4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Bankszövetség szerint a pénzintézetek eddig devizahiteles szerződésenként eddig 2 millió forintos extra adóterhelést kaptak, tiltakoznak az ellen, hogy tisztességtelennek mondják őket, akik eddig minden jogszabályt betartottak. Az elévülés megpiszkálását komoly kockázatnak tartják, a piaci árnál kedvezőbb forintosítás ötletét pedig a Kúria döntése nyomán nem értik.

A Bankszövetség méltánytalannak tartja a devizahiteles törvény Parlament előtt lévő javaslatát - jelentette ki a Bankszövetség mai sajtótájékoztatóján Kovács Levente főtitkár. A bankok képviselői a Parlament előtt álló jogszabálycsomaggal kapcsolatban több pontban fogalmazták meg aggályaikat.

Meglehetősen furcsának tartják, hogy a jogszabály alapján úgy tűnik, mintha folyamatosan törvényellenesen működtek volna, miközben az elmúlt évek során minden szektorszintű és egyedi banki vizsgálatai érdemi visszaélésekre a devizahitelek terén nem derítettek fényt. A Bankszektor jogalkalmazó, mindig az adott jogszabályi környezet szabályait figyelembevéve dolgozik. A bankok ezen felül azt is furcsállják, hogy már ezen kormányzat idejében, 2010-ben sor került a devizahitelezés komoly mértékű szigorítására, amikor a szerződések módosításának feltételeit is szabályozták. Az akkori szabályokat a mostani törvénnyel ugyanaz a kormányzat írja felül. Mivel a bankok a napokban is kötnek szerződéseket, amelyek az új szabályok értelmében tisztességtelennek mondhatóak, ez komoly jogbizonytalanságot okoz.

A jogalkotó a lakáshitelek esetében 2011-től, a szabad felhasználású devizahitelek esetében pedig idén július 1-től tartotta korábban indokoltnak a devizaközép-árfolyam bevezetését. Ennek fényében furcsa, hogy most visszamenőlegesen alkalmazná ezt a szabályt. A Bankszövetség továbbra is kiáll amellett, hogy az árfolyamrés alkalmazása nemzetközileg elismert, valós gyakorlat, amelyet a bíróság úgy mondott ki semmisnek, hogy mögötte érdemi közgazdasági, banküzemtani érvek állnak.

A bankok tiltakoznak a kollektív bűnösség elve ellen is, amelyet megbélyegzőnek tartanak, hiszen hazánkban 150 hitelintézet egymással versenyezve alakította/alakítja a kondícióit.

A pénzintézetek szerint a devizahiteles-kérdés megoldására lett volna megfelelő megoldása a kormányzatnak, hiszen az évi 220 millió forintos rendes adófizetésen felül a külön adóterhek és az egyéb intézkedések (végtörlesztés) további 1000 milliárd forintos többletterhet rakott a szektorra. Ez azt jelenti devizahitel-szerződésenként 2 millió forintos többletterhet kellett viselniük a pénzintézeteknek.

Az elévülést a magyar és az európai jogelvek egyértelműen rendezik, ezért a Bankszövetség rendkívül problémásnak tartja az általános jogelvek megváltoztatását pillanatnyi érdekek okán.

A törvénytervezet perindításra vonatkozó határidejét a Bankszövetség indokoltnak látná meghosszabbítani, erről tegnap az NGM-mel, ma pedig az Igazságügyi tárcával tárgyaltak a bankok képviselői - mondta Kovács Levente.

A rendezést a forintosítással együtt lenne érdemes megtenni, hiszen nincs értelme két lépcsőben végrehajtani a szabályozást. Miután a kormány jelezte, hogy az idei évben forintosítani szeretné a hiteleket, a Bankszövetség is ennek figyelembevételével alakítja ki álláspontját és teszi meg szakmai javaslatait. Ebben a helyzetben nem érdemes kétlépcsős törvényt alkotni a bankok szerint.

A piaci árnál kedvezőbb forintosítás ötletével - amit Rogán Antal vetett fel - nem tudnak mit kezdeni a bankok, hiszen a Kúria is kimondta, hogy az árfolyamkockázatot az ügyfél futotta a kedvezőbb kamatért, ráadásul az árfolyam alakításába - amelynek a törlesztőrészletek megugrásában a legnagyobb a felelőssége - a bankok nem tudtak beleszólni.

A generális megoldás azt sem teszi lehetővé, hogy kiszűrhetőek legyenek a potyautasok: a pozitív adóslista és egyéb szabályozói hiányosságok miatt  ezernél több adósnak van tíznél több hitele - az ő megmentésük aligha lehet társadalmi érdek.

Azt, hogy összességében mekkora összeget is érinthet a mostani törvényjavaslat a módosítók előtt (elévülés) képtelenség megmondani, Kovács Levente szerint ezért értelmetlen nagy és nagyobb számokkal dobálózni - a részletek ismertében lehet ezekkel számolni.

A főtitkár fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a magyar bankszektor tőkemegfelelése kiváló, a hazai bankok így bármilyen teher ellenére képesek lesznek biztonságosan kiszolgálni az ügyfeleket, nincs ok arra, hogy bármilyen pánik alakuljon ki a piacon. Kovács Levente szerint ugyanakkor az új helyzet nyomán fúziók lehetnek a hazai bankpiacon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:53
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra.
Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG