia: lezárta a határokat
Ma reggel nyolc órától Szerbia - állampolgárságtól és az átkelőhely típusától függetlenül - valamennyi határátkelőhelyét lezárta a belépő személyforgalom előtt a koronavírus-járvány miatt - közölte a rendőrség a honlapján.
A teherforgalom átléptetése viszont Röszke autópálya-, Tompa közúti, Kelebia vasúti és Szeged folyami határátkelőhelyeken továbbra is folyamatos marad.
Eközben Szlovénia kijárási korlátozásokat jelentett be, és Horvátország is újabb szigorításokat vezetett be: csütörtöktől részleges boltzár lépett életbe, és betiltották a nyilvános rendezvényeket, valamint lezárták a határokat a külföldiek előtt.
Nyitva a szlovák határ
A szlovák és a magyar hatóságok ugyanakkor újra megnyitották a komáromi határátkelőt a két ország állampolgárai számára, így nem kell mintegy száz kilométert kerülniük a térségben élőknek - jelentette be Szijjártó Péter az MTI szerint.
A külgazdasági és külügyminiszter tegnap videokonferencián egyeztetett osztrák, cseh és szlovák hivatali kollégáival, és kezdeményezte Miroslav Lajcak szlovák külügyminiszternél a határátkelő újbóli megnyitását.
Olaszország megelőzte Kínát
Az európai fertőzés gócpontjában, Olaszországban egy nap alatt 427-tel 3405-re emelkedett a koronavírus-fertőzés áldozatainak száma, a diagnosztizált fertőzöttek száma pedig 4480-nal összesen 41 ezerre nőtt.
A dél-európai államban tehát már több áldozatot követelt a járvány, mint az eddigi világelső Kínában.
A gyógyultak száma 4440-re nőtt.
A jelenlegi 33 190 betegből több mint 14 ezer van házi karanténban. A kórházban kezeltek nyolc százaléka fekszik intenzív osztályon.
Kína: bocsánatot kértek az orvostól
A távol-keleti országban már korábban véget ért a járvány – legalábbis a hivatalos közlések szerint –, a közép-kínai Vuhanból, ahonnan a fertőzés tavaly év végén elindult, a hét közepén már egyetlen új esetet sem jelentettek. Erre még nem volt példa a válság kitörése óta.
A vuhani rendőrség pedig bocsánatot kért a vírusra elsők között figyelmeztető helyi orvos, Li Ven-liang előállítása miatt, aki később belehalt a fertőzésbe.
A CGTN kínai nemzetközi hírcsatorna szerint a rendőrsége az "ügy helytelen kezelése miatt" kért bocsánatot a orvos hozzátartozóitól; egyúttal visszavonták a vele aláíratott dokumentumot. Korábbi híradások szerint az őt előállítókat lefokozással büntették, illetve egyeseket megrovásban részesítettek. A kínai hatóságok emellett kártérítést nyújtottak az orvos családjának.
Li Wenliang már tavaly decemberben figyelmeztette a koronavírus kitörésének veszélyeire kollégáit. Kezdetben hét betegnél fedezte fel a vírust, amelyről azt mondta, hogy a 2003-ban világjárványhoz vezető SARS-vírusra hasonlít.
December végén pedig azt javasolta kollégáinak egy chatcsoportban, hogy viseljenek védőruhát a megfertőződés elkerülése érdekében.
Zárlat Kaliforniában
Zárlat alatt van egész Kalifornia helyi idő szerint péntek éjféltől a koronavírus terjedése miatt, senki nem hagyhatja el az otthonát - rendelte el Gavin Newsom, a nyugati parti tagállam kormányzója az MTI szerint.
Az Egyesült Államokban Kalifornia az első tagállam, ahol ilyen szigorú korlátozást vezettek be. Több mint 40 millió kaliforniainak otthon kell maradnia.
Azt nem közölték, hogy a rendelet meddig marad érvényben.
A kormányzó szerint legalább 19-20 ezer megbetegedésre lehet számítani. Elemzők szerint azonban ennél akár még jóval többen is megfertőződhetnek, hiszen egyedül Los Angelesben mintegy 60 ezer hajléktalan él az utcán.
Az állam területén csakis az élelmiszerboltok, a patikák, a benzinkutak és a bankok maradhatnak nyitva, korlátozott idősávban. Emellett tovább dolgoznak a rendőrök és a kormányzati feladatokat ellátó hivatalok.
Több mint ezer fertőzés
Kalifornia egyike azoknak az amerikai tagállamoknak, amelyeket a legjobban sújt az új típusú koronavírus terjedése. Csütörtök esti adatok szerint 1040 fertőzést diagnosztizáltak, és 19 halálos áldozatot követelt a kór.
Az északnyugati Washington államban több mint 1300 fertőzést tartanak nyilván.
A legrosszabb helyzetben a keleti parti New York állam van: ott több mint 5200 vírusteszt bizonyult pozitívnak.
1000 milliárdos csomag
Eközben az amerikai republikánus beterjesztették a szenátusban a mintegy 1000 milliárd dolláros gazdaságélénkítő tervet, amely a járvány miatti gazdasági visszaesés következményeit próbálja enyhíteni.
Mitch McConnell, a republikánusok szenátusi frakcióvezetője sürgetőnek mondta a helyzetet, és idézte a hivatalos adatokat:
egyetlen hét alatt 70 ezer ember veszítette el a munkáját az Egyesült Államokban a járvány miatt előállt gazdasági helyzetben.
Amennyiben a szenátusban elfogadják a tervezetet, a demokrata többségű képviselőháznak is meg kell azt szavaznia.
1200 dolláros csekkek
A terv elsősorban a kisvállalkozások és a munkavállalók megsegítését célozza, és magában foglalja azt a "csekkpolitikát", amelyet a napokban többször említett Donald Trump amerikai elnök is. Ennek értelmében a felnőtt amerikai állampolgárok egyszeri csekket kapnának napi gondjaik enyhítésére.
A csütörtökön este nyilvánosságra hozott javaslatból kiderül: minden jogosult felnőttnek 1200 dolláros (csaknem 400 ezer forintos) csekket kézbesítenének, s gyermekenként további 500 dollár (165 ezer forint) járna.
Nem mindenki kapna azonban azonos összeget, és egyesek egyáltalán nem részesülnének a segítségben.
A juttatást a jövedelemtől tennék függővé: az egyénenként évi 99 ezer dollárnál, családonként pedig évi 198 ezernél magasabb bevétellel rendelkezők egyáltalán nem számíthatnak rá.
A vállalkozásokat a republikánus javaslat azzal segítené, hogy engedélyezné mind a munkabérek után fizetendő adók, mind a társasági adók befizetésének elhalasztását.
10 ezer halott, 86 ezer gyógyult
A fertőzöttek száma ma reggelre 244 ezerre, a halálesetek száma 10 ezerre nőtt – derül ki a Johns Hopkins Egyetem legfrissebb adataiból. Mintegy 86 ezer ember ugyanakkor már meggyógyult.
A vírusfertőzést 160 országban és területen mutatták ki. A diagnosztizált esetek száma azonban nem tükrözi pontosan a valóságot, például azért nem, mert egyes országokban többé-kevésbé korlátozott az elvégzendő tesztek száma.