Tegnap délután 259,17 forintos csúcsra jutott a svájci frank árfolyama a bankközi pénzpiacon. S bár a megnyugtató jegybank-alelnöki szavak jelzik, hogy az MNB számára is kritikus szinteket ér el a forint árfolyama, más tekintetben is érdekes pontokhoz közelítünk: az árfolyamgát 2012. áprilisi bevezetése óta nem volt ilyen drága a svájci fizetőeszköz árfolyama. Mindez amiatt érdekes, hogy az árfolyamgát törvény értelmében amennyiben a bank által alkalmazott törlesztési árfolyam a törvényben meghatározott legmagasabb árfolyamot meghaladja, az adott szintet meghaladó törlesztési kötelezettség a magyar államot terheli.
Legmagasabb árfolyamként a törvény svájci frank esetén a 270 forintos szintet jelöl meg, eurónál 340, japán jen esetében a 3,3 forintos szint meghaladásakor lép be az állam. A rögzített árfolyam (CHF: 180, EUR, 250, JPY 2,5) felett a legmagasabb árfolyam szintjéig az állam és a bankok osztoznak a mentesített követelésrészen – a rögzített árfolyam feletti kamat- és kamatjellegű díj vagy költségen -, ám ezen a szinten felüli rész egésze az államra marad.
Havi kétmilliárd az átvállalás
Az MNB legfrissebb adatai szerint az árfolyamgátra 2014. január végéig 163 451 szerződést kötöttek az ügyfelek, akik az árfolyamgát-konstrukció indulása óta 28,281 milliárd forint kamat és kamatjellegű költség megfizetésétől mentesültek. A tárgyhavi mentesített követelésrész 2012. decemberében már meghaladta a 2 milliárd forintot, januárban pedig 1,997 milliárd forint megfizetése oszlik meg fele-fele arányban a bankok és a költségvetés között. Januárban az svájci frank árfolyamszint 242-252 forint között mozgott, a januári törlesztések idején döntően a 242 forint körüli szintek játszottak. Márciusban ugyanakkor a március 7-i 252,8 forint volt eddig a legalacsonyabb árszint a svájci frank esetében, ami azt jelenti, hogy a mentesített követelésrész – változatlan szerződőszám mellett - önmagában 50-120 millióval növekedik ebben a hónapban.
Messze még
Persze, a több, mint 10 forintos különbség még kellően távolinak tűnik: Magyarországon 2011. augusztusában volt először 270 forint feletti árfolyam (271,2 volt a csúcs), míg ugyanezen év októberében értük el az abszolút csúcsot 276,6 forinttal.