Az Országos Betétbiztosítási Alap tájékoztatása szerint a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet 15 332 betétesének túlnyomó többsége számára a 33 milliárd forintot meghaladó kártalanítás kevesebb, mint feleannyi ideig tartott, mint amit a jogszabály előír. Az egyértelmű jogosultsággal rendelkező ügyfelek - szám szerint 14 022-en - 7 munkanap alatt megkapták a legfeljebb 100 ezer eurós kártalanítást.
Az OBA korábbi tájékoztatása szerint 101 esetben a kártalanítási értékhatárt, azaz a 28 962 000 forintot is meghaladja a betétek összege. A legnagyobb OBA kártalanítási összeghatár feletti egyéni betétösszeg magánszemély esetén 149 millió forint, egy vállalkozásnál pedig 870 millió forint. Részletek>> |
A kártalanított ügyfelek száma 2012. július 3-ig 15 090 főre növekedett, amely a betétbiztosítási kártalanításban részesülő betétesek 98,4 százalékát jelenti. A még hátralévő pl. gyámhatósági, hagyatéki ügyekben a jogerős lezárások függvényében fizethető ki a betét. A törvény szerinti 20 munkanapos kártalanítási határidő 2012. július 17-én jár le, ami az egyértelmű jogosultsággal rendelkező betétesekre vonatkozik. Ezt követően – utógondozás keretében – a takarékbetétek esetében korlátlan ideig, az egyéb betétek vonatkozásában 5 évig élhetnek követelésükkel a betétesek az OBA felé.
Az OBA a Magyar Állammal kötendő megállapodása alapján hamarosan megkezdheti az 1993 júliusa előtt elhelyezett - mintegy 16 millió Ft összegű - állami garanciás betétek kifizetését is.
Az OBA felhívta rá a figyelmet, hogy a minden korábbinál gyorsabban lebonyolított kártalanítás informatikai alapját az OBA által 2009-ben kezdeményezett, a bankok által kimutatandó KBB (konszolidált biztosított betét) adat tette lehetővé. A KBB előállítás képességét a PSZÁF folyamatosan ellenőrzi a hitelintézeteknél. Az ügyfelek számára a bankfiókokban is kikérhető adat azt mutatja meg, hogy egy betétesnek aktuálisan mekkora kártalanítást fizetne adott időpontban az OBA.
A felügyelet június 1-jén vonta vissza a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet tevékenységi engedélyét, és rendelte el végelszámolását. A PSZÁF az intézkedést azzal indokolta, hogy a cég elveszítette tőkéjét, illetve szavatoló tőkéje negatívvá vált. Ez súlyosan sérti a hitelintézeti törvény előírásait, és nem teszi lehetővé a biztonságos működést.