Ahogy arról korábban többször részletesen beszámoltunk, a közszférában dolgozó devizahitelesek a jogszabályban szereplő feltételek teljesülése esetén az árfolyamrögzítés intézménye mellé kamattámogatást illetve a vissza nem térítendő támogatást is igénybe vehetnek.
Kinek jár?
A szabályok szerint kamattámogatás, illetve a vissza nem térítendő támogatás akkor vehető igénybe, ha a közszférában dolgozó az eredeti devizakölcsön és gyűjtőszámlahitel adósa vagy adóstársa; ha a fedezetet jelentő ingatlanban 2011. december 1-jén és a kérelem benyújtásának időpontjáig bejelentett lakhellyel rendelkezik, és életvitelszerűen ott lakik. További feltétel, hogy a közszférában dolgozó - a pénzügyi lízingszerződést kivéve - a fedezetet jelentő ingatlanban legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezzen, más lakóingatlan-tulajdona pedig ne legyen (kivétel ez alól például az öröklés - lásd korábbi cikkünket).
A közszférában dolgozók emellett vissza nem térítendő támogatást kapnak, ha 2011. december 30-ig a hitelezőnél, valamint a munkáltatónál bejelentették végtörlesztési szándékukat, de azt nem tudták teljesíteni, és helyette az árfolyamrögzítést választják. A támogatás 2012. február 1-jétől a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó keretszerződés megkötéséig, de legkésőbb 2012. július 1-jéig tartó időszakra eső, a rögzített árfolyamot meghaladó törlesztési kötelezettséggel egyezik meg. A vissza nem térítendő támogatás nem jár kézbe, hanem a devizakölcsön-tartozás összegéből kerül előtörlesztésre.
A közszférában dolgozók számára - amennyiben a törvény által számukra biztosított vissza nem térítendő támogatás lehetőségével élni kívánnak - a szerződéskötés határideje 2012. július 1.
30 napon át bírálhat a bank
A közszférában dolgozók támogatása iránti kérelmet a devizakölcsönt folyósító pénzügyi intézménynél kell benyújtani.
A kérelemben a vissza nem térítendő támogatásra való jogosultság megállapítását és összegének meghatározását a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés iránti kérelem benyújtásával egyidejűleg, és a kamattámogatásra való jogosultság megállapítását és mértékének meghatározását a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés iránti kérelem benyújtásával egyidejűleg lehet kérni a pénzügyi intézménytől.
A pénzügyi intézmény a kérelem átvételéről igazolást ad az igénylőnek. A pénzügyi intézmény a kérelmet annak átvételétől számított 30 napon belül bírálja el.
Ha nincs meg minden papír, kicsúszhatunk a határidőből
Ha a kérelem benyújtása hiányosan történt, a pénzügyi intézmény az igénylőt a kérelem benyújtásától számított 15 napon belül 8 napos határidő kitűzésével hiánypótlásra szólítja fel.
Hiánypótlásra történő felszólítás esetén a kérelem elbírálására irányadó határidő a hiánypótlásra biztosított időtartammal meghosszabbodik. Ha az igénylő a hiánypótlásra történő felszólításban foglaltaknak határidőben nem tesz eleget, a pénzügyi intézmény a kérelmet elutasítja.
Mit vigyünk magunkkal?
A banki ügyintézéshez szokásos igazolványokon kívül a kamattámogatáshoz a gyermek anyakönyvi kivonata (elvált szülők, örökbefogadott gyermekek, gyámság alatt állók esetében egyéb igazoló dokumentum) szükséges. A nem házastársak esetén az együttélést bizonyító okiratra van szükség, ha az ügyben érintett a közalkalmazott élettárs.
Kell egy 10 napnál nem régebbi foglalkoztatási jogviszony-igazolás a munkáltatótól, és igazolni kell a tényt, hogy a (később meghiúsult) végtörlesztési szándékról az ügyfél tájékoztatta a munkáltatót.
Ki kell tölteni egy nyilatkozatot az érintett ingatlanban élőkről (tőlük is kell aláírás a nyilatkozatra!) és a más lakóingatlanban meglévő tulajdonrészről. A fedezetként használt ingatlanban meglévő legalább 50 százalékos tulajdoni részt 3 hónapnál nem régebbi hiteles tulajdonilap-másolattal kell igazolni. Az összes dokumentum listája valamint egyéb feltételek a vonatkozó jogszabályban találhatóak - a linken elérhető Közlöny 6789. oldalán, a 10. paragrafusban.
Ha gyenge a forint, megjön a kedvünk az árfolyamrögzítéshez
Ha a banknál az elbíráláshoz nem veszik igénybe a jogszabályban biztosított maximális 30 napot, akkor azoknak is összejöhet a szerződéskötés július 1-jéig, akik csak a jövő héten kezdik meg az ügyintézést - garancia azonban nem lesz a gyors ügymenetre.
Az Erste Bankot például naponta 250-300 ember keresi meg az árfolyamrögzítés ügyében, egy részük várhatóan az elkövetkező napokban, hetekben már aláírja a szerződést - tudtuk meg az Erste sajtóosztályától. Az indulásnál gyér érdeklődést tapasztalt a bank, ami most már fokozottabb - az érdeklődők száma a tapasztalatok szerint függ attól, hogy a forint árfolyama épp hogyan alakul. Az Erste azt tanácsolja az ügyfeleknek, hogy ha valaki szeretne élni a lehetőséggel, minél előbb kezdje meg az ügyintézést, hogy elkerülje a végső, várható rohamot a bankokban.
Az árfolyamrögzítés az állami támogatástól függetlenül továbbra is december 31-ig igényelhető.