224 ezer forinttal, összesen 288 ezer forintra emelné a kormány a jelenleg 64 ezer forintos egyszeri anyasági támogatást a szerint a demográfiai koncepció szerint, amelyet június elejére véglegesített a miniszterelnök által felkért népesedési munkacsoport - értesült az Origo.
Gondoltak a megélhetési szülésre is
A kelengyepénz néven is ismert, jelenleg is létező támogatás jelentős emelésével az első gyermekek megszületését akarja ösztönözni a kormány, felmérések szerint ugyanis számos pár az első gyerek születésével járó kiadások miatt veti vagy halasztja el a gyerekvállalást. A közel 300 ezer forint a kormány számításai szerint azonban már elegendő ahhoz, hogy meg lehessen vásárolni belőle egy induló szettet: pelenkázóasztalt, fürdetőkádat, mérleget, babakocsit, így reményeik szerint többen mernek belevágni a családalapításba. A nagy összegű támogatással azonban nem árt óvatosnak lenni, nehogy megágyazzon a megélhetési gyerekvállalásnak, ezért a javaslatot kidolgozó munkacsoport szerint csak 18 éven felüliek kaphatnának 300 ezer forintos apanázst. Mindez 10 milliárd forint kiadást jelentene jövőre a költségvetésnek.
Dolgozzanak az anyák
A javaslat hangsúlyos része rugalmassá és alanyi jogon járóvá tenné a gyedet, amivel a következő gyerek vállalását vagy a munkavállalást támogatnák.
A munkaanyag fontos eleme még, hogy a két, illetve háromgyerekes nőkre is kiterjesztené a múlt ősszel elfogadott munkahelyvédelmi akciótervben szereplő járulékkedvezményeket, vagyis a munkáltató jól járna a többgyerekes anyák foglalkoztatásával, az érintett nőknek pedig kevésbé kellene attól tartaniuk, hogy gyermekeik száma miatt hátrány éri őket a munkahelyükön.
A javaslaton a szakértők féléve dolgoznak, a kormány azt egyelőre még nem tárgyalta. Egyelőre biztos, hogy nem lesz belőle semmi, hiszen nincs rá pénz.