4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit Brexit-ügyi minisztérium jelenlegi állapota jól tükrözi London teljes fejetlenségét az EU-s kiválással kapcsolatban. Washington támogatásáról biztosította Londont egy nagyszabású kétoldalú kereskedelmi szerződés megkötéséhez a brit kiválás után. Ennek viszont az az ára, hogy London nem sodródik közel Pekinghez.
Theresa May brit miniszterelnök a Downing Street 10-nél. (Kép forrása: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

19 hónap telt el a Brexit népszavazás óta, de a londoni kormány és a kormányzó párt belharcokba süllyedve még mindig képtelen felmutatni egy olyan világos nemzet-stratégiát, amelyet mind az ország lakóiak többsége, mind az európai partnerek elfogadnának. Valóban, maga a Brexit önsorsrontó ötlete is sokkal inkább tükrözte a brit konzervatívok belharcait, mint a brit kormány az ország javára tett javaslatát. Theresa May miniszterelnök 2016 júliusi hatalomra kerülésének egyik első lépése volt a Brexit-minisztérium (Department for Exiting the EU) felállítása. Ez a minisztérium jelenlegi állapotában már önmagában tükrözi a Brexitet körülvevő teljes fejetlenséget Londonban: a 600 fősre tervezett intézményt havonta átlagosan másfél tucat alkalmazottja hagyja faképnél, és bár jelenleg 143 pozícióra keresnek embert, azt lasszóval sem tudnak fogni.

Mi lesz a kereskedelmi szerződésekkel?

May és 50 fős üzleti delegációjának három napos látogatása Kínába január végén azt a célt szolgálta, hogy kínai befektetéseket csábítson az Egyesült Királyságba és egy új kereskedelmi szerződést kössön Pekinggel, mivel jövő márciusban London kiválik az EU-ból. A miniszterelnök elmondta a kínai állami TV-nek, hogy London nyitott akar lenni a külvilágra és meg akarja erősíteni kapcsolatait szerte a világban. Azt nem tette hozzá, hogy amíg a brit exportnak csupán 3.1 százaléka ment Kínába 2016-ban, addig a válófélben lévő EU-ba a teljes brit export 43 százaléka. Liam Fox kereskedelmi miniszternek a kínai látogatás után be kellett vallania, hogy fogalma sincsen, mikor lesz képes London kereskedelmi szerződést kötni Pekinggel.

David Cameron korábbi miniszterelnök 2015 márciusában – ellenszegülve Washingtonnak és saját biztonsági apparátusának – első nyugati országként csatlakozott a Peking által alapított Ázsiai Infrastruktúra Befektetési Bankhoz (AIIB), amelyet a kínaiak a Világbank egyik ellenpólusának szánták. Cserébe Peking megnyitotta Londonban az első kínai külföldi pénzügyi központját, amely jüanban leszámítolt kínai államadóssággal kereskedik. Tavaly decemberben pedig Philip Hammond pénzügyminiszter 1 milliárd dolláros befektetési alapról állapodott meg Pekingben az „Egy Övezet Egy Út” (OBOR) kínai infrastrukturális és geopolitikai projekt támogatására.

Washington piros lámpája

Káncz Csaba

De az OBOR-nak komoly geopolitikai vetületei vannak, amely sérti Washington érdekeit, ezt pedig London sem hagyhatja figyelmen kívül. May pekingi látogatása előtt találkozott az amerikai elnökkel Davosban, aki Washington támogatásáról biztosította egy nagyszabású kereskedelmi szerződés megkötéséhez a brit kiválás után. Ennek viszont az az ára, hogy London nem sodródik közel Pekinghez.

A félreértések elkerülése végett May pekingi látogatására időzítve Mike Pompeo CIA vezér interjút adott a BBC-nek, amelyben kifejtette, hogy a kínaiak komoly erőfeszítéseket tesznek az amerikai kereskedelmi információk ellopására és behatolnak nyugati iskolákba is. Londonban megértették az üzenetet és a brit miniszterelnök Pekingben nem írta alá az egyetértési nyilatkozatot (MOU) az OBOR-ral kapcsolatban. Bár számos keleti EU tagállam már csatlakozott az OBOR-hoz, ezt eddig sem Brüsszel, sem Berlin, sem Párizs nem tette meg. Washington és Nyugat-Európa attól tart, hogy az OBOR építése során Kína a saját cégeit preferálja és az eurázsiai tengely mentén erősítené meg geostratégiai érdekeit.

Káncz Csaba jegyzete.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG