A magyar állam 2014. december 18-ától átadta az MKB Bank tulajdonosi és igazgatósági jogainak gyakorlását a Magyar Nemzeti Banknak, amely, összhangban a korábban meghirdetett célokkal, az MKB vezetésével együtt szervezi újjá a hitelintézetet, a leányvállalatokra is kiterjedően - írják friss közleményükben.
Csak egy morzsát tartanak meg a biztosítókból
Ennek első lépéseként a jegybank 36,5-36,5%-ot értékesített az MKB Általános Biztosító Zrt-ben, valamint az MKB Életbiztosító Zrt-ben meglévő 37,5-37,5%-os MKB-részesedéséből, 1 millió euró értékben, a biztosítótársaságok többségi tulajdonosának, a Versicherungskammer Bayern-nek. Így elkerülhető, hogy további tőkeinjekciókat kelljen adni a cégeknek, ráadásul a befektetés megtérülése már középtávon sem várható. Az idén januárban lezáródó tranzakció után is megőriz azonban 1-1%-os részesedést a két biztosítóban, amelyek továbbra is az MKB nevét viselik majd.
Jön a rossz bank
Az MKB Bank felgyorsítja a korábbi évek veszteségeiért döntően felelős rossz portfólióelemek különválasztását is. A folyamat során önálló pénzügyi társaságot (MKB Pénzügyi Zrt.) hoz létre, amely képes a bank mérlegétől teljesen elkülönítetten, hatékonyan kezelni a leválasztott portfólióelemeket.
Az MKB Bank újjászervezése nem fogja érinteni a banki szolgáltatások folytonosságát, és az ügyfelek kizárólag a sikeresen megvalósított program kedvező hatásait érzékelik majd - ígérik.
A vezetés is új
Korábban a portfolio.hu kérdésére a jegybank azt válaszolta: az MNB a szerkezetátalakítás során a pénzügyi intézmény egyes vezető állású tisztségviselőinek megbízatását visszavonta. Az MKB Bank teljes vezérkarát leváltották, a kirendelt szanálási biztosok (Földényiné Láhm Krisztina, Nyemcsok János, Sándor Benedek és Szuromi-Kovács János) alkotják az új menedzsmentet.